Billa chce byť viac slovenská, na pulty pridali desiatky našich potravín

18.06.2020

TLAČOVÁ SPRÁVA: Nastala „Doba slovenská", hlási známa potravinová sieť.

Zdroj: Facebook / Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Facebook / Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Tlačová správa Billa Slovensko

Slováci chcú nakupovať slovenské potraviny, preto právom možno označiť túto novú etapu v modernom maloobchode ako boom v záujme a preferencií slovenských potravín u samotných zákazníkov.

Spoločnosť Billa spustila nový projekt na podporu predaja slovenských potravín. V každej jednej predajni Billa na Slovensku nastala "Doba slovenská". Zviditeľňujú sa slovenské výrobky na pultoch i v chladiarenských vitrínach, čerstvý i trvanlivý sortiment.

Billa sa verejne zaviazala už koncom minulého roka zvýšiť predaj slovenských potravín o 10 %, a zároveň aj navýšiť ich podiel na svojich pultoch. Len za prvý kvartál tohto roka vzrástol medziročne predaj slovenských potravín v Bille o viac ako 14 %. Svoju ponuku rozšírila za toto obdobie o viac ako 80 nových slovenských výrobkov.

„Projekt Doba slovenská je prejavom hrdosti na lokálne výrobky a symbolom dôvery v kvalitu slovenských potravín. Pozorne načúvame našim zákazníkom a v súlade s tým, čo majú radi, upravujeme našu ponuku. Našim cieľom je ponúknuť spotrebiteľovi široký sortiment a prichádzať s novinkami. Mala by to byť jeho voľba, ktorý z mnohých produktov si vyberie. Nemal by to byť obchod, ktorý spotrebiteľovi ponúkne na výber dva druhy mlieka, syra či šunky. Trendom posledného obdobia sú lokálne, čerstvé a kvalitné potraviny od domácich výrobcov. Práve tie sa snažíme zaradiť do nášho sortimentu už niekoľko rokov, veď aj naša obľúbená privátna značka Slovenská farma je tu už od roku 2013. Veríme, že Doba slovenská ešte viac prispeje k hrdosti a obľúbenosti slovenských potravín," povedal pri príležitosti odštartovania dlhodobého projektu Dariusz Bator, generálny riaditeľ Billy na Slovensku.

Slovenské výrobky sú žiadané

V prvom štvrťroku tohto roka vzrástol predaj slovenských výrobkov v Bille vďaka jej podpore medziročne až o viac ako 14 %. Zároveň sa rozšírila aj ponuka nových produktov od slovenských dodávateľov o viac ako 80 položiek, spotrebitelia tak mali možnosť si pochutnať na nových šunkách, salámach, chlebe a pečive, mäse, ale aj novom druhu múk, sušeného ovocia, zeleniny, sirupoch či cukrovinkách.

„Uplynulé mesiace nám jasne ukázali, aká dôležitá a nevyhnutná je podpora slovenských potravinárov. Byť patriotom je však pre naše potravinárstvo kľúčové nielen v tých kritických, ale aj v dobrých časoch. Našou prioritou je zvyšovanie potravinovej sebestačnosti Slovenska, v ktorej dostupnosť slovenských potravín v obchodoch hrá kľúčovú úlohu. Preto vrele vítame iniciatívu podieľať sa na dosahovaní tohto spoločného cieľa. Slovenské potraviny si skutočne zaslúžia viac priestoru na pultoch a lepšie zviditeľnenie," zdôraznil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.​

Spolupracujú so stovkami dodávateľov

Bila zvyšuje podiel slovenských výrobkov na svojom pulte z roka na rok.

„V minulom roku sme predali slovenské potraviny v hodnote viac ako 321,5 mil. eur. V mnohých kategóriách prekračuje podiel predaja slovenských výrobkov viac ako polovicu, napr. v oblasti mäsových výrobkov, lahôdok, pečiva, mliečnych výrobkov, nápojov. Veľmi ma teší, že sa nám v minulom roku podarilo dohodnúť spoluprácu s viac ako 20 novými slovenskými dodávateľmi a na našich pultoch pribudli od nich desiatky nových produktov. Zároveň by som rád vyzdvihol, že komunikujeme s ďalšími slovenskými producentami o novej spolupráci. Záleží nám na budovaní korektných obchodných vzťahov, dlhodobých partnerstvách a inovatívnych riešeniach. Som rád, že môžem povedať, že z TOP 50 našich dodávateľov tvoria slovenskí takmer polovicu," uviedol Dariusz Bator.

Zdroj: Billa Slovensko
Zdroj: Billa Slovensko

Rožok, maslo, šunka i rezne

Medzi najobľúbenejšie slovenské potraviny v Bille patria rožok, maslo, šunka, kuracie rezne, zemiaky a mlieko.

„Oceňujem snahu spoločnosti BILLA v oblasti zvýšenia podielu slovenských výrobkov na pultoch svojich predajní. Teší ma skutočnosť, že Billa napriek svojej tržnej sile, nemá problém sa zapojiť aj do nových a zdanlivo neznámych projektov, čo sa ukázalo nedávno pri zahájení predaja slovenských jahniat, kde Billa ako prvá spustila predaj tejto kvalitnej slovenskej lahôdky. Z pozície predsedu výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie budem iniciovať maximum legislatívnych úprav, aby sme zjednodušili vstup slovenských producentov na pulty obchodných reťazcov," hovorí Jaroslav Karahuta, predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životného prostredie.

Slovensko má podľa neho ideálne podmienky na produkciu potravín mierneho klimatického pásma. "Som presvedčený, že táto naša klimatická výhoda sa prejaví každoročným zvyšovaním podielu slovenských výrobkov, čím sa výrazne prispeje k potravinovej sebestačnosti štátu a k rozvoju slovenských regiónov. Aj vďaka zvýšeniu predaja slovenských výrobkov a presne projektami ako sú "Doba slovenská" spoločnosť Billa napomáha k tomu, aby sa zo slovenského vidieka stalo skutočné miesto pre život a aby aj slovenské mestá mali vždy k dispozícii "Zdravé slovenské potraviny"," dodal Karahuta.

Slovenská farma

Spoločnosť píše, že podporuje celoslovenských i lokálnych výrobcov dlhodobo a bude v tom aj pokračovať. Príkladom je ponuka produktov pod privátnou značkou Slovenská farma. Toto označenie je garanciou 100 % slovenského pôvodu, aktuálne sú takto v predajniach označené ovocie a zelenina, ale aj mäso.

„Práve ovocie a zelenina je kategória, v ktorej rastie podiel predaja slovenských produktov najrýchlejšie, o takmer pätinu. Slovenská farma je však len jednou z privátnych značiek Billa na Slovensku. Tržby za predaj výrobkov pod privátnymi značkami predstavujú v Bille zhruba 21 % z celkových tržieb, pričom medziročne zaznamenáva nárast o zhruba 2-3 %. Slovenské produkty v rámci privátnych značiek tvoria až 42 % obratu na celom obrate privátnych značiek, pričom prevládajú čerstvé produkty - mliečne výrobky, chlieb a pečivo, ovocie a zelenina a mäso," dodáva D. Bator.

Slováci sú hrdí na slovenské tradície, zvyky a symboly. S hrdosťou nosia šaty s folklórnymi prvkami, fandia nielen našim reprezentantom v hokeji a futbale, ale aj v ďalších športoch ako je lyžovanie, biatlon, v lete cyklistika, či kanoistika. A čoraz viac si vychutnávajú aj typicky slovenské potraviny. Súčasťou dlhodobého konceptu Doba slovenská je preto aj vzdelávanie a informovanie širokej verejnosti o tradíciách, výhodách a ľudských príbehoch, ktoré sú spojené so slovenskými potravinami a dodávateľmi.

Zákazníci v Bille si tak začínajú uvedomovať, že kúpou slovenských potravín môžu symbolicky potriasť rukou jednej zo stoviek slovenských firiem, farmárov či pestovateľov.

Inšpiruje sa receptami

Národné jedlo? Taký zemiakový šalát ti na sviatok, Vianoce či Veľkú noc urobia takmer všade na Slovensku.