Cieľ splnili: Košice sú vo Fortuna lige / Miloš Lačný s jasným odkazom ohľadom ukončenia kariéry

21.05.2023
Zdroj: Facebook / FC Košice
Zdroj: Facebook / FC Košice

Na začiatku roka sa vrátil na slovenské trávniky, aby FC Košice pomohol do najvyššej súťaže. Cieľ s mužstvom splnil a po 8 rokoch sa vracajú späť.

Aké však boli jeho ciele? Uplynulý útočník zhrnul pre blog skúsený útočník Miloš LAČNÝ.

V januári si prišiel ako skúsená posila. Bolo to po angažmáne v Malajzii. Vzhľadom na tvoje rôzne pôsobiská sa asi nemusíme baviť o špeciálnej aklimatizácii. Cieľ si splnil – vnímaš to tak?

Už pri príchode do Košíc som na instagrame pridal jedinú fotku z podpisu zmluvy a s textom: "Jeden cieľ". Počas tejto cesty sa udialo veľa vecí. Ale dokázali sme to jednoznačne so šťastným koncom. Čo sa týka aklimatizácie – nebolo to zložité. Doma je doma.

Tím zimoval v lige na 2. priečke. Na jar ste zapli na plné obrátky. Je niečo, čo podľa teba mohlo dopadnúť inak?

Ten postup do Fortuna ligy teší o to viac, keďže naozaj to mohlo dopadnúť rôzne. Ale nechceli sme to pripustiť. Veľkú zásluhu na tom má celková chémia mužstva. Súdržnosť. A taktiež aj hráčska kvalita na určitých postoch. Chlapci túžili po tom rovnako veľmi ako ja. To bolo asi najväčším motorom za postupom.

2. liga nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Košice v nej boli 8 sezón. Aké rozdiely si vnímal najviac v porovnaní s FL?

Samozrejme, že je v nej množstvo rozdielov. O tom by sa dalo rozprávať aj do rána. Pre mňa sú ale Košice prvoligové. Bodka. Odteraz sa už nemusíme pozerať do minulosti.

Čo sa týka budúcnosti. Zostávaš v Košiciach naďalej?

O tom sa budeme rozprávať. Nechcem vyťahovať podrobnosti z kontraktu. Ale za seba môžem dnes povedať toľko: neviem si prestaviť, že by som začal sezónu inde, než v Košiciach. Je to tu neskutočne fajn. Zaslúži si obdiv, čo tento klub investoval do snáh postúpiť už v tejto sezóne. Budem sa opakovať, ale vyjadril v minulosti, že buď to bude teraz alebo už nikdy.

Archív M.L., FC Košice
Archív M.L., FC Košice

Mnoho futbalových nadšencov to Košiciam v boji o postup želali. Aj preto, že tam bude klub s veľkého mesta a navyše s novým štadiónom. Tebe sa ako na tomto mieste hralo?

Nemám slov a užívam si to každou minútou len pri pomyslení, čo sa tu vlastne stalo. Máme krásny štadión a keď sa dostavia, bude to top. Celkovo mesto a najmä štadión dávajú futbalu v Košiciach šťavu.

Postup a víťazstvo v lige sme spoločne s chalanmi, ale tiež každý u seba. S mojimi ľuďmi, rodinou či kamarátmi. Od začiatku nám držali palce a tešia sa z úspechu druhých. Z môjho pohľadu je to jeden zo životných úspechov a splnenie ďalšieho cieľa. Nie je všetko iba o futbale.

Patríš k skúseným harcovníkom. Už si premýšľal aj o tom, či zavesíš kopačky na klinec a ukončíš hráčsku kariéru?

Neriešim žiadny koniec kariéry. Reči typu "staré železo" a podobne majú ešte od môjho nastavenia veľmi ďaleko. Nič to nemení na tom, že som v tíme najstarším hráčom. Taká je pravda. Pamätám si na moje začiatky. Keď to bolo naopak – keď a ako som to vtedy prežíval. Ale nič sa na tom nezmenilo ani v staršom veku. Stále je to super a stále to má svoje benefity.

Na čo budú mať Košice v budúcom ročníku Fortuna ligy?

Nechajme sa prekvapiť. Je priskoro ešte o tom rozprávať. Bolo by to prehnané.