Dovolenka ako na Marse (FOTO)

20.03.2022

Uleťte. Nezháňajte skafander, stačia plavky. Netreba kozmickú loď, aby ste dovolenkovali ako filmový Marťan. Podmienkou je mať letenku a pas.

Taba
Taba

Ak si nepotrpíte na pozemskú vegetáciu a ste fanúšikom Matta Damona žijúceho Marse, dá sa to. Zo Slovenska celkom poľahky.

Prostredie ako na susednej planéte nájdete v okolí Akabského zálivu. Originálne v Jordánsku. Ale aj keď navštívite iné miesto - čo kameňom dohodíte - egyptskú Tabu.

Odtiaľ sú rady a fotografie. Nájdete ich na konci článku.

Scény z filmu Marťan nakrúcali v púšti Wadi Rum. Ide o prírodnú rezerváciu v Jordánsku s červenými skalami a je zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Oblasť patrí vďaka známemu filmu k lákadlám dovolenky v tejto krajine.

Rovnako nehostinnú červenú oblasť nájdete aj na druhom brehu Akabského zálivu. V egyptskej Tabe, kde sa dá tráviť dovolenka pri mori.

Koláž Google Maps / blog
Koláž Google Maps / blog

Dostanete sa do nej tak, že si kúpite letenky do juhoizraelského Eilatu: Mesto leží na pohraničí s Jordánskom a Egyptom. Po prílete vás k hraniciam Jordánska i Egypta odvezú autobusy. Lístky si kúpite bez problémov priamo na letisku.

Za egyptskou hranicou potom sadnete to pristavených taxíkov a dostanete sa do hotelových rezortov Taby. Pobyt je možné vopred si zarezervovať.

Nájdete tam iný Egypt. Keďže druhú Hurgadu či Marsa Alam nečakáte. Vitajte „na Marse". Len je oveľa komfortnejší.

O príjemné hotely, bazény či kúpanie v mori nebudete vôbec ukrátení. Ani na začiatku marca, kedy sa táto cesta plánovala. Skorý jarný termín sa navyše podpísal pod extrémne nízky rozpočet. Lacnejší, než by ste dali za predĺžený víkend v slovenských turistických strediskách.

Z pláže v Tabe dovidíte cez záliv do jordánskej Akaby, ba dokonca na pobrežie Saudskej Arábie. Treba vyskúšať.

Tip: Posledné dva dni sme strávili v Izraeli v Eilate.

Foto: Marťanský pohľad v Tabe