Erik Jendrišek z FC Nitra: Nie som ako Messi, tlak je tu na mňa väčší, než v zahraničí

24.02.2021

Prvé jarné víťazstvo FC Nitra zobral doslova do vlastných rúk. Futbalista Erik Jendrišek je v nitrianskom tíme zimnou posilou i kapitánom zároveň. Po zápase so Sereďou je aj 2-gólovým strelcom.

Zdroj: Facebook / FC Nitra
Zdroj: Facebook / FC Nitra

Futbalisti Nitry sa tak do tretice sa dočkali. Po dvoch jarných prehrách zdolali Sereď 2:1.

Skúsený kanonier poznamenáva, že k prestupu na Slovensko si mohol vyberať z viacerých ponúk, ale vybral si „ťažšiu cestu". Prečo? Rozhovoril sa nie len o angažmáne pod Zoborom. Reč bola aj o reprezentácii.

Do Nitry ste v utorok prišli s 3 bodmi od Serede, v tíme musíte byť spokojní.

Bol to ťažký zápas na ťažkom teréne. Po taktickej stránke sme ho zvládli oveľa lepšie ako Sereď a mohlo to skončiť aj väčším gólovým rozdielom ako len o gól.

Strelil si obidva góly a ako „nováčik" v tíme si otvoril strelecký účet. Čo ťa to stálo v kabíne?

(Smiech...) Presné čísla ešte neviem, ale v šatni si ma už stihli doberať o prvom ligovom góle. Chalanom som vysvetľoval, že prvý gól v lige som strelil v čase, keď sa ešte oni hrávali na pieskovisku.

Po zápase mi to novinári pripomenuli. Bolo to 6 rokov a 4 mesiace dozadu v drese Trnavy - proti Košiciam. V tej rýchlosti som si to ani nepamätal. Zostal som prekvapený, že to bolo práve proti Košiciam.

Takže, som zvedavý, ako mi tento počin v kabíne zhodnotia. Samozrejme, že tieto veci s radosťou zaplatím. Lukáš Fabiš mi to v kabíne potom podrobne poráta.

Rozhodol si zápas 2 gólmi u súpera, navyše v náročnej situácii pre Nitru v lige. To je presne to, čo od teba futbalová verejnosť - najmä v Nitre - očakávala. Vnímaš to podobne?

Vždy sa odo mňa očakávajú takéto veci. Aj keď to občas nie je možné - vzhľadom na hru súpera, na našu hru a podobne. Už som to kdesi povedal, ale nie som hráč, ktorý si zoberie loptu a prekľučkuje päť hráčov ako Messi v Barcelone a súperom nastrieľa v zápase 2-3 góly.

Som futbalista, ktorý sa obetuje pre tím, bude makať a s trpezlivou hrou príde to ovocie v podobe gólov. Bol som trpezlivý. Vôbec som po dvoch jarných zápasoch s ničím nestresoval. Teraz sa mi to podarilo a som vďačný za tri body pre Nitru.


Jarné zápasy Nitry

  • Pohronie 3:1 Nitra
  • Nitra 0:1 Trnava
  • Sereď 1:2 Nitra

Tím vyhral na jar až v treťom zápase. Úprimne, čakal si, že to pôjde ľahšie a víťazstvo mohlo prísť skôr?

Určite sme mohli prvé dva zápasy zvládnuť lepšie. Proti Pohroniu sme mali na víťazstvo. Nepremenili sme šance a na konci sme pykali. Ani s Trnavou to nebolo na prehru. Dúfam, že sme sa poučili z nešťastných záverov. Konečne sme prelomili smolu a dotiahli zápas do víťazného konca.

Dovtedy žiadny chrobák v hlave? Keď výhry neprichádzali, neľutoval si príchod do Nitry?

Ja nie. Viac to vnímali ľudia z môjho okolia. Dávali mi pociťovať, či som náhodou neurobil chybu a začínali mať pochybnosti. Upokojoval som ich, že Fortuna liga je vyrovnaná a tak ako Nitra stratila body v prvých dvoch jarných kolách, mohlo by sa mi to stať v inom klube. Bol som pokojný a trpezlivý. No a prišlo to teraz.

Sleduj futbalové rozhovory na Facebooku

Nitra bola na spodku tabuľky a po zime ju čakala na zvrat 4 zápasy. Neliezlo vám to na hlavu?

Ten tlak v kabíne bol a je cítiť. Po dohrávke so Sereďou sme sa dotiahli na Ružomberok a na tímy bojujúce o prvú šestku. O všetkom sa rozhodne v závere.

Verím, že šťastie sa prikloní na našu stranu a kým bude žiť šanca na prvú šestku, budeme o ňu bojovať. Ráta sa každý bod. Keby sme závery proti Pohroniu a Trnave „ukopali" lepšie, možno získame minimálne o 2 body viac a už teraz sme v TOP 6. Taká vyrovnaná je tabuľka.

Zdroj: bazala.sk
Zdroj: bazala.sk

Si pod Zoborom už niekoľko týždňov. Ako si zvykáš?

Veľmi rýchlo. Predsa len, niekoľko hráčov som poznal. Napríklad Kristiána Kolčáka som stretával v Poľsku. Už som toho preskákal dosť, ale je jasné, že tlak na Slovensku je na mňa väčší, než v zahraničí. Na to som bol dopredu pripravený, keďže som si tým prešiel v Trnave. Mám už svoj vek, idem od zápasu k zápasu s tým, že chcem Nitre pomôcť ako len budem vládať. Teším sa, že to teraz proti Seredi vyšlo.

Si niekoľkonásobný reprezentant. Môže sa stať, že ešte si národnom tíme nepovedal posledné slovo?

No, forma by musela gradovať. V repre nastala obmena kádra. Keby bola moja strelecká a herná forma na reprezentačnej úrovni, myslím si, že by to neušlo trénerovi národného tímu. Ale zatiaľ to tak určite nie je. Možno, ak sa to teraz rozbehne, bude príležitosť o tom diskutovať. Dnes sa sústreďujem na moje výkony a pomoc Nitre.

Mal si viacero ponúk na prestup. Prečo si sa rozhodol pre Nitru?

Určíte rozhodol vzťah medzi mnou a pánom Hammerom. Poznáme sa 15 rokov. Prišli tiež ďalšie ponuky zo slovenskej ligy, kde by som mal väčší pokoj a sústredil by som sa len na futbal.

Kdež to všetci vedia, že situácia v Nitre je zložitá. Ale vybral som si ťažšiu cestu, chcel som mu pomôcť a som na jeho začiatku pri pôsobení v novej krajine a klube. To zavážilo najviac. Uvidíme, ako ďalej bude fungovať spolupráca - či klub oficiálne preberú v marci. Všetko je to otvorené.

Doma vás najbližšie čaká ViOn, potom vonku Michalovce. Priaznivý žreb zápasov k uzatvoreniu v tejto fáze ligy?

Samozrejme. Vieme, akí súperi nás čakajú a tiež, koho čakajú ďalší ašpiranti na TOP6. Počítame s tým, že naši súperi sú určite hrateľní, no nebudú to žiadne ľahké stretnutia. Budeme sa snažiť zvládnuť doma ViOn, aby sme živili šancu dostať sa do prvej šestky pred tým, keď pôjdeme do Michaloviec. To je základ.


Erik Jendrišek (34)

  • futbalovo vyrastal v Ružomberku
  • súčasťou reprezentácie sa stal už v mládežníckych kategóriách, pričom najcennejší dres v A-mužstve si obliekol až 37-krát a podarilo sa mu streliť 4 góly
  • v Nemecku pôsobil v kluboch Hannover 96, FC Kaiserslautern a FC Schalke 04
  • na Slovensku sa predstavil v tímoch MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava
  • posledné roky strávil v Grécku, v decembri rozviazal zmluvu s klubom Olympiakos Volos NPS a stal sa voľným hráčom
  • do Nitry prišiel v zime na rok a pol

Futbalové rozhovory