Huby sú potešenie i problém. Nepodceňujte otravu

14.08.2020

TLAČOVÁ SPRÁVA: Sezóna zbierania húb je v plnom prúde, avšak aj napriek tomu, že sú pre náš organizmus v mnohom prínosné, môžu byť aj veľmi nebezpečné.

Tlačová správa Agel SK

Ide najmä o prípady, kedy majú hubári slabé vedomosti a pozbierajú a následne zjedia práve tie jedovaté. Skúsenosti s tým majú aj v Nemocnici AGEL Krompachy.

Najčastejšie sa takéto prípady v krompašskej nemocnici vyskytujú práve v tomto období, tento rok našťastie neprijali žiadneho pacienta s otravou hubami. Lekári odporúčajú príznaky v žiadnom prípade nepodceňovať.

,,Otrava hubami patrí medzi najnebezpečnejšie akútne otravy, naposledy boli u nás v minulom roku diagnostikované dve otravy muchotrávkou zelenou. Tá je životunebezpečná," hovorí primárka interného oddelenia MUDr. Eva Böhmerová.

Medzi príznaky intoxikácie hubami patrí najčastejšie vracanie, kŕčovité bolesti brucha či hnačky.

,,Ak pacient v anamnéze udá, že užil neznáme huby, je vhodné ho hospitalizovať čo najskôr za účelom vylúčenia akútnej otravy a následnou liečbou. Seniori a deti sú dokonca na otravy náchylnejší," vysvetľuje primárka.

Apeluje, aby boli ľudia pri zbieraní a konzumovaní húb obozretní, aby jedli iba huby, ktoré dobre poznajú a aby ich správne tepelne upravovali.