Ladislav Almási v FC Achmat Groznyj: Neprišiel som tu na dovolenku, som na dobrej ceste

04.03.2021

Rusi prejavili záujem o jeho služby a tak pristal na jarné hosťovanie. Spod Čebraťa si to namieril do Čečenska. Útočník Ladislav Almási dokončí sezónu v FC Achmat Groznyj a rozhovoril sa nie len o svojom ruskom angažmáne.

Ladislav Almási, foto:  instagram.com/akhmatgrozny
Ladislav Almási, foto: instagram.com/akhmatgrozny

Cez víkend si si odkrútil premiéru v ruskej lige. Nastúpil v závere duelu proti Dinamu (1:2). Dokázal si si to užiť?

Bral som to ako zážitok. Na štadióne neboli obmedzenia, takže na zápas mohli prísť štandardne ľudia. Bolo ich tam 25-tisíc a urobili super atmosféru. Tréner ma poslal na trávnik na vyše 10-minút a myslím, že som si to užil. Škoda, že sme dohrávali v oslabení o jedného hráča. Nevypracovali sme si ďalšie šance. V samotnom Groznom však zatiaľ týždeň a pol. Dovtedy som absolvoval s tímom sústredenie v Turecku.

Tam bol práve tvoj prvý kontakt s mužstvom. Ideálne miesto na zžívanie sa s novými spoluhráčmi?

V Turecku som s tímom strávil mesiac. Bola to celkom dlhá doba, počas ktorej nás čakalo niekoľko prípravákov. Tréneri mužstvo rozdelili na dva tímy a každý deň sme hrali ráno a poobede zápas. Chceli, aby mal každý hráč hernú minutáž. Po príchode do Ruska nás čakal pohárový zápas s Rostovom (výhra 2:1) a uplynulý víkend prišiel aj prvý ligový.

Groznyj ešte pred pár rokmi evokoval čečenské miesto konfliktov. Ako si ho začal vnímať?

Ťažko povedať, ako to mohlo vyzerať pred 10 rokmi. Ale všetko je v meste úplne v pohode a v poriadku. Toto by som hodnotil ako príjemné prekvapenie. Groznyj dnes vyzerá veľmi pekne a my hráči žijeme prakticky vo svojej športovej zóne s hotelom. Zdržiavame sa tam a vyrážame odtiaľ na tréningy. Aspoň sme všetci pokope.

Sleduj futbalové rozhovory na Facebooku

Achmatu patrí po 20. kolách 11. priečka. Aké má ambície v lige?

V každom ročníku je to boj o stred tabuľky. Hlavný cieľ Achmatu je byť v prvej šestke resp. sedmičke. Ale takto sa o tom v kabíne nebavíme.

V pohárovom zápase si odohral 16, a naposledy v lige 11 minút. Darí sa ti aklimatizovať s tímom?

Zatiaľ sme odohrali jeden ligový zápas. Dúfam, že to bude len lepšie a že budem dostávať čoraz viac šancí. Samozrejme, na ligu a nové prostredie si musím zvykať. Na všetko je čas. Krok za krokom to bude lepšie.

Ladislav Almási, foto: instagram.com/akhmatgrozny
Ladislav Almási, foto: instagram.com/akhmatgrozny

Naznačovali ti Rusi prísľub viac hrávať po príchode do nového klubu?

Sľubovať môže hocikto hocičo. Ale keď prídeš na miesto, potom sa uvidí, či nastúpiš alebo nehráš. V tomto zmysle mi však v Groznom nič podobné nesľubovali. Zhovárali sme sa o tom, aký herný štýl preferujú a to, že by som sa im hodil. Všetko chce čas na adaptáciu, keďže je rozdiel medzi ruskou a slovenskou ligou. Myslím, že v tomto som na dobrej ceste.

Trochu si ma predbehol. Aké rozdiely v nich vidíš?

Tak to sa nedá ani porovnať. V rankingu ide o 7. najlepšiu ligu sveta. Takže nie je o čom... Inak povedané, tá súťaž je lepšia vo všetkom (smiech...).

Nedávno sa tréner Ružomberka zmienil, že ste zostali v kontakte. Dá sa počítať s tým, že sa na Liptov môže v lete vrátiť?

Sem-tam si spolu s trénerom Hasprom zavoláme. Ale nateraz je ťažké predpovedať, čo sa udeje do leta - či zostanem v Rusku, Ružomberku alebo či si to nasmerujem niekde inde. Po polročnom hosťovaní uvidíme, či budú so mnou spokojní v klube a tiež to, či sa v Groznom bude páčiť mne.


Tréner Haspra o Ladislavovi Almásim

„Som s ním v kontakte. S mužstvom začal zimnú prípravu a tréner ho zapojil aj do zápasov. Ak bude od neho dostávať rok-dva dôveru, môžu z neho v ruskej lige urobiť výborného útočníka. Ja mu v tom veľmi držím palce, nech sa uchytí."

Fajnoviny.sk: Celý rozhovor s trénerom MFK Ružomberok si prečítaš TU


Z toho, čo hovoríš, je vidieť, že si išiel do Ruska s optimizmom.

Predchádzalo tomu dlhé rozmýšľanie. Ísť-neísť? Ale myslím, že robím dobrý krok a budem to brať ako životnú skúsenosť. Presvedčila ma tiež ochota z ruskej strany. Dohodli sme sa na hosťovaní a na tom, aby som mal možnosť povedať nie, pokiaľ tu nebudem chcieť zostať.

Podpísal som polročné hosťovanie so 4-ročnou opciou. Som mladý a potrebujem hrávať. To je pre mňa najdôležitejšie.

Čo na konci sezóny budeš považovať v Groznom za osobný úspech?

V ruskej lige je momentálne špecifické to, že nás čaká už len 10 zápasov. Ak v nich dostanem šancu a strelím 3-4 góly, bol by som veľmi spokojný a z môjho pohľadu by som to za taký krátky čas považoval za úspech. V ruskej lige je to najmä o behaní. Nepadá tu veľa gólov, čo je pre útočníka o dosť náročnejšie.

Je niečo, na čo si stále zvykáš?

Nič extra. Skôr vidím zatiaľ problém v komunikácii. Pri tom, čo tréner rozpráva, mám tlmočníka. To je tu u zahraničných hráčov bežné. Som na mieste, kde nikoho nepoznám. Je to iné ako doma. V tomto smere je to monotónne. Zobudím sa a od rána mám v hlave len celý program s tímom. Ale je to niečo za niečo. Neprišiel som do Grozného na dovolenku, takže to ani nevnímam v zlom.

Predpokladám, že si Ružomberčanov neprestal sledovať ani v Rusku?

Samozrejme, Ružu sledujem a všímam si jej výsledky v lige. Pokiaľ je možnosť, pozriem si aj zápasy. Trochu mi v tom bráni časový posun, nie vždy to skĺbim z harmonogramom. Ale všetci sme verili, že mužstvo získa o trochu viac bodov a prvá šestka v lige bude viac istejšia. Stále však žije možnosť dostať sa do nej. Veľmi chalanom fandím, aby sa tam dostali.


Ladislav Almási (21)

  • Je slovenský mládežnícky reprezentant a kmeňový hráč MFK Ružomberok.
  • Urastený 196 centimetrov vysoký útočník pôsobil pred Ružomberkom v Senici a Dunajskej Strede, odkiaľ hosťoval v Šamoríne a Petržalke.
  • Za rok a pol nastrieľal v Ružomberku a Petržalke 24 gólov.