Marcel Merčiak: Slováci majú na Eure veľkú výhodu, možno prídu veľmi smutné sviatky športu
Pandémia koronavírusu vlani poznačila celý športový svet a vytlačila najprestížnejšie podujatia do roka 2021. Čo teda neminie slovenských fanúšikov a športovcov? Nie len na to odpovedá populárny futbalový komentátor RTVS Marcel Merčiak.
-
Bohužiaľ, prečítaš si aj to, že vlani komentoval „najnudnejší zápas"
slovenskej repre.
- Vysvetlí, prečo majú zverenci Štefana Tarkoviča výhodu na Eure pred súpermi, akými sú Španielsko, Poľsko či Švédsko.
- Ako vidí šance Slovenska v bojoch o MS proti Chorvátsku, Rusku a Slovinsku.
Vlani v rozhovore pre Šport.sk povedali, že súčasnú koronasituáciu nezažil nikto v histórii slovenskej žurnalistiky. Dnes už vidíte svetielko na konci tunela?
„Myslím si, že na túto otázku musia odpovedať rôznorodí odborníci, ktorí sa zaoberajú koronavírusom a jeho dopadmi na život celej spoločnosti."
Rok 2021 má byť rokom restov pre odložené veľké športové podujatia. Ako sa na neisté plány pripravujete v RTVS?
„Plány
vysielania z najvýznamnejších športových podujatí máme
dlhodobo pripravené. V prípade olympiády je hotový už od
decembra 2019. Dotváral sa v prvých dvoch mesiacoch minulého
roka. Až sa potom všetko zastavilo kvôli pandémii.
Čakáme na informácie z Medzinárodného olympijského výboru, medzinárodných športových federácií a oficiálnych vysielateľov, či dôjde k nejakým zmenám v programe olympiády alebo šampionátov, resp. či budú vytvorené nové verzie bezpečnostných covidových protokolov a či zasiahnu našu prácu priamo v dejisku podujatí."
Tipnite si, uskutoční sa v Tokiu letná olympiáda?
„Ak olympiáda bude, nepochybujem, že Japonci pripravia všetko precízne, brilantne, že dodržiavanie predpisov a opatrení bude nutnosťou. Neviem, či v lete už budeme mať fungujúci svet s fungujúcimi vakcínami, či budeme kráčať späť do normálu. Moje obavy v súvislosti s Hrami v Tokiu sú preto čoraz väčšie. Bodaj by som sa mýlil."
„Myslím si, že každý veľký šampionát potrebuje identifikáciu s krajinou alebo možno dvoma krajinami, v ktorých sa hrá."
Pôjdu organizátori zmieňovaných podujatí cestou spustiť
ich bez účasti divákov?
„To sa neodvažujem odhadovať. V každom prípade uskutočnenie olympijských hier bez divákov alebo ME vo futbale v dvanástich krajinách na prázdnych štadiónoch si viem len ťažko predstaviť. Ak sa tak stane, budú to veľmi smutné sviatky športu."
Európsky turnaj bude rozptýlený po celom kontinente. Nie je to napokon vzhľadom na pandémiu zlý nápad?
„EURO
roztrúsené do dvanástich (pôvodne dokonca trinástich krajín)
som bral ako zlý nápad už predtým. UEFA rozhodovala
o organizátorovi ME 2020 ešte pod vedením Michela Platiniho
a v roku 2014 namiesto toho, aby šampionát odklepla
Turecku, ktoré bolo jediným kandidátom, tak vymyslela paneurópsky
koncept.
Turecko má dnes skvelú infraštruktúru supermoderných štadiónov. Len v Istanbule sú štyri s kapacitou nad 40 000 divákov. Myslím si, že každý veľký šampionát potrebuje identifikáciu s krajinou alebo možno dvoma krajinami, v ktorých sa hrá."
Futbalovým fanúšikom na jeseň odľahlo. Repre sa na Euro predsa len dostala. Ako ste to vstrebávali vy osobne? Do posledných minút v Belfaste nebol náš postup vôbec istý.
„Som rád, že národný tím zvládol hlavnú úlohu roka 2020 a že obstál v ťažkých zápasoch. Írsko aj Severné Írsko boli skalopevne presvedčení o tom, že ich nemôžeme zastaviť. Postup na veľký šampionát je a vždy bude úspechom slovenského futbalu.
Hovorí sa, že pri ťažkých pôrodoch sa rodia krásne deti, preto verím, že po dlhej kvalifikácii a strastiplnej baráži s rozstrelom a predĺžením budeme na EURO dobre pripravení."
Pozorujúc na výkony reprezentácie, nastali chvíle, keď pochybovali o úspešnej kvalifikácii?
„Bol to špecifický reprezentačný rok, stlačený do kratšieho časového úseku. Veď za necelých 11 týždňov sa odohralo 8 súťažných zápasov, pričom v októbri a novembri sa hrali po tri v priebehu šiestich dní. V tomto smere to bola nová skúsenosť.
Držal som palce a veril, že súboje s Írskom a Severným Írskom budú mať úspešný koniec. Sami ste videli, že to viselo na vlásku. Stačilo, aby v semifinále baráže v Bratislave nezachránil Juraj Kucka na bránkovej čiare pri obrovskej šanci Connora Hourihana. Alebo, aby v Belfaste išla strela Kyla Laffertyho od žrde pár centimetrov doprava a dostali by sme gól v nadstavenom čase.
Keď sa hrá kto z koho, je to vždy na tenkom ľade a my sme na ňom obstáli. V rozstrele nikto nezaváhal a v Belfaste dal Michal Ďuriš gól v predĺžení."
Lajkni si Fajnoviny aj na Facebooku >>>
Čo Slovákov mohlo stáť postup? Kde boli hlavné nedostatky pod Pavlom Hapalom?
„Postup nás mohlo stáť to, že sme si ho nevybojovali priamo v kvalifikačnej skupine. Že sme proti Walesu, oslabenému v oboch zápasoch o Aarona Ramseyho, strelili jediný gól. Mali sme plný počet bodov proti Azerbajdžanu a Maďarsku, ktoré sa na EURO taktiež dostalo cez baráž. Herne sme sa nechali prevalcovať Chorvátmi, ktorí mali proti Slovensku v zápasoch v Trnave a v Rijeke dokopy 56 streleckých pokusov!
Asi sa zhodneme na tom, že skončené boje o Euro boli iné v porovnaní s tými spred 5 rokov pod Jánom Kozákom. Hoci aj tam sme o postup bojovali do posledného duelu proti Luxembursku (SR vyhrala 4:2).
„Ak porovnáme postup na MS 2010 a ME 2016 s postupom na EURO 2020, tak v kvalifikácii chýbal silný moment, ktorý by postavil fanúšikov a celú verejnosť na nohy - akým bolo predtým víťazstvo v Česku, výhry nad Poľskom. Potom v rokoch 2014 a 2015 víťazstvá v Kyjeve a doma nad Španielskom. Ak by plynul reprezentačný rok 2020 podľa pôvodného plánu, t. j. že by sa baráž hrala v marci, je ťažké odhadovať, ako by dopadol tréner Hapal.
Na začiatku jesene sa prejavili problémy hráčov z prípravy, ovplyvnenej pandémiou. Česi nás rozdrvili. Ešte aj skóre 1:3 bolo pre nás lichotivé. Myslím si, že najmä tento zápas podkopal dôveru voči trénerovi. V októbri sme sa nechali ukolísať rozstrelovým víťazstvom nad Írmi. V Škótsku nastúpilo rezervné mužstvo, aké sa už v reprezentačnom drese určite nezíde a ktoré za 90 minút vyprodukovalo jednu či dve strely v azda najnudnejšom zápase nášho národného tímu, na aký si spomínam.
Súboj s Izraelom bol čiastočne ovplyvnený situáciou okolo covidu vnútri tímu. Na druhej strane, súper nás herne prevýšil už v prvom polčase, aj keď prehrával 0:2. A chvíľku sa zdalo, že je zrelý na uterák. Zahavi, Dabbour a Solomon urobili za posledných dvadsať minút zápas pre Izrael. Roztrhali našu obranu.
Nepamätám si, že by sme hrali doma proti súperovi rangu Izraela a po vyrovnaní na 2:2 by súperi utekali do siete po loptu - sršiac snahou hrať rýchlo ďalej a doraziť nás."
Národný tím išiel na ME v roku 2016 s nálepkou nováčika a fanúšikovia sršali veľkým optimizmom. Dá sa vnímať, že dnes sú tieto nálady skromnejšie?
„EURO je ďaleko. Klubová sezóna potrvá ešte štyri mesiace, na jej konci budeme múdrejší. Navyše už v na konci marca nás čaká zaťažkávajúca skúška. Až tromi zápasmi za šesť dní štartujeme do kvalifikácie MS 2022. Myslím si, že to bude pre realizačný tím oveľa náročnejšie, ako príprava na EURO.
Na šampionáte máme silných súperov, o ktorých postupových ambíciách nemožno pochybovať. O to krajšie a náročnejšie stretnutia to budú a fanúšikovia by sa na ne mali tešiť."
„Čo mi imponovalo na období reprezentácie pod vedením Jána Kozáka bola skutočnosť, že mužstvo bolo vždy dobre pripravené na každý zápas a vedelo to na ihrisku ,predať'."
Španielsko, Poľsko a Švédsko. Čo musí Slovensko zmeniť z pohľadu rozpačitej kvalifikácie, aby urobilo na turnaji dobré výsledky?
„V prognózach budú všetci traja súperi stavaní pre nás - a to je dobre. Španielsko bude patriť medzi najväčších favoritov, vyhralo ťažkú skupinu v Lige národov, v ktorej nadelilo šestku Nemecku. Má ambície, navyše po troch triumfoch za sebou (ME 2008, MS 2010 a ME 2012) sa na ďalších troch šampionátoch nedostalo ďalej ako do osemfinále.
Švédsko dosiahlo na MS 2018 skvelý úspech, bolo v štvrťfinále. Už takmer päť rokov je stále silné a nepríjemné aj bez Ibrahimoviča.
Poliaci neprehrali na ME 2016 ani raz, vypadli v štvrťfinálovom rozstrele s neskorším šampiónom. Dostali sa aj na MS 2018 a majú svetového hráča roka 2020. Ich sebavedomie bude veľké. Víťazstvo nad nami budú považovať za povinnosť a keďže práve proti nim hráme prvý zápas - práve v tomto vidím našu šancu."
Štefan Tarkovič na lavičke. Dobré riešenie?
„Som presvedčený, že je to dobrá voľba. Štefan Tarkovič pozná prostredie reprezentácie, súčasnú garnitúru tímu, vždy mal skvelo zmapovaných súperov. Ako dlhodobý asistent Jána Kozáka načerpal veľa skúseností.
Čo mi imponovalo na období reprezentácie pod vedením Jána Kozáka bola skutočnosť, že mužstvo bolo vždy dobre pripravené na každý zápas a vedelo to na ihrisku ,predať'. Aj preto sme dosiahli viacero výborných výsledkov a tak ako nikdy predtým sme v dvoch kvalifikáciách za sebou skončili na druhom mieste skupiny (o ME 2016 a MS 2018). To nie je maličkosť."
Spomínate nabitý hrací kalendár. Spôsobila ho aj kvalifikácia o MS v Katare. V skupine sa pobijeme s Chorvátskom, Ruskom iči Slovinskom. S mužstvami, ktoré vedia narobiť problémy.
„Kvalifikácia bude náročná. Hrá sa v priebehu jedného, navyše enormne nabitého roka. V marci a v septembri sa hrajú po tri zápasy, čo vytvára problémy pre tie reprezentácie, ktoré majú užšiu špičku hráčov. V októbri hráme v priebehu troch dní v Rusku a Chorvátsku. Z konkurencie, ktorá sa zišla v našej skupine, je jasné, že favoritmi na boj o prvé miesto sú súperi zo štvrťfinále MS 2018 Chorvátsko a Rusko."