Rumuni ulovili tretieho Slováka: Sepsi ide cestou DAC, vysvetľuje Pavol Šafranko

30.01.2021

V lete otvoria moderný štadión, chcú sa nadýchnuť za veľkými futbalovými úspechmi a preraziť v Európe. Rumunskému klubu Sepsi OSk majú k tomu pomôcť už traja Slováci.

Slováci v Sepsi: Branislav Niňaj, Pavol Šafranko a Peter Gál-Andrezly. Zdroj Facebook / Sepsi OSK
Slováci v Sepsi: Branislav Niňaj, Pavol Šafranko a Peter Gál-Andrezly. Zdroj Facebook / Sepsi OSK

K Pavlovi Šafrankovi a Petrovi Gálovi-Andrezlymu pribudol nedávno aj Branislav Niňaj.

Čo je na klube v rumunskom Sedmohradsku také neodolateľné, že mu kývol ďalší našinec? Progres. Jeho koncept napredovania sa podobá tomu z Dunajskej Stredy, vysvetľuje v rozhovore reprezentačný útočník Pavol Šafranko.

Sepsi je bohatší o ďalšieho Slováka. Hovorili ste spolu pred príchodom Braňa Niňaja do Rumunska?

Veľa sme sa rozprávali, keď uvažoval nad novým angažmánom. Som rád, že to takto dopadlo a že je tu medzi nami. Verím, že pomôže kolektívu - najmä po futbalovej stránke. Vie, že je to dynamický klub, podobný napríklad našej Dunajskej Strede. Sepsi chce futbalovo rásť, takže zrejme sa mu táto vízia zapáčila.

Sepsi sa teda futbalovo vyvíja ako DAC?

Myslím, že áno. Hrával som v Dunajskej a viem, ako sa klub môže vyšvihnúť v tabuľkovom postavení i v podmienkach pre hráčov. Takže aj v tomto prípade každý, kto tu príde hrávať, urobí dobrý krok.

V tíme budete už traja Slováci. Predpokladám, že spolu trávite čas aj mimo futbalu.

Je to tak. Slováci, ale aj všetci legionári, sme výborná partia. Keď k nám prišiel ďalší našinec, verím tomu, že spolu budeme tráviť viac. Občas si zájdeme za dobrým jedlom, podnikneme túry do prírody alebo si spolu pozrieme futbal.

V Rumunsku si už rok a pol. Kde vidíš najväčšie rozdiely oproti bývalým pôsobiskám - Aalborgu a Dundee United?

Všetky majú svoje špecifiká. Dánsko a Škótsko sú úplne niekde inde. A Rumunsko je taktiež svojské. Ale môžem povedať, že som vo futbalovej krajine. V televízii vysielajú každý zápas s podrobnými rozbormi a analýzami. Je jasne vidieť, že ľudia tu o futbal majú značný záujem. Kluby dostávajú veľké peniaze z televíznych práv. Aj vďaka tomu môžu v sezóne ľahšie fungovať. Súťaž má sledovanosť a rok čo rok „urobia" z tejto ligy množstvo hráčskych transferov doslova hocikde. V tomto je Rumunsko naozaj zaujímavé.

Pavol Šafranko, zdroj Facebook / Sepsi OSK
Pavol Šafranko, zdroj Facebook / Sepsi OSK

Čo fanúšikovské návštevy?

Závisia od toho, kto a kde hrá. Každý klub má rozličnú fanúšikovskú základňu. My máme v priemere zhruba 4 a pol tisíc divákov na zápase, čo ale nemôžem porovnávať napríklad so Steauou Bukurešť alebo s mestami s 30-tisícovými stánkami. Ale kulisa je lepšia, než na Slovensku.

Výkladnou skriňou tamojšieho futbalu boli Steaua či Dinamo Bukurešť. Čo by sme mali vedieť o Sepsi, okrem toho, že v ňom pôsobia traja Slováci?

Je to úplne mlaďučký klub v zhruba 60-tisícovom meste Sfântu Gheorghe. Založili ho len nedávno - v roku 2011. Zápasy hrávame na staručkom štadióne so 6-tisícovou kapacitou. Ale stavajú tu nový stánok pre vyše 10-tisícové návštevy. Otvorenie naplánovali už na toto leto. Aj to je neklamným znakom, že klub napreduje.

V novom prostredí chcú dosiahnuť futbalové úspechy. Zriadili tu hráčsku akadémiu a plánujú ešte dobudovať zopár tréningových ihrísk. Skrátka majú jasnú víziu a idú si za ňou. Do chodu Sepsi z časti prispieva aj maďarská vláda, keďže v tunajšom Sedmohradsku a Transylvánii žijú rumunskí Maďari.

Vysoké ambície máte aj v tomto ročníku?

Momentálna ambícia je TOP 4. Na začiatku sezóny sme sa chceli vidieť v prvej šestke, ale vzhľadom na dobré výkony to v klube prehodnotili. Štvrtí sme v tabuľke aj teraz. Ak by nám to vydržalo, myslím, že by to bol solídny výsledok.

Peter Gál-Andrezly a Pavol Šafranko, zdroj Facebook / Sepsi OSK
Peter Gál-Andrezly a Pavol Šafranko, zdroj Facebook / Sepsi OSK

Ako hovoríš, v niečom vidieť podobnosť s DAC. V čom ešte má futbalové Rumunsko navrch?

Som si 100-percentne istý, že v krajine ide do futbalu viac peňazí než u nás. A televízne práva sú v porovnaní s nami úplne najväčší rozdiel. Keby bol futbal na Slovensku v televízii tak ako v Rumunsku, s klubmi by to vyzeralo inak.

Na jar teda hráte o pohárové pozície, okrem toho máš nepochybne ambíciu dostať sa v lete na majstrovstvá Európy.

Ako som neraz povedal, budem sa snažiť pomôcť dobrými výkonmi svojmu mužstvu a dávať čo najviac gólov. Ak moja aktuálna forma bude taká, že sa tréneri rozhodnú zobrať ma na Euro, budem veľmi rád. Veď je to sen každého futbalistu. Reprezentácia bude vždy najviac, čo sa dá dosiahnuť.

Bol si aj na poslednom reprezentačnom zraze pod vedením nového trénera Štefana Tarkovčia. V čom je vidieť rozdiel v porovnaní s Pavlom Hapalom?

V prvom rade mi je ľúto, že tréner Hapal odišiel. On mi dal šancu ukázať sa v reprezentácii. Už v „dvadsaťjednotke". A za to som mu veľmi vďačný. Na druhej strane musím povedať, že tréner Tarkovič vniesol do kabíny nový vietor v situácii, ktorá pre nás nebola úplne ideálna.

Veľmi kvitujem aj jeho vybraných asistentov Mareka Mintála a Sama Slováka. Tí mu tiež veľmi pomohli a trochu inak nastavili systém. Takže prišiel nový vietor a pozitívna energia. Ale vnímam to tak, že každý tréner má čo dať mužstvu a vie ho posunúť niekde inde.

Pavol Šafranko (26)

  • je útočník a člen slovenskej futbalovej reprezentácie
  • účastník Eura 2017 hráčov do 21 rokov
  • od leta 2019 je hráčom rumunského klubu Sepsi OSK.
  • pôsobil tiež v škótskom Dundee United, kde hosťoval ako hráč dánskeho Aalborgu
  • na Slovensku hrával v Tatrane Prešov, Podbrezovej a Dunajskej Strede

Niňajovu rolu v prestupe zohrali aj slovenskí spoluhráči

Branislav Niňaj prišiel pred pár dňami do Sepsi z holandskej Fortuny Sittard. S Rumunmi podpísal 2,5-ročný kontrakt.

„Vo Fortune som sa dostal do situácie, že by som nehrával. Zvažoval som preto odchod z klubu. V januári vrcholilo transferové obdobie, takže som čakal, či príde nejaká zaujímavá ponuka. Ozvali zo Sepsi, tak som neváhal. Išlo o najkonkrétnejšiu ponuku," hovorí nová slovenská posila.

Ako priznáva, zapáčila sa mu filozofia a smerovanie klubu.„Otvoria nový štadión. Klub chce ďalej napredovať a hrajú tu aj ďalší dvaja Slováci. To ma presvedčilo. S Palom som sa rozprával o všetkom - ako to v Sepsi funguje. Zhovárali sme sa aj o súťaži. Boli to také normálne otázky a všetko mi podrobne vysvetlil," doplnil.

„Som tu dva dni aj s cestou. Ale môžem povedať, že prvé dojmy sú dobré. Teraz sa musím zžiť s mužstvom a zabývať. Chcem pomôcť mužstvu. Chcem hrávať čo najlepšie a najviac. Dúfam, že som na mieste, kde si budem užívať futbal," nádeja.

Medzi jarné ambície radí aj šancu byť k dispozícii slovenskej reprezentácii, ktorú čaká Euro. Doteraz v nej odohral tri zápasy.

„Uvedomujem si to. Keby som teraz pol roka nehrával, žiadnu šancu do reprezentácie by som nedostal. Aj preto som kývol, aby som viacej hrával a mal príležitosť, aby si ma reprezentácii všímali.

Branislav Niňaj (26)

  • člen slovenskej futbalovej reprezentácie a mládežnícky reprezentant
  • je tiež bývalým hráčom Slovana Bratislava, odkiaľ v roku 2015 prestúpil do belgického Lokerenu.
  • Ročník 2017/18 začal v tureckom Osmanlispore a dokončil v MŠK Žilina.
  • Následne prestúpil do Sittardu, v klube odohral 58 zápasov a strelil tri góly.