Slovenská jahňacina ide ako teplé rožky: Za rok jej predali 20-krát viac!

26.03.2021

Chovatelia na Slovensku predali v porovnaní s minulými rokmi až 20-násobne viac jahniat. Najskôr predpokladali 5, napokon to bolo skoro 100 ton.

Jahňacina. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Jahňacina. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Zdroj: Facebook / Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Ministerstvu pôdohospodárstva sa pred rokom podarilo úspešne vrátiť na pulty obchodov 100% slovenskú jahňacinu. Stalo sa tak po intenzívnych rokovaniach ministra Jána Mičovského, zástupcov Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, spracovateľov a obchodníkov.

Na salaši v Liptovských Revúcach sa tak dnes po roku stretli predstavitelia tejto myšlienky, aby spotrebiteľom oznámili, že jahňacinu v obchodoch nájdu aj tento rok. Za rok sa prostredníctvom obchodných reťazcov predalo zhruba 8 000 jahniat, čo predstavuje takmer 200 000 kg živej váhy.

„Vieme však, že dopyt bol oveľa vyšší a preto sa v tomto roku pokúsime spotrebiteľom ponuku ešte rozšíriť. Rozhodnutie o uplatnení jahňaciny na pultoch obchodov má v rukách spotrebiteľ. Chcem preto z tohto miesta vyzvať všetkých, aby vyskúšali tento jedinečný produkt a pri výbere uprednostnili skutočne slovenskú jahňacinu," píše rezort pôdohospodárstva.

Jahňacina na sviatky

Blížia sa veľkonočné sviatky, na stoloch Slovákov by nemala jahňacina chýbať. Ide o jedno z najkvalitnejších mias, ktoré môže pomôcť nášmu zdraviu aj teraz, v časoch pandémie koronavírusu. Slovenskí spotrebitelia vďaka tejto spolupráci nájdu slovenskú jahňacinu na pultoch obchodných reťazcov pod spoločným označením „Zlaté jahňa - 100% slovenské".

Jahňacina sa tak stane nielen sezónnou počas Veľkej noci, ale dostupnou po celý rok. Chovatelia sa dopytu prispôsobia tak, aby na pultoch bolo vždy čerstvé jahňacie mäso. Slovensko má v rukách niekoľko potravinových klenotov. Práve v sektore chovu oviec tým môžeme označiť jahňacinu a ovčiu bryndzu. Je však v rukách spotrebiteľov, či siahnu po mimoriadne kvalitných slovenských produktoch a podporia tým nie len seba, svoje zdravie, ale aj slovenské poľnohospodárstvo a celú krajinu.

Zväz chovateľov oviec a kôz zaviedol aj ochranné značky. Spomínanú jahňacinu preto hľadajte na pultoch obchodov s označením "Zlaté jahňa - 100% slovenské" a slovenské rýdzo ovčie mliečne výrobky pod označením "Zlatá ovca - 100% ovčie" .