Slovensko sa môže stať rajom. Ovocinárskym rajom
TLAČOVÁ SPRÁVA: Nechceme, aby ovocie z našich stromov padalo nepozbierané po zemi a v našich regáloch boli zahraničné jablká a ovocie. Vyhlásil to minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. „Je to problém. Vieme, ako naň," dodal.
Tlačová správa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský navštívil ovocné sady v Dunajskej Lužnej. Priamo na mieste si prezrel výrobné kapacity ovocinárskeho odbytového družstva a diskutoval s ovocinármi.
Šéf agrorezortu sa priamo v teréne presvedčil o vývoji tohtoročnej sezóny
Najviac sa na Slovensku darí pestovať jablká, ktoré sú našim najtradičnejším druhom ovocia
Minister Mičovský diskutoval na aktuálne témy so zástupcami Ovocinárskej únie SR
Šéf agrorezortu sa osobne zaujímal o vývoj tohtoročnej sezóny, ako aj o lepšie riešenia pre pestovateľov, ktorými by sa zvýšila naša konkurenciechopnosť, ale i sebestačnosť. "Ak máme darovanú takúto krásnu zem, ako je na Slovensku, sme povinní ju využívať a vy, ovocinári, to len potvrdzujete," povedal Ján Mičovský.
Slovenských ovocinárov trápi viacero problémov, ktoré je nevyhnutné riešiť. Jedným z nich je Zákonník práce. „Ten v súčasnosti výrazne limituje zamestnávateľov i samotných zamestnancov pri zbere úrody," uviedol Mičovský.
„Ďalej musíme riešiť aj škody spôsobené zverou a práve preto v decembri predložíme návrh novely Zákona o poľovníctve, ktorý bude prinášať riešenia nadmerného stavu lesnej zvery."
Podmienky na pestovanie ovocia
Veľmi kľúčovou témou diskusie bola podpora pri zakladaní nových sadov a budovaní moderných skladov, ale i riešenia závlahových systémov vzhľadom na vývoj klimatických podmienok. „Máme podmienky na pestovanie všetkých druhov ovocia, okrem citrusov. Slovensko sa môže stať ovocinárskym rajom," uviedol Mičovský.
Najviac
sa na Slovensku darí pestovaniu jabĺk, ktoré na našom území
patria medzi najtradičnejší druh ovocia. Jablone predstavujú na
Slovensku približne 41% z celkovej výmery všetkých ovocných
sadov. Ďalším najviac pestovaným druhom je orech kráľovský
(20%) a slivky (11%).
V SR bolo koncom minulého roka evidovaných 479 ovocinárskych subjektov.
Posun v zriadení sezónnej práce
Na
Slovensku sa stalo trendom, že v ovocinárstve pracuje množstvo
zahraničných pracovníkov.
„Musím povedať, že sme vďační, že ich máme. Je našou povinnosťou vytvoriť jasné podmienky. Bude to naša veľká úloha, aby sme vytvorili inštitút sezónnej práce. Vo výraznej miere bude oslobodená od odvodov. Myslím si, že to je cesta. Nedávno som sa o tom presvedčil medzi senzačnými ovocinármi v Dunajskej Lužnej, kde som sa nevedel porozprávať s pracovníkmi v spracovateľni ovocia, pretože nevedeli po slovensky. Mnohí sú z Rumunska a Ukrajiny," pripomenul minister.
Podľa
neho treba vytvoriť
podmienky,
aby sa k
práci v ovocinárstve vrátili
ľudia zo Slovenska.
„Trochu sme spanšteli a je veľký problém získať tam ľudí. Nemôžeme pripustiť to - že ak chceme hovoriť o slovenských produktoch v slovenských obchodoch - aby nám ovocie z našich stromov padalo nepozbierané po zemi a v našich regáloch boli zahraničné jablká a ovocie. Je to problém, ale vieme, ako naň," dodal šéf agrorezortu.