Tréner Gašparík po ďalšom skalpe Slovana: Stále ma to láka do kabíny Spartaka a byť jej súčasťou!

03.05.2021

Boli obavy, aby Slovan neoslavoval titul v Trnave, ozývalo sa po víkende z kabíny Spartaka. Bíli andeli preto nedali belasým šancu a vyhrali až prevapujúco hladko 3:0.

Po derby zápase v Trnave. Foto: Spartak Trnava/Lukáš Griňaj
Po derby zápase v Trnave. Foto: Spartak Trnava/Lukáš Griňaj

Ešte nevyprchala radosť z trnavského mužstva, keď pred 2 týždňami pokorili belasých na Tehelnom poli 2:1. V nedeľu zdolali úhlavného súpera znova.

Aký je recept na staro-nového ligového majstra? To dnes vie azda len tréner Spartaka Michal Gašparík.

Na jar pobláznil zverencov svojou cestou za úspechom a v klube dnes prežívajú najzdarnejšie fortunaligové obdobie za posledné mesiace.

Po derby si na tlačovke spomínal, že tvoji chalani boli lepším tímom. V čom boli lepší?

V tomto druhom zápase to bolo definitívne potvrdené aj individuálnym výkonmi jednotlivcov. Z toho vyplynul dobrý tímový výkon. Nie len, že to chalani odmakali, ale boli aj futbalovejší ako Slovan.

Bola to iná príprava na belasých, než spred dvoch týždňov?

Derby je vždy iné. Počas prípravy sme použili aj motivačné videá. Riešili sme dávnu sériu, keď sa v roku 2003 dvakrát podarilo Spartaku poraziť Slovan. Teraz sme sa držali jednej vety: „Kto, keď nie my a kedy, ak nie teraz".

Od prvej minúty sme sa toho držali a išli sme za tým víťazstvom. No a napokon to víťazstvo bolo hladké.

Ktoré víťazstvo proti Slovanu si ceníš viac?

Zápas na Slovane bol takmer bezchybný z pohľadu obrannej fázy. V nedeľu bol zasa krajší z pohľadu útoku.

Nečakal si skôr, že Slovan to Trnave príde vrátiť hneď od začiatku?

Ako rodený Trnavčan som mal veľké obavy z toho, aby Slovan na našom štadióne neoslavoval titul. Všetci sme to mali v hlavách. Čakal som, že hostia budú agresívnejší a dominantnejší. To sa nepotvrdilo.

Ale či som z toho prekvapený? Vždy musia byť na to dve mužstvá. A my sme im to nedovolili. Chalani hrali dobre a umne aj s loptou. Boli kombinační, konštruktívne vychádzali zo situácií. Naozaj bola na nich vidieť uvoľnenosť. Ľahkosť. A to sa pretavovalo aj do pekných kombinácií a nakoniec aj do troch gólov.

Vypichni zopár jednotlivcov.

Pre mňa bolo zaujímavé sledovať Bukatu. Mal 5-týždňový výpadok, ale bol schopný naskočiť do ťažkého zápasu. Bol schopný ho odohrať vo vysokom tempe a veľmi kvalitne. Ale aj ostatní chalani - počnúc brankárom Dominikom Takáčom, ktorý ešte nedostal gól z hry. Iba jeden z penalty na Slovane.

Veľmi dobre nám funguje obrana. Twardzik už hral so štvrtým stopérom v tejto sezóne. A vždy nám to fungovalo. Podobne to bolo aj v strede ihriska. Bukata, Savvidis a Vlasko boli lepší, než v prípade stredovej formácie Slovana. Aj legionári vpredu podali veľmi dobrý výkon.

Bezprostredne po zápase si vyhlásil, že si hráči „zaslúžia absolutórium". Bola aj nejaká mini-oslava alebo sa dočkali nejakej formy odmeny?

Zmenili sme trochu program. Hráčom sme dovolili jedno-dve pivá a v pondelok mali voľno. Chvíľu sme posedeli a pokecali o derby. Od utorka sa už ale pripravujeme na ďalšie stretnutie.

Michal Gašparík. Foto: Spartak Trnava/Lukáš Griňaj
Michal Gašparík. Foto: Spartak Trnava/Lukáš Griňaj

Spozoroval si v kádri niečo také ako kríza? V úvode jari ste dvakrát po sebe prehrali s Trenčínom (0:2) a Žilinou (1:2). Ale o nejakej doľahnutej deke na tím sa nedá hovoriť.

Od prvého prípravného zápasu, odkedy som prebral mužstvo, všetko šliapalo. Tím mal konštantnú výkonnosť. Aj keď prišli dve prehry po sebe. Jedna bola úplne smolná. V Žiline sme celý zápas vyhrávali. V Trenčíne sme zasa boli výrazne lepším celkom. Ale stalo sa, že sme neuspeli. Žiadna ani len minikríza sa u nás nevyskytla.

Samozrejme, po dvoch prehrách ako tréner spozorniete, čo to s mužstvom spraví. Ale keďže výkony boli kvalitné, ani vtedy a ani teraz, som sa neobával krízy. Tím ide v jednej línii a držíme sa na víťaznej vlne.

Médiá na adresu Spartaka neraz poznamenávali, že v Trnave funguje chémia medzi trénerom a hráčmi. Tak daj nejakú radu, ako vám to klaplo?

(Smiech...) Mal som výhodu. Poznám trnavské prostredie a tiež chalanov, s ktorými som hrával. Myslím si, že tréner by mal byť otvorený a férový. V mojom prípade, keď som poznal chalanov - nedržím si od nich taký odstup. Priznám sa, niekedy ma to fakt až láka do kabíny. Najradšej by som bol ešte súčasťou hráčskej kabíny.

Pri nástupe si sa pre šport.sk vyjadril, že by si bol rád, keby v zápasoch Trnavy bola šťava. behavý futbal a trnavské srdiečko. Je ešte niečo, k čomu sa chcete prepracovať?

Som rád, že sa tieto spomínané veci zo začiatku polsezóny napĺňajú. Náš futbal je naozaj dynamickejší. Behavejší. Je v ňom veľa pressingových situácií. Niekedy je to také viac živelné, než by sme chceli. Ale všetko sa dá vylepšovať. Budeme zlepšovať automatizmy z pohľadu defenzívy i ofenzívy.

A zrejme si ani nečakal, že keď sa chopíš áčka, pôjde to takto hladko.

(Smiech...) Tak to veru asi nikto nečakal, že to pôjde ľahko. Na druhej strane, verím, že keď prídu ťažšie chvíle, klub ma ako trénera podporí. Dúfam, že bude viac takýchto pozitívnych situácií.

Je otázkou času, kedy si definitívne poistíte „Európu". Pozeráte sa aj na druhú priečku?

Aj teraz po Slovane som povedal, že ani neviem, koľko má Dunajská bodov. Vôbec sa na to nepozerám.

Pre informáciu: na DAC strácate 5 bodov.

Celú jar sledujem, ako sme na tom v tabuľke voči Žiline. MŠK sa nám už podarilo preskočiť a verím, že si to nenecháme zobrať.

Keď sme sa zhovárali dávnejšie po skončení jesennej časti, spomínal si, že „v Trnave teraz nikto nebude spokojný, ak skončíme na 6. mieste". Čo je dnešná hranica medzi spokojnosťou a nezdarom?

Tým, že bojujeme o Európu, a sme tretí, všetci musia byť spokojní. Lebo iba málokto nám dával tieto šance pred jarou.

Čakajú vás posledné tri kolá. ViOn, Žilina a DAC. Asi je zbytočné polemizovať nad tým, či sú to prijateľní súperi v skupine o titul.

Pre nás bude najdôležiteší najbližší zápas v Zlatých Moravciach. V prípade víťazstva by sme si dokázali potvrdiť účasť v Európe. Zároveň by sme sa vyhli bezprostrednému boju o tretie miesto doma so Žilinou. To by sme si všetci priali. Aby bolo o Európe rozhodnuté už pred týmto stretnutím."


Michal Gašparík (39)

  • odchovanec Spartaka, za ktorý odohral viac ako stovku zápasov
  • pôsobil tiež v českej (Most,Teplice) či poľskej najvyššej súťaži (Górnik Zabrze)
  • Po skončení hráčskej kariéry sa dal na trénerskú dráhu, od roku 2017 pôsobil pri trnavskom výbere do 19 rokov
  • v tejto sezóne je už tretím kormidelníkom Trnavy