Úprimná gratulácia! Ďakujeme za inšpiráciu, odkázal bronzovým Slovákom český komentátor Robert Záruba

19.02.2022
Úspech slovenských hokejistov v podobe bronzových medailí zo zimnej olympiády v Pekingu ocenil aj známy komentátor Českej televízie Robert Záruba.
Reprofoto ČT Sport
Reprofoto ČT Sport

„Som presvedčený, že keby to bolo možné, tak je hala plná Slovákov, ktorí by na poslednú chvíľu prišli podporiť svoj tím," konštatoval po zápase, v ktorom slovenskí hokejisti porazili Švédov 4:0.

„Ich úspech je - ako to povedať - inšpiratívny," nepriamo tak narážal na nezdar Čechov, ktorí sa neprebojovali do štvrťfinále.

Sleduj blog dedinsky.sk na >> Facebooku <<

Robert Záruba pripomenul, že sme si museli účasť v Pekingu vybojovať v jesennej kvalifikačnej skupine.

„Priviezli tu mladý tím, ktorý si vyskúšali na vlaňajších MS. V prvých dvoch zápasoch na ZOH sa zdalo, že nemôžu konkurovať Švédom a Fínom. Ale, ouha - všetko je inak. Dnes sa mračí (švédsky tréner, pozn.) Johan Garpenlöf a Slováci sa usmievajú šťastne. Toto je historická chvíľa. Slováci na ňu čakali dlho, ale teraz už majú prvú olympijskú medailu. Prvú v histórii po rozdelení Československa," pripomenul.

„Tentoraz žiadne zlyhanie, ako vo Vancouveri v tretej tretine v dueli o bronz. Slováci na na druhý pokus zvládli. Dokázali vyhrať tento duel s tímom, ktorého vekový priemer je pod 27 rokov. S troma teenagermi v zostave. S úžasným 17-ročným strelcom Jurajom Slavkovským a s vynikajúcim Patrikom Rybárom, ktorý začal ako tretí brankár Slovákov v turnaji. Ale dnes v stretnutí o bronz nepustil žiadnu z 28 striel súpera a právom sa pri ňom zišli hráči - v šťastnom chumáči, ktorý sa presunul na striedačku," okomentoval český žurnalista na ČT Sport.

Robert Záruba, reprofoto ČT Sport
Robert Záruba, reprofoto ČT Sport

Poklona Slafkovskému

Na adresu Juraja Slavkovského si tiež neodpustil: „Pokiaľ existuje nejaká boh šťastia, tak sa rozhodol, že svoju pozornosť za posledných 11 dní bude venovať 17-ročnému mladíkov. Ktorý so všetkou odvahou, ale tiež s talentom, ktorý má, v padol do tejto mimoriadnej olympijskej hry a vyhral ju."

Pozastavil sa aj pri tandeme Miroslav Šatan a Craig Ramsay - šéf zväzu a tréner. „Koľkokrát sa tí dvaja pohádali a debatovali v nekonečných dialógoch a poradách ako zostaviť mužstvo a poskladať zostavu. Slovákom to vyšlo naozaj skvelo," zdôraznil.

„Keď Ramsay oznamoval nomináciu na ZOH povedal: v niektorých prípadoch som vyhral, v niektorých som prehral. Úprimnosť, ale zároveň proces, v akom vznikala slovenská nominácia," zhodnotil Záruba.

Komentátor vypichol okrem iného aj Pavla Regendu, ktorý na ZOH prakticky reprezentuje slovenskú extraligu - hrá za Michalovce. "Ale ako dlho? Túto otázku si tu kladieme od prvého zápasu," prezradil.

„Všetci hráči okrem Mareka Ďalogu nastúpili aspoň na jeden zápas. Aj v tom je slovenský úspech naozaj unikátny. Veľká a úprimná gratulácia Slovákom k výkonom a ďakujeme za inšpiráciu," uzavrel.