V reštauráciach a obchodoch pritvrdia: Od štvrtka platí sprísnený režim

11.10.2020

V reštaurácii sa od štvrtka nenajete a pred predajňami si môžete vystáť rad. Vláda posvätí nedeľné odporúčania krízového ústredného štábu v boji proti zhoršujúcej sa 2. vlne pandémie koronavírusu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nové - ešte prísnejšie opatrenia - začnú platiť od 15. októbra. Týkajú okrem iného aj reštaurácií a nákupov. Zavádza sa tiež nosenie rúšok na ulici v mestách i obciach.

Do odvolania sa končí stravovanie v priestoroch reštaurácií či jedální.

„Reštaurácie budú fungovať ako iné prevádzky. Teda, budú tam môcť vstupovať zákazníci iba s rúškom na tvári a s dezinfekciou rúk ako doteraz. Jedlo si ale budú môcť kúpiť len tak, že ho vynesú von. Prípadne ho môžu skonzumovať vonku na terase, pokiaľ ju reštaurácia bude mať. Nebude sa môcť skladať rúško v interiéroch, teda aj v objektoch verejného stravovania. Nejde len o reštaurácie, ale aj o kluby, kaviarne či bary," spresnil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zatvoria niektorí majitelia svoje podniky s verejným stravovaním? Minister na sociálnej sieti rezortu zdravotníctva reagoval:

„Toto necháme na zhodnotenie podnikateľov, či sa budú vedieť preorientovať na takzvaný spôsob ,take away' - teda na službu ,jedla so sebou'. V prípade, že prevádzku budú musieť zavrieť, dostanú od štátu kompenzáciu," povedal.

Ak je v ubytovacom zariadení reštaurácia, jeho hostia si majú nechať priniesť jedlo na izbu v zatvorenom obale. Terasy môžu byť otvorené, len ak nie sú presklené či inak uzavreté.

Obmedzené nakupovanie

Vracia sa tiež opatrenie spred leta. Pozor, čas nákupov nielen v potravinách bude mať svoje časové limity.

„Čo sa týka predajní, bude platiť limit 1 človek na 15 metrov štvorcových," pokračoval Krajčí. „Pri vstupe do nákupných centier sa bude musieť robiť screaning, či osoba nemá nejaké príznaky ochorenia. Bude sa jej merať teplota," dodal.

„Obchody ako potraviny alebo drogéria budú musieť od 9.00 do 11.00 vytvoriť priestor len pre seniorov - ľudí nad 65 rokov, aby mohli nakupovať v týchto prevádzkach," prízvukoval minister.

Upozornil, že pokiaľ sa senior rozhodne nakupovať aj v inom čase, nedá sa mu v tom zabrániť. „Veľmi silne mu však odporúčame, aby vyhradené časy využíval," uzavrel.

Nové opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500. V súčasnosti je jeho hodnota do 900.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR