Zákaz vychádzania: Otvorené potraviny, reštaurácie bez zákazníkov

22.10.2020

Od soboty platí zákaz vychádzania pre chystané plošné testovanie obyvateľstva na infekčnosť koronavírusu. Predajne potravín túto zmenu výrazne nepocítia. Horšie na tom budú iné nákupné prevádzky, reštaurácie či stravovacie zariadenia.

Zdroj: Victor He / Unsplash
Zdroj: Victor He / Unsplash

Čo platí počas zákazu vychádzania:

Zdroj: Úrad vlády SR
Zdroj: Úrad vlády SR

Minister hospodárstva Richard Sulík po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu vysvetlil, čo tento zákaz bude znamenať pre také obchody, ktoré štáb z výnimky neviňal. Štát nenariadi zatvoriť obchody.

Prevádzky zostanú otvorené, no pre obmedzenia v nich nebudú mať zákazníkov. Výnimky zo zákazu pohybu sú veľmi prísne," uviedol. Preto predpokladá, že mnoho majiteľov svoje prevádzky v najbližšom týždni zatvorí.

Lebo si povie, že sa im to nezaplatí. Tento týždeň (od 24.10 do 1.11, pozn.) bude jednoducho obeť, ktorú musíme všetci priniesť. Aj majitelia predajní. Ak je raz dôležité pre správnosť výsledkov testovania to, aby sa ľudia minimálne pohybovali, znížiť mobilitu, tak to skrátka takto musí byť. Nedochádza k zatvoreniu predajní zo strany štátu, zdôraznil.

Sulík ďalej poznamenal, že v ďalšom - prvom novembrovom - týždni, tí ľudia, ktorí budú mať negatívny test z 1. plošného testovania, sa budú môcť bežne pohybovať.

Pre majiteľov predajní či reštaurácií to bude znamenať, že nepotrebujú „žiaden úkon - typu zmena rozhodnutia, že už predajne môžu otvoriť".

V tomto je to dôležité. My ich nezatvárame, hoci vieme, že aj tak nebudú mať zákazníkov. Potraviny a drogériu si bude dovolené ísť kúpiť," pripomenul.