Ako mať lacnejšie Chorvátsko? Čoraz viac Slovákov robí pri nákupe dovolenky tento krok

17.06.2023
Dovolenka v Chorvátsku. Dedline.sk
Dovolenka v Chorvátsku. Dedline.sk

Letná dovolenka v Chorvátsku je pre väčšinu Slovákov prvou voľbou.

Cestovky ktoré špecializujú na Chorvátsko a ponúkajú tam klientom letné zájazdy, v roku 2022 hlásili, že mali vôbec najúspešnejší rok.

„To naznačuje skutočnosť, že nestúpa počet ľudí, ktorí chcú v Chorvátsku stráviť dovolenku, ale že počet ľudí, ktorí tam cestujú individuálne, využívajú služby cestovných kancelárií," uviedol pre Aktuality.sk šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.

Dôvodom je aj to, že sa v krajine začalo platiť eurom a s ním sú spojené vyššie ceny. Zároveň majú cestovné kancelárie nakontrahované kapacity ubytovaní a s veľkým časovým predstihom vopred vyplatené.

„Takže cena je dohodnutá a nehýbe sa smerom nahor. Kdežto ubytovatelia môžu podľa dopytu priebežne v rámci individuálnych objednávok už teraz pred letom ceny dvíhať. To sa aj v Chorvátsku deje," vysvetľoval.

„V zime boli ceny na istej úrovni, a teraz, keď ubytovatelia vidia obrovský záujem a sú takmer vypredaní, zvyšné kapacity ponúknu drahšie a skúšajú na tom čo najviac zarobiť. Teraz sa môže stať, že keď si chce niekto objednať ubytovanie v Chorvátsku mimo cestovky, môže stáť viac, ako keby si kúpil pobyt od nej," doplnil šéf SACKA.

V mojom článku TU si tiež prečítate, aké sú najhlavnejšie kritériá Slovákov pri výbere dovolenky.