Alkohol počas diéty? To je otázka. Nie len na Vianoce

14.12.2023

Ak držíte diétu, tiež si asi kladiete otázku, či si môžete dopriať zopár bubliniek počas sviatkov. Lenže, ako na to, aby ste neurobili krok vedľa? 

zdroj: Prodietix
zdroj: Prodietix

Článok je v spolupráci s Prodietix

Čakajú vás oslavy konca roka, rodinné stretnutia, firemná párty, ale vy držíte diétu? Neviete, či si môžete dať "aspoň za pohárik", alebo do seba pre istotu liať len nealko nápoje? Samozrejme tie, ktoré sú bez zbytočného cukru. Myslíte si, že najlepšie urobíte, keď budete piť len čistú vodu?

Prečo je alkohol počas diéty nevhodný?

"Energetická hodnota alkoholu je približne 20 kj na jeden gram. Jeho významným negatívom je obsah tzv. prázdnych kalórií. Týmto nemyslím len "nulové kalórie", ale kalórie s nulovou, teda "prázdnou", výživovou hodnotou. Alkohol je v tele metabolizovaný prednostne. Následne dochádza k využitiu ďalších nutrientov z potravy, ktorých spaľovanie však alkohol blokuje. Vplyvom kalorickej prevahy v dôsledku konzumácie alkoholu je predpoklad, že sa energia z potravy uloží vo forme tuku. Metabolizmus tukov je naviazaný na črevá, kde musí najskôr dôjsť k odbúraniu alkoholu, čím sa odkladá spaľovanie tukov", uvádza Šárka Hovorková, výživová poradkyňa značky Prodietix.

Odbúravanie alkoholu prebieha najmä v črevách, kedy sa veľmi malé množstvo vylučuje močom, pľúcami a pokožkou. Podľa množstva skonzumovaného alkoholu a jeho koncentrácie v krvi je nastavená aj dĺžka jeho odbúravania, ktorá sa pohybuje v počte niekoľkých hodín. Samozrejme, sú tu aj ďalšie negatívne faktory. Okrem iného ide aj o stratu zábran a kontroly, ďalej podpora chuti do jedla, čo vedie ku konzumácii nevhodných jedál bohatých na sacharidy a tuk. V dôsledku toho vzniká nadprodukcia hormónu inzulínu, ktorý nadbytok glukózy v krvi mení na tuky a urýchľuje ich ukladanie. Nasledujúci deň, väčšinou vplyvom "opice", často odložíte plánované fyzické a športové aktivity. Deň prežijete s veľmi nízkym energetickým výdajom a prebytok energie z konzumácie alkoholu z predchádzajúceho večera a noci nijako nespracujete, takže dochádza k postupnému ukladaniu nadbytočných kalórií do rezerv.

Prečo je vlastne zlé piť alkohol práve počas diéty?

V rámci ketogénnej diéty (keto diéty) pri odbúraní alkoholu v črevách dochádza k odloženiu štiepenia vlastných tukových zásob. Tým sa redukčný proces presúva až na obdobie, keď sa črevá zbavia toxínov z alkoholu a efektívna váhová redukcia je tým pozastavená. Pri odbúravaní alkoholu sa v črevách acetaldehyd metabolizuje na vedľajší produkt acetát, čo je jedna z foriem ketónov. Pri odbúravaní alkoholu vznikajú tak aj "falošné" ketóny. Z tohto dôvodu po konzumácii alkoholu je stále aktívny aj test na ketolátky, ktoré už nepochádzajú zo štiepenia vašej tukovej zásoby, ale z alkoholu. "Ak nebudete v ketóze vďaka vplyvu alkoholických nápojov, zastavíte tým tvorbu ketolátok, a to buď vysokým príjmom sacharidov alebo oddialením tohto procesu vplyvom odbúravania alkoholu. Je preto pravdepodobné, že potrebný energetický deficit začne telo využívať na metabolizovanie svalových vlákien s následným úbytkom svalovej hmoty. To je v rámci udržania svalovej hmoty pri diéte nežiadúce", dodáva Šárka Hovorková.

Čo teda piť na oslavách a večierkoch počas diéty? Je potrebné byť len ,,na vode", alebo si môžeme dať pohár nejakého dobrého alkoholu?

Medzi nevhodné môžeme zaradiť sacharidové alkoholické nápoje ako je napr. pivo alebo sladké alkoholické kokteily obsahujúce jednoduché cukry. Tie telo rýchlo využije pre darovanie aktuálneho energetického deficitu a nadbytok glukózy je následne premenený pomocou inzulínu opäť na tuk. Takže v spočítané, zrátané, stále ten rovnaký princíp, jednoducho prijímame veľké množstvo kalórií. Počas diéty nie je alkohol ani na oslave tabu. Je to ok, ale len vo veľmi obmedzenom množstve. Odporúčame siahnuť po alkohole s nižším obsahom sacharidov, ako je napríklad suché víno, prosecco dry či nízko sacharidové pivá v množstve cca. 2 dl.

Tip: skúste pridať do pohára s vodou plátok uhorky alebo bylinky na osvieženie chuti. Môžete taktiež proteínový nápoj, ktorý zabezpečí pitný režim a zároveň si ho viete jednoducho namiešať aj v reštaurácii či u priateľov doma. Alebo vyskúšajte nealkoholický kokteil, ktorý si necháte namiešať bez akéhokoľvek pridaného cukru.

Zdroj: https://www.pijsrozumem.cz/energeticka-hodnota-alkoholu/

Tip: pri dodržiavaní Prodietix diéty sú alkoholické nápoje v striedmej konzumácii povolené od 2. fázy diéty. V rámci jedného dňa je povolené buď víno, pivo nebo Prosecco a Bohemia sekt (brut), nie ich kombinácia.

Víno - môžete si dopriať suché, a to od 2. fázy diéty, v množstve 150 ml max. 2x do týždňa.

Prosecco (dry, extra dry), Bohemia sect (brut) - od 2. fázy diéty v množstve 150 ml 2x do týždňa.

Pivo – doprajte si len nízkosacharidový variant, napr. Gambrinus Dry, Staropramen déčko v množstve 150 ml 2x do týždňa.

Užite si oslavy bez stresu a zbytočných obáv. Stresové hormónyovplyvňujú proces chudnutia, takže buďte v pohode a nestresujte sa. Vianočné sviatky nie sú od toho, aby ste sa naháňali po obchodoch a pachtili po darčekoch. Smiech, radosť a potešenie s priateľmi a rodinou stoja za váš čas. A ak sa aj podarí zhrešiť v rámci stravy, nie je dôvod k obavám. Na druhý deň veľa pite a vráťte sa s v diéte tam, kde ste skončili.

www.prodietix.sk