Budú sa úroky hypoték v roku 2024 začínať znovu číslicou 3? Banky zlacňujú

01.05.2024

Od začiatku roka urobili tri banky na slovenskom trhu zmeny s úrokmi na hypotékach.

zdroj: dedline.sk
zdroj: dedline.sk

Slovenská sporiteľňa (SLSP) znížila na konci januára úrokové sadzby pri 1-ročnej, 3-ročnej a 5-ročnej fixácii. Naopak, ČSOB úvery na bývanie mierne zdražela.

Tento týždeň menila cenníky hypoték mBank. Pri jednoročnom fixe zvýšil úroky z 5,74 % na 5,94 %, ale pri fixáciách na 3 a 5 rokov išla banka dole.

Pri hypotékach do 80 % upravila úrok pri 3-ročnom fixe na 4,49 % a 4,59 % pri období piatich rokov.

Zmeny oznámila vo štvrtok aj UniCredit banka.

"V rámci pravidelného prehodnocovania sadzieb sme od dnešného dňa mierne znížili 5-ročnú fixáciu o 0,1 % na 4,19 %. Zjednotili sme tak rovnakú výšku sadzby pri 3, 4 a 5-ročnej fixácii," uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa UniCreditu Zuzana Ďuďáková.

Aj SLSP, najväčšia slovenská banka, pripúšťa, že hypotéky budú zlacňovať.

Finančného analytika Mariána Búlika z OVB Allfinanz Slovensko som sa pýtal, či sa úrok pri niektorých fixáciách bude znovu začínať číslicou 3.

Podelil sa aj o predpoklad, ktoré banky môžu klientom dať túto ponuku.

„Nedá sa vylúčiť, že do konca roka úrok pri niektorej fixácii bude začínať číslicou tri. Najpravdepodobnejšie by mohlo ísť o dočasnú marketingovú kampaň niektorej z menších bánk v snahe zvýšiť si trhový podiel. Zdá sa totiž, že hypotekárny trh už otestoval dno a postupne by mohol rásť, keďže od konca jesene opäť rastú reálne mzdy, nahor ide aj výkon ekonomiky a nezamestnanosť je nízka," myslí si odborník.

Celý článok o úrokoch na hypotékach si prečítate na Aktuality.sk >>>