Chorvátsko nám dáva zelenú: Úplne uvoľňuje podmienky vstupu pre Slovákov

19.06.2021

Slovensko je na ECDC mape už zelené. To mení cesty do Chorvátska a naznačuje blížiace sa ďalšie uvoľnenie pri ceste do Česka.

Foto: Robert Marinkovic / Pixabay
Foto: Robert Marinkovic / Pixabay

Chorvátsko na začiatku letnej sezóny úplne uvoľňuje podmienky pre príchod do krajiny pre cestujúcich zo Slovenska. Pripomenul to na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Do Chorvátska bez obmedzení

Slováci môžu od piatkovej polnoci do Chorvátska vstupovať aj bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia COVID-19.

Stačí teda iba občiansky preukaz alebo pas. Slovensko je totiž, podľa rozhodnutia Chorvátska, od piatkovej polnoci na zozname tzv. zelených krajín, tak ako na mape ECDC.

„Napriek tomu cestovateľom do Chorvátska, aj na základe informácií od našich kolegov a kolegýň zo Zastupiteľského úradu SR v Záhrebe, odporúčame pred cestou vypĺňať formulár EnterCroatia, pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Detaily, ako postupovať, nájdete spolu s ďalšími užitočnými informáciami na tomto odkaze,"upozornil Klus

Čaká sa na Česko

„Keďže sa Slovensko po dlhých mesiacoch konečne objavilo na mape Európskeho centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ako zelené, predpokladám, že sa staneme ,zelení' aj na českom cestovateľskom semafore, ktorý uverejňuje český rezort diplomacie," doplnil štátny tajomník.

To by pre Slovákov znamenalo cestovanie do Česka bez akýchkoľvek obmedzení. O tom však má podľa Klusa ministerstvo zahraničných vecí včas informovať, keď to česká strana oficiálne potvrdí.

„Aby to takto aj zostalo, dajte sa prosím všetci čo najskôr zaočkovať a spoločne dodržiavajme pravidlá. Len to nám pomôže, aby sa neopakovala minuloročná jeseň a najmä mimoriadne smutná zima," dodal Martin Klus.