Slovenské more? Dovolenka, ktorá je smŕŕŕť (cesto-storky)

08.02.2022

Kto chce spoznať, akí sme my, Slováci, nemal by si v lete nechať ujsť dovolenku v Chorvátsku.

Foto: dedinsky.sk
Foto: dedinsky.sk

CHORVÁTSKO: Miesto, kde príde polovica republiky. Slovenskej i Českej. Dosť „reprezentatívna" vzorka. Tam sa číha, kde je „levný" pivo, jedlo a tiež na to, čo už nie je zadarmo. To, akí sme cestovateľsky ostrieľaní, dobrosrdeční či pohostinní, vidieť pri Jadrane najlepšie.

Neprekvapím. Nie som chorvátskový. A kto je, nech to prestane čítať.

Odteraz.

Dovolenka v Chorvátsku je pre nás slušnou psychosondou. Preto sa Juhoške ochotne vyhýbam. V opačnom prípade prídu úskalia. Chorvátsko som podstúpil pred rokmi raz. To stačí.

Pretože pri dlhej ceste busom sa trebárs nemusíte konektnúť so zvyšným osadenstvom. Chrápanie, nervozita, detský plač. Chtíč vyčúrať sa, no nedá sa. Keď treba za wécko na benzínke zaplatiť, ide sa do kríkov. Taká je naša cesta k Jadranu. Aj usedená. Alebo zdieľate dvojsedadlo s cudzím čudákom. A do toho počúvať múdre reči všadebolov, ktorí sa každé leto pri Jadrane exkluzívne prestravujú v štúdiu s kuchynkou.

Blbosti. Veď „Chorvátsko je blízko". Traduje sa. Správne, ak ho porovnávate s pobytom v Karibiku, Bali či Floridou. Ale na Malorku či Tuniska letíte iba cez dve hodiny, do Egypta päť. V Turecku sme za štyri. Bulharsko dáme letecky do dvoch. Na Kapverdoch sa ocitnete za šesť. Ale, nie. My sa, kurva, vlečieme vyše 10 hodín auto(buso)m.

Do toho dopravný kolaps v kilometrových radoch. Predbiehanie karavanov a šoférov, ktorí majú nad hlavami člny, v kufri zemiaky, cestoviny, paštéty a ďalšiu bagáž v nadživotnej veľkosti. Plus zrátajme mýtnice. Toto nie je o slovenskej nelologike. Je to o našom letnom folklóre.

Neviem, prečo mám pri zaslúženom relaxe podstúpiť únavnú štreku tam a ešte aj späť? K pláži, ktorá navyše nie je ideálna - piesková. Do mora, kde si treba chrániť svoje labky pred ježmi. Dôkaz o Chorvátsku, že: „je tam pekne" mi - sorkáč - neobstojí. Boli sme aj niekde inde? Je tam teplo, dokonca aj palmy sú tam. Ulice ako v Taliansku. Ale je to Chorvátsko. Čiže, fejk.

Že „inde je draho"? Kto túži po úspornej dovolenke a neľúbi chronicky prepočítavať zarobené bankovky, plán s Jadranom musí vypustiť. Jedlo je super. Ale stojí násobne viac (každoročne viac) v reštauráciách, než all-inclusive či polpenzia v inom nechorvátskom letovisku. Plán B je varenie z potravín zo supermarketu, všakže. Ale chceli sme vôbec na dovolenke aj oddychovať?

Dovolenka je od slova dovoliť si. Vieme, čo všetko si v Chorvátsku (ne)dovolíme. A tak veľmi sa naň každé leto tešíme.