Expertka na výživu radí: Ako cez sviatky nepribrať

14.12.2021

Sviatočná pohoda ide ruka v ruke s dobrým jedlom. Ako si s tým všetkým poradiť, aby ste sa potom pri pohľade na váhu nezhrozili? Ako to vyriešiť, ak už diétu držíte? Odpovede hľadajte v tomto článku.

Článok je v spolupráci s KetoMix

Blížia sa sviatky a s nimi aj každoročná hrozba nabraných kilogramov. Je to čas, ktorý si chceme poriadne užiť, s čím sú podľa našich zvykov spojené veľké porcie dobrého a často nezdravého jedla.

„Jedna vec je, ak sa počas vianočných sviatkov prejedajú priemerne vážiaci a inak zdravo sa stravujúci človek. Ten obvykle naberie kilo, maximálne dve kilá, pretože si stále drží určitú mieru. Navyše kilá v nasledujúcom období po návrate k bežným rutinám v jedálničku zase zhodí," uvádza Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa KetoMix a dodáva:

„Za omnoho väčší problém považujem to, keď to isté robí človek, ktorý trpí nadváhou alebo dokonca obezitou. Ako potvrdzuje moja prax, títo ľudia si totiž počas sviatkov doprajú omnoho viac, a preto aj podstatne viac priberú. Nabratej váhy sa následne zbavujú ťažšie."

Ak sa počas roka stravujete zdravo a na Vianoce či Veľkú noc len „šliapnete vedľa", asi môžete byť v pohode. Ak to nie je váš prípad, vyskúšajte na to ísť tento rok lepšie. "Predchádzanie problémov je vždy ľahšie, ako ich riešiť až po ich vzniku. A to sa týka aj jedla. V odľahčenej forme sa dajú pripraviť aj pokrmy z bežného sviatočného jedálnička," približuje.

Príprava nízkosacharidových odľahčených jedál nie je nijako náročná. Dôležité je samozrejme vedieť, po akých surovinách siahnuť a čím nahradiť suroviny ako sú múka, cukor alebo zemiaky.

Vyskúšajte si tento rok pripraviť inú rybu ako je tradičný kapor napríklad na Vianoce, odľahčite polievku, nahraďte zemiaky v šaláte inou zeleninou.

Pripravte si zdravú verziu niektorej z tradičných špecialít. Upečte si sviatočné pečivo bez pšeničnej múky. Sviatkujte so špeciálnymi chuťovkami. Je úplne jedno, či práve držíte diétu. Pochutíte si tak či tak.

AKO CEZ SVIATKY NEPRIBRAŤ

• So zmenou môžete začať kedykoľvek.
Začať sa stravovať zdravšie a upraviť svoj životný štýl nemusíte až po vianočných sviatkoch. Začať je dobré hneď. Vďaka tomu si môžete užiť Vianoce bez prejedania sa a bez obáv o to, či sa začiatkom januára dostanete do svojich nohavíc a zapnete na nich gombík.
• Nedojedajte zvyšky.
Zjedzte len to, čo si pripravíte na tanier. Nedojedajte po deťoch ani po nikom inom. Varte tak akurát a nie ako pre celú armádu.
• Ak zhrešíte, naskočte hneď späť.
Nie je to nič neobvyklé a stať sa to môže každému. Dôležité je však, aby ste sa nenechali strhnúť a hneď naskočili späť do zdravého jedálnička.
• Neponocujte.
Spánková hygiena je dôležitá aj počas príprav na Vianoce. Rozvrhnite si preto aktivity tak, aby si dostatočne odpočinuli a načerpali silu. Keď totiž málo a zle spíte, ďaleko viac a horšie jete.
• Buďte v pohode.
Sviatky bývajú plné stresu. Snažte sa mu nepoddávať. Vyskúšajte napríklad krátku meditáciu alebo dychové cvičenia.
• Pite s rozumom alebo vôbec.
Je známe, že s alkoholom slabne vôľa. Po pár pohárikoch vám ten polnočný rezeň príde ako dobrý nápad. Alkohol však zhoršuje kvalitu spánku a je plný zbytočných kalórií.
• Zaveďte tradície, ktoré sa netočia okolo jedla.
Choďte na vianočný koncert alebo divadelné predstavenie. Namiesto spoločnej večere navštívte s kamarátkou napríklad lekciu jogy.