Herec Jakub Prachař nepriamo pomenoval, z čoho mu je ľúto na Slovensku

25.02.2024

Pri spoločenskom probléme nehrám mŕtveho chrobáka, povedal o sebe český herec a zabávač Jakub Prachař.

Jakub Prachař. Zdroj: Facebook / TV JOJ
Jakub Prachař. Zdroj: Facebook / TV JOJ

Pozorujem veci, doplnil a počas rozhovoru pre Aktuality.sk v Bratislave a nepriamo tak narážal aj na situáciu na Slovensku.

„Napríklad je pre mňa neprijateľné, že sa za veľmi krátku dobu dá demokracia pokaziť. Je dobré vedieť, aká krehká môže byť. Ako veľmi rýchlo sa dajú otáčať zákony, meniť trestné sadzby či dosadzovať nekvalifikovaní ľudia na vysoké pozície. Alebo ako pomstychtivosť dokáže politikom zatemniť zdravý úsudok. Ale holt, v parlamente psychotesty nie sú potrebné. Je až neskutočné, ako rýchlo voliči zabúdajú. Toto mi je vždy ľúto," vyjadril sa.

Nebýva to pritom často, že sa český umelec vôbec vyjadrujete k politike.

„Je to ako v Harrym Potterovi, keď sa bavíte o človeku, ,ktorého meno sa nevyslovuje'. Tak potom zosilnie. Najväčší trest pre populistov, ktorí majú super marketingové agentúry a ide im to fakt dobre na ľudí, ktorí nie sú úplne bystrí a nedávajú si základné veci do súvislosti, je neprikladať im váhu. Ak sa o nich priveľmi zmieňujeme, posilňuje to ich váhu," argumentoval.

„Druhá vec je, že nie som politológ. Môžem si niečo myslieť a to je všetko. K zmene môžem prispieť len cez voľby zástupcov v politike. No a treba sa mať na pozore aj v tom, že mnohí ľudia dnes vnímajú hercov pre ich kritické vyjadrenia negatívne. Ak chcú niečo povedať, je dobré, aby si o probléme niečo zistili a ,neplácali' len tak hlúposti. Lebo potom to všetko stráca zmysel. Aj preto tým zámerne šetrím," uzavrel.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

- čo si myslí o UFO,

- ako sa pripravoval na úlohu mimozemšťana,

- prečo vedia Česi robiť „české-scifi",

- čo mu na sebe vo filmoch prekáža,

- ako zdôvodňuje, že nehrá len v áčkových filmoch,

- na čom pracuje so scenáristom seriálu Iveta,

- prečo si z moderovania vypestoval strach,

- prečo šetrí s vyjadreniami okolo politiky,

- kto sú jeho obľúbení českí moderátori.

Môj celý rozhovor si prečítate na Aktuality.sk.