Idete do Chorvátska? Pri vstupe rátajte s novými podmienkami a kolónami

01.07.2021

Od júla platia nové podmienky vstupu do Slovákmi obľúbeného Chorvátska. Úplná voľnosť sa pre cestujúcich zo Slovenska skončila.

Foto: Facebook / Martin Klus
Foto: Facebook / Martin Klus

Upozornil na to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

„Po novom, ruka v ruke so spustením európskych digitálnych certifikátov, teda tzv. covid pasov, už teda nestačí iba pas alebo občiansky preukaz. Potrebný je doklad o zaočkovaní, alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny test na koronavírus. Podrobne už o tom informujeme aj na webovej stránke nášho rezortu diplomacie," zdôraznil na sociálnej sieti.

PODMIENKY VSTUPU DO CHORVÁTSKA

Posledné dva týždne platilo, že ľudia pri vstupe do Chorvátska nemuseli predkladať žiadne potvrdenia. Stačilo im preukázať sa platným cestovným dokladom alebo občianskym preukazom (s platnosťou aj v čase návratu na Slovensko). Toto sa však mení.

  • Bezproblémový vstup do Chorvátska je s platnosťou od 1. júla umožnený len tým cestujúcim, ktorí budú mať platný digitálny certifikát EÚ a v ňom uvedené náležité potvrdenia.
  • Výnimku na bezproblémový vstup do Chorvátska však majú aj tí cestujúci, ktorí ešte tzv. covid pas nemajú, ale len ak sa vedia preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo rýchlym AG testom, ktorý nie je starší viac ako 48 hodín od podania vzorky (a má uvedeného výrobcu a/alebo obchodný názov).
  • A vstup do krajiny bude po kontrole umožnený aj tým, ktorí majú potvrdenie nie staršie ako 210 dní o tom, že boli zaočkovaní vakcínami Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Sputnik V či Sinopharm.
  • „Do Chorvátska sa dostanú aj tí, ktorí majú potvrdenie o prekonaní koronavírusu a tiež o prijatí aspoň jednej dávky do šiestich mesiacov od začiatku ochorenia. Od očkovania pritom nesmie uplynúť viac ako 210 dní," doplnil Klus.

V akom jazyku musia byť potvrdenia?

Všetky spomenuté potvrdenia o testoch či o prekonaní ochorenia musia byť buď v anglickom, alebo chorvátskom jazyku.

Ak cestujúci nepredloží negatívny výsledok testu na COVID-19, je povinný nastúpiť na desaťdňovú vlastnú karanténu či samoizoláciu, ktorú možno ukončiť PCR alebo antigénovým testovaním v Chorvátsku a zaslaním scanu testu na e-mailovú adresu, ktorú občan obdrží na štátnej hranici pri vstupe do Chorvátska.

Výnimky vstupu majú tranzitujúce osoby, vodiči nákladnej dopravy, ktorí sa na území Chorvátska nesmú zdržať viac ako 12 hodín.

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča pred cestou do Chorvátska vyplniť aj online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia prechodu cez hranice.

„Ak nebudete mať vyplnený formulár, je potrebné počítať zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Na hlavných hraničných priechodoch zo Slovinska do Chorvátska sa v súvislosti so zmenenými podmienkami už teraz vytvorili trojhodinové kolóny, treba si dať preto pozor a vyzbrojiť sa trpezlivosťou," poznamenal.

Všetky ďalšie podrobnosti a užitočné informácie nájdete na webovej stránke.