IKEA opäť vyrobí z vianočných stromčekov nový nábytok

07.01.2022

V slovenských domácnostiach sa začne povianočné upratovanie.

Foto: IKEA
Foto: IKEA

Tlačová správa IKEA

IKEA tak po roku opäť vyzýva zákazníkov, aj ľudí, ktorí vianočný stromček kupovali na inom mieste ako v IKEA, aby stromčeky očistené od ozdôb priniesli pred jej obchodný dom v Bratislave v období od 7.1. do 31.1.2022.

Stromčekom to totiž nekončí. Na základe úspešného minuloročného projektu recyklácie vianočných stromčekov IKEA aj tento rok v spolupráci s IKEA Industry vyrobí z použitých stromčekov nový nábytok. Časť z neho venuje školám či neziskovým organizáciám pomáhajúcim deťom s fyzickým alebo psychickým postihnutím.

V globálnej stratégii udržateľného rozvoja sa reťazec zaviazal, že do roku 2030 bude používať sto percent materiálov, ktoré pochádzajú z udržateľnejších zdrojov. Zaviazal aj pozitívne ovplyvňovať ľudí a planétu, píše.

„Používanie recyklovaného materiálu, nielen že redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Po minuloročnom pilotnom projekte sme sa rozhodli dať šancu na druhý život stromčekom aj tento rok. Službu sme dokonca rozšírili, a tak nám tento rok môžu priniesť použitý vianočný stromček očistený od všetkých ozdôb aj ľudia, ktorí ho nekúpili priamo u nás v obchodnom dome. Vianočné stromčeky budeme zbierať od 7. do 31. januára 2022 pred obchodným domom IKEA Bratislava. Veríme, že tak priblížime tému cirkularity viacerým ľuďom a inšpirujeme ich k udržateľnejšiemu životu," hovorí Anna Šimončičová, líderka udržateľnosti IKEA Bratislava.

Nový nábytok

IKEA v spolupráci s IKEA Industry vyrobí z vrátených stromčekov nový nábytok. Zo svojho zodpovedného konania budú mať zákazníci dokonca ešte lepší pocit ako minulý rok. Časť z vyrobených knižníc BILLY bude odovzdaná školám či neziskovým organizáciám pomáhajúcim deťom s fyzickým alebo psychickým postihnutím.

Koľko stromčekov je potrebných na výrobu jednej knižnice? 
Riaditeľ IKEA Industry v Malackách, Vladimír Matúšek, po minuloročných skúsenostiach hovorí, že štiepka zo stromčekov je dostatočne kvalitná. Závod ju tak po novom roku zaradí do prirodzeného chodu výroby. Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky sa zužitkuje 140 vianočných stromčekov. To znamená, že napríklad na jednu knižnicu BILLY s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov.

„Vážime si drevo a chceme ho získavať zodpovedne a udržateľne. Vždy sa snažíme podporiť projekty, pomocou ktorých dôjde k efektívnejšiemu využitiu prírodných zdrojov. Sme zvedaví, koľko ľudí sa pridá k našej iniciatíve tento rok a koľko nábytku sa nám podarí vyrobiť," dodáva Matúšek. IKEA Industry v závodoch po celej Európe vyrába drevotrieskové dosky, z ktorých vzniká obľúbený nábytok IKEA. Päť takýchto závodov je na Slovensku.