Korona sa dala predbehnúť (fejtón)

12.01.2022

Sú dva roky od vypuknutia udalosti, po ktorej „už nič nebude také ako predtým". Toto sa hovorilo po 11. septembri. A znovu niečo dokázalo rozčesať posledné dekády. Tento ukradnutý aforizmus je teda v poriadku.

Korona sa skôr či neskôr priplazila z ázijskej kolísky na Slovensko a začala vyčíňať. Podelím sa s postrehom. Dnes mám dobrý pocit z toho, ako sa mi vtedy podarilo covid dobehnúť. Alebo predbehnúť?

V januári 2020 sú médiá plné čínskej hnusoby a napriek všetkým zlým správam balím kufre do Thajska. Nebola to žiadna frajerina. Dosť hnusneveľký červ v hlave na to, či veci napokon nevybaliť. Dovolenku sme si naplánovali mesiace dopredu, keď covid azda nebol ani v plienkach. Pre lacnejšiu letenku. Takže risk je zisk, ako sa hovorí. Ide sa a hotovo.

Thajsko bolo k čínskemu Wu-hanu na míle vzdialené, hoci stále bližšie než Slovensko. V Pattaji či Bangkoku veľa ľudí rúška nosilo, no nebolo to koronou. V podstate dlhoročnou tradíciou. Nikto nevrieskal na tých, čo ich majú na tvári. Rúška rozdávali zdarma na zastávke metra. Bez toho, aby dotyčných niekto - aspoň slovne - napadol. To je, čo?

Rúška sú v týchto končinách preventívne a roky „in". Takže aj proti blížiacemu sa covidu. Ako správni Slováci sme využili ponuku zdarma. Zobrali si ich a išli ďalej.

Rúško som si zavesil za uši ešte s ostychom. Len preto, aby človek nejako zapadol. V takej Pattaji dovolenkár postretne poriadnu divočinu. Napriek tomu funguje v kráľovstve podvedomá disciplína. Z dovolenky sme sa vrátili vo februári, o mesiac neskôr naplno prepukla pandémia už aj u nás. Stihli sme to!

Pointa? Pozdrav úklonom hlavy a so zloženými rukami. Bezkontaktne. Cestujúci zoradený jeden za druhým na zastávke a takto čakajú na bangkogské metro. Bezkontaktne. Tu asi vedia aj lobkáriť - bezkontaktne. Rúška azda ako súčasť odevov. Tieto thajské zvyklosti sme si o pár mesiacov museli osvojiť na Slovensku pred nákazou.

V Thajsku životný štýl, pod Tatrami extrémne nepopulárne nariadenia. A ani po dvoch rokoch sa to mnohí nechcú naučiť. Neandertálčina? Nech žije thajská cesta. Bola taká prirodzená a zdravá. To je ono, keď sa máme občas poobzerať a inšpirovať Východom.

Pozor! Odstup, rúška, ruky.

Sám sebe som motivátor.

Dostal som chuť na nanuky,

nemal som však respirátor.