Lekár o kolapse dánskeho futbalistu: Mal obrovské šťastie, pokračovanie na turnaji je vylúčené!

12.06.2021

Sobotný duel Eura medzi futbalistami Dánska a Fínska v Kodani sa zmenil na veľkú drámu.

Reprofoto: ČT Sport
Reprofoto: ČT Sport

Zápas na konci prvého dejstva prerušili po kolapse domáceho hráča Christiana Eriksena. Na trávniku ho oživovali približne po pätnástich minútach ho transportovali do nemocnice.

UEFA následne informovala, že futbalista sa nachádza v stabilizovanom stave. Viaceré médiá zverejnili fotografiu, na ktorej bol na nosidlách pri vedomí.

Česká televízia po prerušení stretnutia oslovila odborníka, aby objasnil, čo sa s hráčom po skolabovaní udialo.

„Hráč mal obrovské šťastie, že k jeho zdravotnému problému došlo na takej úrovní, že mal k dispozícii resuscitačný tím, ktorý bol schopný resuscitovať ho a defibrilovať. To mal skutočne obrovskú ,kliku'. Poznáme skúsenosti z KHL, kde to to nie vždy dopade takto dobre," hovoril vo vysielaní ČT Sport lekár Karel Slováček.

Podľa českého odborníka Eriksen bude musieť byť prevezený na monitorovanie a resuscitačné oddelenie. Bude pozorovaný a pod dohľadom expertov.

„Mal by absolvovať veľmi podrobné kardiologické vyšetrenie s cieľom zistiť príčinu poruchy srdcového rytmu. Zvyčajne to býva infarkt, hytrafická kardiomypatia či problémy v pravej komore. Na základe určenia príčiny - pre ktorú došlo k arytmii - musí byť adekvátne liečený. Prípadne je treba mať zaistený aj sekundárny inplantovateľný defibrilátor, za predpokladu, že išlo o nejakú komorovú arytmiu. Takéto informácie však nemáme," zdôraznil.

Slováček na záver veľmi jasne odpovedal na otázku, či je možné, že 29-ročný dánsky futbalista ešte zasiahne do turnaja a bude schopný bez ho problémov odohrať:

To je úplne vylúčené. Neverím tomu," dodal Slováček.