Markíza má platiť nový odvod: Odnesie si to divák, tvrdí riaditeľ Settele

10.09.2022

Niektorí súkromní vysielatelia sú búria. Mali by platiť osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach. Medzi nimi je aj televízia Markíza.

Matthias Settele. Foto: TV Markíza
Matthias Settele. Foto: TV Markíza

V tejto chvíli v televízii ešte nevedia presne vyčísliť, aký vysoký odvody by štátu platili, uviedol v mojom rozhovore pre Aktuality.sk generálny riaditeľ Markízy Matthias Settele.

„Tento návrh vnímame ako principiálny problém. Navyše akúkoľvek sumu takéhoto poplatku je ľahké následne rýchlo a bez diskusie výrazne zvýšiť. V konečnom dôsledku na to však doplatí divák, pretože sa mu dostane menej pôvodnej slovenskej tvorby," povedal pre portál.

„Ak nás totiž štát zaťaží odvodmi navyše, budeme musieť obmedziť investície a dôsledky pocítia aj autori a filmári. Menej lokálnej produkcie znamená v konečnom dôsledku aj menej slovenského jazyka, čo spôsobí stratu národnej identity. Túto jeseň máme na Markíze deň čo deň slovenské programy od skorého popoludnia do polnoci," pokračoval riaditeľ stanice.

Tvrdí, že žiadny streamovací gigant a žiadna americká online platforma či mobilná aplikácia nevytvoria toľko pôvodnej tvorby.

„Na to sme príliš malá krajina, musia to urobiť miestne médiá. V takto veľmi konkurenčnom prostredí by sme teda privítali podporu zo všetkých strán. Ak teda existuje verejný záujem, aby slovenská kultúrna identita nezanikla," uzavrel.

Celú kritiku a podrobnosti o platení osobitného odvodu v regulovaných odvetviach nájdete na Aktuality.sk TU.