Na koberčeku v Paríži (cesto-storky)

30.01.2022

Taliani nedávno otvorili na viedenskom letisku 16 spacích kabiniek. Za hodinu v nej zaplatíte zhruba 9 eur. Chcú lákať na komfort. Ale dá sa to inak a zadarmo.

FRANCÚZSKO: Prosím. Pokojne to zoberte ako bezplatnú radu. Kvalitný spánok na letisku som si odskúšal. V podstate luxus.

Po prílete z Karibiku na parížske letisko v jedno februárové popoludnie nás mal o dve hodiny čakať let do zmienenej Viedne. Všetko bolo inak. Francúzi pri pohľade na jemnú snehovú pokrývku usúdili, že letieť sa nebude. Lebo kalamita. Asi taká, ako býva v Bratislave.

Na tabuli zasvietilo zrušených desiatky letov. Panika. Kto nechcel uviaznuť, musel si s leteckou spoločnosťou (Air France) vyriešiť náhradný let. Uhádli ste. Domov chceli všetci. Bolo to na jebnutie. Zmierili sme sa s tým, že dnes zaspávať doma nebudeme.

Poctivo sme si vystáli rad. Šikovne to nešlo. Po 8 hodinách posúvania až k okienku sme si zabeštelovali nový let. Bolo už neskoro a trasu Paríž - Ženeva - Viedeň naplánovali na ráno. Aby sme sa vyhli zbytočným presunom niekde do hotela veľkého Paríža, rozhodli sme sa prespať na letisku.

Po státí v obrom rade, by nebol problém vyspať sa sediac na sedadlách. Ale po dovolenke v Dominikánskej sme boli stále bohémovia. Prikryli sme sa zimnými vetrovkami a pod hlavu nám poslúžila príručná batožina. Ako miesto dočasného odpočinku sme si vyhliadli veľký oranžový koberec v hale. Naša parížska posteľ. To by sme mali. Ešte tmu. Pomohli nám spiace škrabošky, ktoré sme vyfasovali nad Atlantikom.

Romantika v Paríži to síce nie je, ale niečo úžasné určite. Natiahli sme sa na koberec. Za hlavami sme cítili teplý vzduch z veľkých ohrievačov a okolo nôh prechádzali ďalší nešťastníci. Úprimne, nezaujímali nás. Po presedenej nočnej ceste na palube a ďalších hodinách v radoch sme zložili kostry aj pozdĺžne. Poctivý tvrdý spánok dorazil. Ráno nás čakali raňajky, po nich už konečne nástup do lietadla.

Takže, tak. Nejaké spacie kabínky pre chrumkavých? Vôbec nechýbali. Len stratená batožina s cigarami a rumom z Punta Cany. Tú nám doručili na Slovensko až o dva dni. Tešili sme sa.