Zoznam na Veľkú noc: Tieto potraviny medziročne poriadne zdraželi

03.04.2023
Zdroj: dedinsky.sk
Zdroj: dedinsky.sk

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií.

Tlačová správa WOOD & Company

Mobilita počas sviatkov je navyše spojená s vyššou spotrebou pohonných hmôt. Niektorí Slováci sa presúvajú za rodinou, iní zase uprednostňujú pobyt na dovolenke. Tohtoročné veľkonočné sviatky nás však vyjdú podstatne drahšie ako pred rokom.

V aktuálnej téme sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company pozrela na to, koľko si priplatíme za nákupy potravín, pohonné látky či ubytovanie v hoteli, ale aj na to, ako veľkonočné sviatky zvládnuť s rozumom, neplytvať a finančne sa z nich nezblázniť.

V analýze sa dozviete:
• Koľko si tento rok priplatíme za veľkonočné nákupy potravín?
• O koľko sú drahšie pohonné látky, návšteva reštaurácie či pobyt v hoteli?
• A ako sa dajú zvládnuť veľkonočné sviatky s rozumom a bez zbytočného plytvania?

Na Slovensku sme svedkami rekordne vysokej inflácie, ktorá sa už štyri mesiace drží nad úrovňou 15 %. Ťahúňom zdražovania sú jednoznačne potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré vo februári 2023 zaznamenali medziročný nárast cien o 27,8 %.

Najviac si priplácame za mlieko, syry a vajcia (37,1 %) a oleje a tuky (32,5 %). Mäso a výrobky z neho sú drahšie o 29,5 %, chlieb a obilniny o 28,0 %, cukrovinky a sladkosti o 26,8 % a zelenina zdražela o 25,6 %.

Cenovky pri ovocí sú aktuálne vyššie ako vlani o 13,5 %. Za nealkoholické nápoje platíme o 19,2 % viac. Takéto zdražovanie v praxi znamená, že ak sme vlani urobili pred veľkonočnými sviatkami nákup napríklad za 200 eur, tak tento rok nás vyjde na takmer 256 eur.

Zdroj: WOOD & Company
Zdroj: WOOD & Company

Cena benzínu

Benzín a nafta sú lacnejšie ako vlani. Viac si priplatíme za jedlo v reštaurácii či hotel
Podľa najaktuálnejších údajov ŠÚ SR boli počas 11. týždňa 2023 pohonné látky lacnejšie ako vlani. Za liter 95 – oktánového benzínu sme zaplatili v priemere 1,511 eur, čo bolo o – 11,1 % menej ako pred rokom (na úrovni 1,700 eur).

V prípade motorovej nafty priemerná cena za jeden liter klesla na 1,527 eur a oproti vlaňajšej cene (na úrovni 1,608 eur) bola nižšia o – 5,0 %. Očakávame tak, že tohtoročné veľkonočné tankovanie vyjde motoristov lacnejšie ako vlani.

Ak sa Slováci a Slovenky rozhodnú cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatia si za cestovné 18 % oproti vlaňajšku. V prípade vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o 3,9 %.

Kým niektorí Slováci sa presúvajú za svojimi blízkymi, iní počas sviatočných dní uprednostňujú pobyt na dovolenke.

Tento rok nás ubytovanie v slovenských hoteloch či penziónoch vychádza drahšie ako pred rokom o 11,3 %, za návštevu reštaurácie či kaviarne si priplácame 16,6 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov ŠÚ SR za február 2023.

Ako veľkonočné nákupy zvládnuť s rozumom?

• Hneď na začiatok odporúčame stanoviť si maximálnu sumu, ktorú na veľkonočné nákupy môžete minúť. Nie je na škodu mať prehľad o cenách konkrétnych potravín.
Naplánujte si, čo budete počas sviatkov konzumovať a variť.
• Nezabudnite na to, že počas niektorých dní veľkonočných sviatkov sú obchody zatvorené. Avšak ide iba o dni, nie týždne, na čo mnohí Slováci zabúdajú a v mnohých prípadoch si vytvárajú neprimerane veľké zásoby potravín.
• Skontrolujte si pred nákupom chladničku a "špajzu" a majte prehľad o stave zásob potravín. Hlavne mrazničky zvyknú „schovávať" potraviny, ktoré vám pri veľkonočnom varení môžu prísť vhod.
• Pred každým nákupom je vhodné napísať si presný nákupný zoznam a aj vďaka nemu nakúpiť iba to, čo naozaj potrebujeme.
• Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Dávajte si ale pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, že je v zľave. Zľavy je vhodné využiť pri potravinách, ktoré nakupujeme často. Aj v tomto prípade je dôležitejšia kvalita ako kvantita.
• Na nákupy si odporúčame nosiť vlastnú nákupnú tašku, aby sme sa vyhli opakovanému kupovaniu a hromadeniu jednorazových tašiek.
• Nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Hladný zákazník často nakúpi aj to, čo nepotrebuje.
• Dbajte na to, aby ste správne skladovali potraviny v chladničke či špajze.

Zadlžovanie sa

Mnohí Slováci sa dopúšťajú v súvislosti s akýmikoľvek sviatkami jednej veľkej chyby – zadlžujú sa. Hoci v prípade veľkonočných sviatkov nejde o tak častý jav ako v prípade vianočných sviatkov, siahnuť po úvere by sme rozhodne nemali.

Aj veľkonočné sviatky sú tu každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené.