Nočná mora s poľskými potravinami: Tu je prehľad najväčších škandálov v Česku

08.10.2021

V českom Lidli museli nedávno sťahovať tony poľskej mletej bravčoviny pre vysoký počet antibiotík. Problémové výrobky z Poľska boli pritom už neraz nočnou morou pre zákazníkov v Česku i na Slovensku.

Ilustračné foto: Mark Stebnicki / Pexels
Ilustračné foto: Mark Stebnicki / Pexels

Pri poslednej správe s antibiotikami v bravčovine slovenský Lidl zareagoval, že tento problém sa nášho trhu netýka.

Portál iDnes.cz následne zbilancoval najväčšie prešľapy posledných rokov pri dovoze poľských potravín. Posúďte sami.

- Sériu správ o problematickej kvalite niektorých poľských potravín v Česku začala v roku 2012 takzvaná soľná aféra. Firmy zapletené v Poľsku do tohto škandálu predávali technickú soľ označenú za jedlú výrobcom údenín, spracovateľom rýb či pekárňam. Z týchto výrobní sa mohla dostať do obchodov v Poľsku a zrejme aj do zahraničia.

- V roku 2013 sa na českom trhu objavilo konské výsekové mäso z Poľska. Obsahovalo analgetikum fenylbutazón, ktoré sa nemôže dávať zvieratám určeným pre ľudskú stravu. Česká Štátna pôdohospodárska a potravinová inšpekcia (SZPI) tiež zakázala predaj poľských kvasených uhoriek a kyslej kapusty. Obsahovali zakázanú kyselinu mravčiu. Problém bol v Česku aj s poľským kakaom, ktoré obsahovalo 80 % kakaa a zvyšok bola drevitá hmota z drvených kakaových šupiek.

- Aj minulosti veterinári opakovane našli salmonelu v kuracom, morčacom i bravčovom mäse z Poľska. V októbri 2016 zakázala Štátna veterinárna správa (SVS) na základe správy z európskeho systému rýchleho varovania RASFF predaj 3,5 milióna poľslých vajec, ktoré mohli obsahovať baktérie salmonelózy.

- Vo februári 2017 vyvolala pozornosť správa SVS o tom, že v Jablonci nad Nisou predala jedna firma zhruba 1,9 tony kuracieho mäsa. Obsahovalo baktérie salmonelózy. Do Česka prišlo z Poľska 3,6 tony problémového mäsa, časť veterinári stiahli, časť išla do odpadu pri úprave. O mesiac neskôr SZPI varovala spotrebiteľov, aby nejedli 0,5-kilogramový mix poľského mletého mäsa, ktorý tiež obsahoval baktérie salmonely.

- V roku 2017 a vlani sa niekoľkokrát objavili problémy s poľskými jablkami a niektorými druhmi zeleniny. V niektorých SZPI zistila nadlimitné množstvo pesticídov.

- V auguste 2017 vypukol škandál s jedom vo vajciach. Na trhu v niekoľkých krajín Európy - vrátane Slovenska a Česka - sa objavili milióny vajec a výrobkov, ktoré obsahovali jedovatý fipronil. Vajcia s jedom podľa veterinárov pochádzali z rôznych chovov z Poľska.

- V januári 2018 poľská stanica TVN24 oznámila, že tamojšia polícia objavila na severovýchode krajiny jatky, kde porážali aj choré zvieratá. Prokurátor uviedol, že mäso z tohto podniku sa dostalo na územie celého Poľska a aj do zahraničia.

- Vo februári 2019 sa Poľsko dostalo do centra pozornosti v celej Európe pre porážky chorých kráv a obchodovanie z ich mäsom. Dostalo saj nie len do Poľska, ale aj do ďalších štátov EÚ - vrátane Slovenska a Česka.

- Pre aféru s poľskou hovädzinou zaviedlo Česko vo februári 2019 mimoriadne opatrenia. Hovädzina z Poľska nemohla byť uvedená na trh pred kontrolou v akreditovanom laboratóriu na salmonelu. Povinné testy ukončili v závere marci až vtedy, keď Poľsko poskytlo záruky, že urobilo maximum, aby sa na trh nedostávalo problémové mäso.

- Na konci februára 2019 sa znovu objavili problémy so salmonelou v kuracom mäse z Poľska. Českí veterinári oznámili, že našli baktériu v 1200 kilogramoch mrazených stehien. Začiatkom apríla SVS oznámila, že salmonela sa objavila v zásielke s viac než pol tony kuracích rezňov z Poľska. V polovici mája 2019 SVS oznámila, že do Česka sa od polovice apríla dostalo 16 ton hydiny so salmonelou, všetko sa sa pritom zrejme zjedlo. Na konci júna následne SVS informovala, že do Česka za zhruba mesiac veterinári zistili 14 prípadov, keď do krajiny doviezli hydinové mäso z Poľska so salmonelou. Celkovo išlo o 21 ton mäsa. Zásielky hydinového mäsa so salmonelou z Poľska objavili aj v ďalších mesiacoch roka.

- V roku 2021 SZPI i SVS niekoľkokrát varovali pred problémovými potravinami z Poľska. Napríklad pred toastovým chlebom s kovovými črepmi, filetmi zo sleďov a zmrzlinou s pesticídom či ryžovou kašou, ktorá mohla obsahovať baktériu salmonely.

- Hygienici v októbri 2021 nariadili Lidlu stiahnuť takmer 17,5 tony mletej bravčoviny z Poľska. Zistili v nej 60-krát prekročený limit pre antibiotiká.