O dotácie na nájomné môžu žiadať aj podnikatelia, ktorí svoje reštaurácie nezatvorili

25.11.2020

Podnikatelia, ktorých prevádzky zasiahla druhá vlna pandémie koronavírusu, budú môcť získať dotácie na nájomné. Týka sa to aj majiteľov gastro prevádzok a reštaurácií.

Zdroj: Norma Mortenson / Pexels
Zdroj: Norma Mortenson / Pexels

Zdroj: Tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR

Vláda schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva. "Vyplatili sme už desiatky miliónov eur tisícom subjektov a teraz v tom budeme pokračovať," uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík.

Nárok na dotácie budú mať po novom nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky.

Žiadať budú môcť aj tí, ktorí síce mali otvorené, no zákazníci sa do nich z dôvodu zákazu vychádzania nemohli dostať. Žiadosti o dotácie bude možné podávať od polovice decembra. O novele bude ešte rokovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Rezort hospodárstva touto novelou zároveň rozširuje okruh žiadateľov, ktorí sa môžu o dotácie uchádzať. Kým doteraz bol jednou z podmienok získania dotácie vznik nájomného vzťahu pred 1. februárom 2020, po novom sa tento dátum vzniku nájomnej zmluvy posúva na 1. augusta 2020.

Prijímajú dotácie na nájomné

Zároveň sa rozširuje podmienka zo zatvorenej prevádzky na obmedzenú. Inými slovami, kým v prvej vlne mohli dotáciu získať prevádzky, ktoré boli rozhodnutiami štátu zatvorené, teraz budú môcť získať peniaze aj tie, ktoré boli obmedzené - napríklad aj zákazom pohybu občanov na základe uznesenia vlády SR.

Prevádzky, ktoré zasiahla druhá vlna pandémie, budú môcť žiadať o dotácie na nájomné za obdobie sťaženého užívania, ktoré bolo dôsledkom prijatých opatrení. „Bude sa to teda týkať aj prevádzok, ktoré boli obmedzené opatreniami počas októbra či novembra," vysvetlil Richard Sulík.

O novele zákona bude ešte rokovať Národná rada SR. V prípade schválenia tejto legislatívy bude možné o dotácie žiadať od 15. decembra 2020.

Ministerstvo hospodárstva zároveň prijíma do konca novembra žiadosti o dotácie na nájomné od podnikateľov zasiahnutých prvou vlnou pandémie. Rezort doteraz vyplatil 16 890 žiadostí v celkovej sume 35 520 241 eur.

Všetky informácie sú naďalej dostupné aj na webovej stránke najmy.mhsr.sk.