Dezinfekcia mizne z regálov ako teplé rožky: Tieto potraviny zmeň na čistiacich pomocníkov!

13.04.2020

Držíš ich doma v chladničke, ale v tiesni - a práve cez koronakrízu - ti možno padnú vhod.

Je ti jasné, že z dezinfekčných prostriedkov sa stal nedostatkový tovar. Hľadáš v drogérii Sanitol alebo Dettol, ale darmo. Narazíš na prázdne regály. Potvrdzujem.

Zbystri. Aspoň jedno riešenie by sa určite našlo. Zmeň potraviny na čistiacich pomocníkov. A nemysli si, že objavuješ Ameriku. Blog o jedle ti dá zopár tipov na jedlo.

Sú dávno známe. Babské rady, internetové nápady či múdrosti starších ti ponúknu východisko, ako skoncovať s baktériami.

Ocot nad zlato

Ocot - nevyhnutná pochutina do prívarkov či šalátov - ti poslúži na očistu veľkej časti príbytku.

Za octovanie ti poďakuje rýchlovarná kanvica, keď ju zbavíš kameňa. Vlej do nej 1-2 deci octu, pridaj vodu a daj variť. Zovretú octovú vodu potom nechaj ešte aspoň hodinu v kanvici. Výsledok sa zaručene dostaví.

Nezabudni, hlavne v týchto dňoch bojuj s mikróbmi intenzívnejšie. Octovým koktejlom zbav baktérií aj tvoj mobil či počítač, ktoré sú ich semeniskom. Do roztoku (voda+ocot) namoč tampón či handru a jemne pretri.

Ocot výborne poslúži aj v kúpeľni. Do octového roztoku s vodou ponor sprchovú ružicu na niekoľko hodín. Odstráni usadeniny a zlikviduje jej upchanie.

Pochopiteľne, že nezabúdam ani na problém s upchatým odtokom v dreze. Aj v tedy pomôže ocot. Najskôr ale doň nasyp lyžicu-dve sódy bikarbóny a zalej octom. Keď sa potrubie vybublinkuje, zalej ho horúcou vodou.

Mimochodom, na internete som zhliadol, že tento problém vyriešila v čínskom videu malinká rybka. Do drezu pustili akváriovú neónku, ktorá sa predrala potrubím a situáciu mučenícky zachránila. Ale ty svoje akvárium nechaj na pokoji. Spoliehaj sa na zmieňované potraviny.

Internetom sa šíria rady s ďalšími potravinami

Citrón má byť ako stvorený na hrdzu. Prekroj ho na polovicu a pretieraj ním zhrdzavený povrch noža, príborov či ďalších zhrdzavených predmetov.

Na pokreslené steny má zasa poslúžiť šalátová uhorka. Teda, jej šupka. Jemne ňou pretieraj poškodené miesta.

Pri čistení dobre padnú aj Sprite s Vodkou. Samozrejme, nie intravenózne.

Máš panvicu a už ťa nevidí lebo vyzerá, že v nej bolo asi nasrané? Nalej do nej aspoň 3 deci Spritu a priveď ho do varu. Počas varenia zbaví tvoj kuchynský nástroj pripálenín a bude ako nový.

Coca-Cola si zasa poradí so zasvineným antikórom. Vyblýska povrch zájdeného drezu či kúpeľňových batérií. Namoč do coly hubku a ideš na to.

Na dezinfekciu môžeš počítať aj Vodkou. Má výborné účinky na lesklé povrchy. Oceníš to napríklad pri čistení tmavých okuliarov, keď nimi prejdeš vodkovým tampónom.

Rozbehni tento blog. Ak sa ti páči článok, zdieľaj ho a lajkuj recepty. Nech o ňom vie čo najviac ľudí. Veľká vďaka :)