RTVS sa napokon rozdeľovať nebude, pripúšťajú v koalícii

19.01.2024

Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) čakajú zmeny, predvolebné sľuby politikov o rozdelení na STV a Slovenský rozhlas sa však nemusia naplniť.

V utorok na spravodajskom kanáli :24 odvysielali debatu Ako ďalej RTVS? Generálny riaditeľ média Ľuboš Machaj v nej diskutoval s politikmi, no bez účasti ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Debatovalo sa najmä a rozdelení RTVS i jeho financovaní.

„Pani ministerka kultúry svoju neúčasť riadne ospravedlnila. Diskusiu na túto tému víta a určite sa jej nebráni. V súčasnosti ju však považuje za predčasnú vzhľadom na to, že definitívne rozhodnutie o budúcnosti RTVS zatiaľ nepadlo," zdôvodnil pre Aktuality.sk neúčasť pre hovorca ministerstva Pavol Čorba.

Aj keď v koalícii donedávna hovorili o rozdelení RTVS ako o hotovej veci, všetko môže byť inak. Šimkovičovej rezort nateraz nepotvrdzuje, že sa rozhlas a televízia s určitosťou rozdelia.

„Do úvahy naďalej prichádza niekoľko možností, ktoré sú zadefinované v programovom vyhlásení vlády a boli už verejnosti odprezentované. Pani ministerka by skutočne nerada viedla diskusiu na takú dôležitú tému len v teoretickej rovine. Diváci si zaslúžia fakty a vecnú diskusiu," doplnil hovorca.

Šéf kultúrno-mediálneho výboru Roman Michelko (SNS) pripomenul, že súčasná Rada RTVS má oproti tej z čias STV oslabené kompetencie, a ak by sa posilnili, z nápadu o rozdelení telerozhlasu by v koalícii mohli upustiť.

Ako jedna z možností

Rozdelenie RTVS sa v programovom vyhlásení vlády spomína len ako jedna z možností.

Zmena v RTVS môže nastať len v zmene kompetencií rady, čo je podľa Michelka jeho osobný názor.

„Bolo by to možno jednoduchšie a veľmi veľa problémov by sa tým mohlo vyriešiť pri dosiahnutí určitého cieľa. Ale nie je to ešte takto jednoznačné," poznamenal.

„Technické riešenie televízie je v rezorte kultúry. A ľudia v rezorte pochopili, že je to komplikovaný proces. Vydobil som si to, že chodím na porady ministerstva, a viem, že sa to nešije horúcou ihlou," zopakoval Michelko.

Dušan Jarjabek zo Smeru považuje za „veselosť" tvrdenia, že o verejnoprávnosti RTVS má diskutovať verejnosť a nie politici. Podľa jeho slov sú práve politici volení verejnosťou. Aj on však pripúšťa možnosť, že RTVS sa napokon rozdeľovať nebude.

Celý môj článok o delení RTVS na STV a Slovenský rozhlas nájdete na Aktuality.sk.