Ako sme dostali na safari životnú lekciu od nemeckej babičky (cesto-storky)

05.02.2022

Byť v Afrike - mať safari na dosah - a nevyraziť tam, je veľkou chybou. Nespravili sme ju. A nie iba my, ktorí vládzeme. Aj tí, ktorí nevládzu.

Zábery z NP Tsavo
Zábery z NP Tsavo

KEŇA: Safari musí byť. To si povedala v Keni aj 80-tnička z Hamburgu. Naša „kolegyňa". Lebo na cestách za slonmi, zebrami či žirafami nám robila spoločnosť. Alebo viac my jej.

Z rezortu v Mombase sme si to namierili do národného parku Tsavo. Čakala nás asi 4-hodinová cesta minibusom. V Tsavo sme sa presunuli do džípov. Paráda. Turistov rozdrobili do mini skupiniek. Hovoriac v jazyku pandémie: do bublín. Aby zážitky v džípoch na safari boli súkromnejšie a bezprostrednejšie. V aute sme boli traja.

Posadili k nám ešte dôchodkyňu zo „západného Nemecka". Šťúpla, vyše 80-ročná Hamburčanka s pláteným maskáčovým klobúčikom a okuliarmi. Mimo džípu si pomáhala vozíkom. V najkrajnejších prípadoch mala francúzsku palicu a nášho vodiča Hafida.

Ruku na srdce. Keby mali tučnú nemeckú penziu a rovnaký zdravotný stav slovenské osemdesiatničky, koľko z nich by sa na safari vybralo? Sci-fi. Ale pre nemeckú babku normálka.

Kým my sme mali safari-premiéru, stará pani tam vyrazila už tretíkrát. Kým my sme číhali orlím zrakom, aby nám neunikli vzácne pohľady, dôchodkyňa kusisko cesty prespala. Kým my sme fotili ako diví, pani nám podávala mobil, aby sme jej cvakli zopár záberov.

Keď sme narazili na zvieratá pri prašnej ceste, Hafid zastavil. Aby sme si krásne zážitky dôkladne zvečnili do smarfónov. „Toto nie je antilopa, ale impala," vyvádzal nás z omylu. Pani z Hamburgu sme tu a tam prebrali zo sna. Keď si už výlet zaplatila, nech niečo z neho má. Ukázali sme jej, kde má cez okuliare zaostriť na živý National Geographic.

Na dohľad prišli aj pštrosy, gepardy, leopard, antilopy i termitie mraveniská. Levy zdrhli. Ale k naj zážitkom patrila aj horlivá Nemka. Odkázaná na cudzích. Kde je vôľa, tam je cesta. A zarúbanou cestou pre ňu safari vôbec nebolo. Afriku musela milovať.

Keď nejde hora k Mohamedovi, musí to ísť naopak. Tejto slovenskej múdrosti sa držme. Aspoň tak, ako nemecká dôchodkyňa.

Foto: Z cesty v NP Tsavo: