Slovenská sporiteľňa upravuje jednu z fixácií hypoték

22.02.2022

Úvery na bývanie s fixáciou na 10 rokov budú od 23. februára v najväčšej slovenskej banke dostupné so sadzbou od 1,49 % ročne, čo predstavuje nárast o 0,3 percentuálneho bodu.

Foto: Slovenská sporiteľňa
Foto: Slovenská sporiteľňa

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Ostatné sadzby zostávajú v pôvodnej platnosti vrátane najobľúbenejšej 5-ročnej fixácie od 0,89 % ročne.

„Zvýšenie bolo spôsobené pohybom cien dlhodobých zdrojov na finančných trhoch, ktoré začali pomerne rýchlo stúpať. Aj napriek nárastu o 0,3 % je však 10-ročná fixácia dnes stále vynikajúcim riešením, ako si zabezpečiť stabilitu a schopnosť dlhodobo plánovať rodinné výdavky," hovorí Juraj Barta, riaditeľ odboru digitálne a omnikanálové cesty Slovenskej sporiteľne.

  • Fixácia 1 rok - od 0,79 % ročne
  • Fixácia 3 roky - od 0,89 % ročne
  • Fixácia 5 rokov - od 0,89 % ročne
  • Fixácia 10 rokov - od 1,49 % ročne
  • Fixácia 15 rokov - od 1,69 % ročne*

*Úrokové sadzby platné od 23.2.2022 po zohľadnení zvýhodnenia v rámci programu Výhodný súčet

Čaká sa ďalší rast, voľte dlhšie fixácie

Podľa Márie Valachyovej, hlavnej ekonómky Slovenskej sporiteľne, vzhľadom na rastúcu infláciu pristúpi Európska centrálna banka v k zvyšovaniu základnej úrokovej sadzby:

„V tomto roku očakávame dve zvýšenia úrokových sadzieb ECB, celkovo o 0,5 percentuálneho bodu. K ďalšiemu zvýšeniu úrokov by mohlo dôjsť v roku 2023, v rozsahu 0,5 - 0,75 bodov. Trh rovnako očakáva zvýšenie sadzieb ECB, a preto ich do terajších trhových sadzieb, za ktoré sa financujú komerčné banky, už započítal. Náklady na financovanie pre komerčné banky tak stúpli skôr, než ECB reálne zvýšila sadzby."

Juraj Barta v nasledujúcich mesiacoch očakáva ďalší rast: "Je pravdepodobné, že o rok budú sadzby hypoték na trhu presahovať úroveň 2 %. Preto každému, kto sa chce vyhnúť nárastu mesačnej splátky v dôsledku zmien na trhu, stále odporúčame fixáciu minimálne na päť, ideálne aj na viac rokov."

Časté otázky:

Oplatí sa mi teraz si zafixovať sadzbu na dlhšie obdobie, aj keď pri krátkodobej fixácii môžem dostať lepšie podmienky?

Ak úver neplánujete splatiť v horizonte 1-3 roky, určite by ste mali voliť minimálne 5-ročnú fixáciu sadzby. Tá je oproti kratším fixáciám len o málo drahšia, no vzhľadom na očakávaný rast sadzieb vám s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie finančnú úsporu.

Komu sa oplatí fixácia na 10 či 15 rokov?

Výhodou dlhodobých fixácií je istota nemennosti úrokovej sadzby na dlhé obdobie. To znamená, že dnes viete s istotou povedať, aká bude vaša mesačná splátka aj o desať rokov a viete si podľa toho plánovať rodinné financie. Máte jednoducho istotu, že aj keby v priebehu fixácie úroková sadzby vzrástli hoci trojnásobne, vás sa nárast nedotkne. V porovnaní s minulosťou sú dnes dlhodobé fixácie stále na nízkych úrovniach, preto by sa nad nimi mal minimálne zamyslieť každý, kto si berie nový úver so splatnosťou 10 a viac rokov.

Môžem počas trvania úveru požiadať o zmenu fixácie a nanovo si zafixovať sadzbu na dlhšie obdobie?

Áno, zmena fixácie je možná tak pri štandardnej obnove úrokovej sadzby po ukončení fixácie, ako aj v počas trvania doby fixácie. Žiadosť je potrebné podať osobne v ktorejkoľvek pobočke Slovenskej sporiteľne.