Takýto ste ešte nejedli: Je segedínsky guláš naozaj zo Segedína?

08.04.2022

Pravda, mýty či história vzniku tradičnej „čípoš" kuchyne? Na svete existuje mnoho jedál, ktorým prisudzujeme mylný pôvod.

Foto: KetoMix
Foto: KetoMix

Clánok je v spolupráci s KetoMix

Guláš, paprikáš, perkelt, segedín, haláslé, štipľavá paprika, klobása, šomlóhalušky. Takéto slová sa vynárajú v mysli človeka, keď sa spomína kuchyňa našich južných susedov. Tieto jedlá sú preferované len od 18. storočia, pretože základné suroviny ako paprika, zemiaky, bravčové mäso, bravčová masť, cibuľa alebo kukurica sa do príchodu Turkov do Uhorska používali len málo.

Turecká nadvláda spôsobila, že nezostalo obyvateľom na jedenie nič iné, len bravčové mäso, občas nejaká hydina a začali sa používať aj dovážané ingrediencie a suroviny ako kukurica, zemiaky, paprika, petržlen, rasca, chren. Jedlo obyčajných ľudí sa len postupne dostalo na stôl šľachty a pánov, ktorí dovtedy poznali cez cisársky dvor len francúzsku alebo nemeckú kuchyňu.

Dnes si posvietime na segedínsky guláš, ale skúsime si tento lahodný pokrm pripraviť aj v keto verzii. Už samotný názov prezrádza odkiaľ toto obľúbené jedlo pochádza, aspoň sme si to donedávna mysleli. Dnes už vieme, že segedínsky guľáš nepochádza zo Szegedu, mesta na južnom Maďarsku.

Na Slovensku sa táto pochúťka udomácnila pred mnohými generáciami, poznáme ju od našich starých mám a oni od svojich starých mám. Máloktoré jedlo má taký zložitý a ťažko vystopovateľný rodokmeň, plný mýtov a poloprávd, ako práve tento lahodný pokrm z kapusty a mäsa. Záhada so Szegedom a segedínom je v podstate jednoduchá.

Bravčový paprikáš na kyslej kapuste, dusenej so smotanou, totiž v Maďarsku volajú Székely gulyás. Pod týmto názvom sa snažil presadiť, no márne. Zle sa to našincom vyslovovalo, a tak sa spoločne rozhodli, že Szeged je im srdcu aj jazyku bližší a začali si ho teda volať segedín. Je pravda, že niektorí vytrvalci a sveta znalí gurmáni ho aj naďalej písali do ponuky ako Székejský guláš, ale tým spôsobili ešte väčšiu galibu a absolútne tým znejasnili jeho pôvod.

Ale pozor, ak si už správne vypýtate svoje vytúžené jedlo, neočakávajte, že vám ho podajú s knedľou. U našich južných susedov sa podáva väčšinou s chlebíkom. Preto sme si dnes pripravili pre vás recept, kde si segedín vychutnáte trošku inak - diétnejšie. Nezabudnite si k nemu pripraviť namiesto kysnutej knedle proteínový chlieb alebo žemle.

Segedínsky keto guláš

Na tento guláš má iste každá rodina svoj originálny recept. Keď si ho pripravíte podľa toho nášho, pochutíte si na ňom aj vtedy, keď držíte diétu. Môžete si ho dopriať už od 1. fázy KetoMix diéty.

Čo budete potrebovať na 1 porciu:
• 1 odmerku KetoMix polievky so zeleninovou príchuťou,
• 50 g kyslej kapusty, scedenej a prepláchnutej,
• 20 g cibule, nakrájanej nadrobno,
• ½ strúčiku prelisovaného cesnaku,
• 20 ml 10% smotany,
• 5 g mletej červenej papriky,
• drvenú rascu,
• soľ a čierne korenie,
• repkový olej.

Postup

V hrnci na 1 lyžici repkového oleja orestujte cibuľu.

Pridajte mletú papriku (kto má rád, dá si štipľavú), rascu a zalejte polievkou so zeleninovou príchuťou (pripravenou podľa návodu na obale).

Následne vložte nakrájanú kapustu, cesnak a krátko povarte.

Dochuťte soľou a čiernym korením. Pre zjemnenie vmiešajte smotanu.