Vianočné pečivo bez cukru (2): Kokosové, jahodové a arašidové dobroty

07.12.2020

Sladkosti si nemusíte odriekať ani vo chvíli, keď ste na diéte alebo sa v januári chystáte vyskočiť na váhu. Pozrite si tradičné recepty na výborné vianočné pečivo, po ktorom nepriberiete.

Tieto jedlá neobsahujú ani gram cukru, preto ho od toho bežného pečiva ani nerozoznáte. Na chuť ani na pohľad. Prečítajte si ďruhú várku týchto nápadov.

Článok je v spolupráci s KetoMix

Prečo sa vyhnúť veľkému množstvu cukru?

Priemerný Slovák totiž skonzumuje každý rok takmer dvadsať kilogramov cukru. To je dvakrát väčšia spotreba, akú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Už len kvôli vianočným sviatkom je toto číslo viac ako alarmujúce. Cukor je právom nazývaný novodobou drogou, ktorá má nepriaznivý vplyv na zdravie a spôsobuje množstvo civilizačných ochorení.

Vymenujeme len niektoré - obezita, kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia, zhubné nádory súvisiace s obezitou alebo diabetes. Prečo si teda tento rok neurobiť také pečivo, ktoré je od toho klasického na nerozoznanie? A pritom je zdravé.

Tu sú tipy na vianočné recepty.

JAHODOVO - KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY
JAHODOVO - KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY

JAHODOVO - KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY

Ingrediencie:

250 g kokosu, 2 lyžičky jahodovej príchute KetoMix, 80 g kokosového oleja, čakankový sirup podľa chuti

Postup:

Všetky suroviny zmiešajte dohromady. Vzniknutú zmes nalejte na menší plech a dajte stuhnúť do chladničky. Potom nakrájajte na malé štvorčeky.

ARAŠIDOVÉ MAŠKRTY

Ingrediencie:

120 g kokosovej múky, 2 lyžičky vanilkovej príchute KetoMix, 2 balenia čakankovo-arašidového krému, KetoMix čokoládu bez cukru

Postup:

Teplom zmäknutý čakankovo-arašidový krém zmiešajte s vanilkovou príchuťou a kokosovou múkou.

Vypracujte tuhšie cesto (najlepšie to ide rukami). Z neho urobte guľôčky, ktoré dajte na plech alebo na tácku. Zatlačte do tvaru okrúhlej sušienky.

Následne vložte do mrazničky, kým nestuhnú. Vo vodnom kúpeli rozpustite čokoládu, namočte každú sušienku a dajte stuhnúť do chladničky.

SNEHOVÉ PLACKY
SNEHOVÉ PLACKY

SNEHOVÉ PLACKY

Ingrediencie:

300 g kokosu, 80 ml kokosového mlieka, 2 lyžičky vanilkovej príchute KetoMix

Postup:

V kuchynskom robote rozmixujte kokos a vanilkovú príchuť do hladkej konzistencie. Pridajte kokosové mlieko a mixujte, kým sa všetky ingrediencie nespoja.

Mokrými rukami tvorte guľôčky, ktoré na plechu alebo na tácke vytvarujte do placiek.

Poprášte kokosom a uložte do chladničky.