Vianočné pečivo bez cukru (5): Oreo, mandľové či čokodobroty

15.12.2020

Sladkosti si nemusíte odriekať ani vo chvíli, keď ste na diéte alebo sa v januári chystáte vyskočiť na váhu. Pozrite si tradičné recepty na výborné vianočné pečivo, po ktorom nepriberiete.

Článok je v spolupráci s KetoMix

Tieto jedlá neobsahujú ani gram cukru, preto ho od toho bežného pečiva ani nerozoznáte. Na chuť ani na pohľad. Prečítajte si ďruhú várku týchto nápadov.

Prečo sa vyhnúť veľkému množstvu cukru? Priemerný Slovák totiž skonzumuje každý rok takmer dvadsať kilogramov cukru. To je dvakrát väčšia spotreba, akú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Už len kvôli vianočným sviatkom je toto číslo viac ako alarmujúce. Cukor je právom nazývaný novodobou drogou, ktorá má nepriaznivý vplyv na zdravie a spôsobuje množstvo civilizačných ochorení.

Vymenujeme len niektoré - obezita, kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia, zhubné nádory súvisiace s obezitou alebo diabetes. Prečo si teda tento rok neurobiť také pečivo, ktoré je od toho klasického na nerozoznanie? A pritom je zdravé.

Pozrite si tipy na vianočné recepty.


OREO SUŠIENKY

OREO SUŠIENKY
OREO SUŠIENKY

Ingrediencie na cesto:

230 g mandľovej múky, 4 lyžice kakaa, 1 lyžica prášku do pečiva, 2 lyžičky kokosovej príchute KetoMix, štipku soli, 125 g masla, 1 vajce, vanilkový extrakt

Ingrediencie na náplň:

100 g syra typu Gervais, 2 lyžice masla, 1 lyžička vanilkovej príchute KetoMix

Postup:

Zmiešajte všetky suché ingrediencie. Maslo vyšľahajte do peny, pridajte vajce a vanilkový extrakt. Po častiach vmiešajte suchú zmes. Vzniknuté cesto zabaľte do potravinovej fólie a uložte asi na 15 minút do chladničky.

Pomocou papiera na pečenie vyvaľkajte placku a vykrajujte rovnaké kolieska. Pokračujte, kým nespracujete celé cesto.

Pečte pri teplote 180 stupňov asi 10 minút. Pred zlepovaním náplňou, ktorú vytvoríte zmiešaním uvedených ingrediencií, nechajte úplne vychladnúť.

MANDĽOVÉ ČAPICE

Ingrediencie:

odrezky mandľových tortičiek, maslo izbovej teploty, čokoládu, kokos alebo nasekané oriešky

Postup:

Odrezky zmixujte dohladka. Pridajte maslo - také množstvo, aby hmota držala pokope. Tvorte kopčeky, ktoré následne namáčajte v čokoláde a kokose (alebo v nasekaných orieškoch).

ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY S ORIEŠKAMI

ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY S ORIEŠKAMI
ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY S ORIEŠKAMI

Ingrediencie:

50 g kakaového masla, 100 g mandľového masla, 3 lyžičky čokoládovej príchute KetoMix, 2 lyžičky kakaa, 60 g nasekaných orieškov

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustite kakaové maslo. Postupne pridajte všetky ostatné suroviny a dobre premiešajte. Získate hladnú zmes s orieškami.

Zmes vložte do formy na čokoládové bonbóny a dajte do chladničky stuhnúť asi na 2 hodiny.

Ďalšie recepty a informácie nájdete na www.ketomix.sk.