Vianočné pečivo bez cukru: Lieskovoorechové, čokoládové či banánové maškrty

05.12.2020

Sladké si nemusíte odriekať ani vo chvíli, keď ste na diéte alebo sa v januári chystáte vyskočiť na váhu. Pozrite si tradičné recepty na výborné vianočné pečivo, po ktorom nepriberiete.

LIESKOVOORIEŠKOVÉ GUĽÔČKY
LIESKOVOORIEŠKOVÉ GUĽÔČKY

Tieto jedlá neobsahujú ani gram cukru, preto ho od toho bežného pečiva ani nerozoznáte. Na chuť ani na pohľad.

Článok je v spolupráci s KetoMix

Prečo sa vyhnúť veľkému množstvu cukru? Priemerný Slovák totiž skonzumuje každý rok takmer dvadsať kilogramov cukru. To je dvakrát väčšia spotreba, akú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Už len kvôli vianočným sviatkom je toto číslo viac ako alarmujúce. Cukor je právom nazývaný novodobou drogou, ktorá má nepriaznivý vplyv na zdravie a spôsobuje množstvo civilizačných ochorení.

Vymenujeme len niektoré - obezita, kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia, zhubné nádory súvisiace s obezitou alebo diabetes. Prečo si teda tento rok neurobiť také pečivo, ktoré je od toho klasického na nerozoznanie? A pritom je zdravé.

Pozrite si tipy na vianočné recepty

LIESKOVOORIEŠKOVÉ GUĽÔČKY

Ingrediencie:

BIOnuta lieskovooriešková čakanková, 1 lyžica čokoládovej príchute KetoMIx, 1 lyžička kakaa, lieskové oriešky (celé aj nasekané)

Postup:

Všetky suroviny zmiešajte. Zo vzniknutej hmoty vytvarujte guľôčky. Do každej zapracujte 1 lieskový oriešok. Guľôčky potom obaľte v nasekaných lieskových orieškoch a podávajte.

ČOKOLÁDOVO-KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY

ČOKOLÁDOVO-KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY
ČOKOLÁDOVO-KOKOSOVÉ ŠTVORČEKY

Ingrediencie:

125 g kokosového masla, 1 lyžička čokoládovej príchute KetoMix, 2 lyžičky kakaa, 100 g kokosového oleja, čakankový sirup podľa chuti

Postup:

Najprv rozpustite kokosový olej. Pridajte kakao, čokoládovú príchuť KetoMix a čakankový sirup. Vymiešajte do hladka.

Do formy na čokoládové bonbóny (môžete použiť aj formičku na ľad) nalejte polovicu čokoládovej zmesi a uložte na chvíľu do mrazničky.

Keď čokoláda stuhne, pridajte kokosové maslo (ak je príliš tuhé, nechajte ho zmäknúť) a zalejte zvyškom čokoládovej zmesi. Potom formu opäť vložte do mrazničky, kým všetko nestuhne.

BANÁNOVÉ GUĽÔČKY

Ingrediencie:

100 g kokosového masla, 2 lyžičky banánovej príchute KetoMix, kokos na obalenie

Postup:

Zmiešajte kokosové maslo a banánovú príchuť. Vytvarujte guľôčky a hneď obaľujte v kokose. Dajte stuhnúť do chladničky.