Dovolenka 2021: Cestovateľský semafor? Jeho podoba je už známa

20.05.2021

Konzílium odborníkov sa vo štvrtok dohodlo na cestovateľskom semafore. Musí ho ešte schváliť vláda a Úrad verejného zdravotníctva v podobe vyhlášky.

Foto: Facebook / Martin Klus
Foto: Facebook / Martin Klus

Plánom semaforu je, aby bol čo najjednoduchší a „hovoril" občanom, kde im štát odporúča cestovať a kde nie. Oznámil to na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Semafor bude rozdelený na tri farby:

ZELENÁ FARBA

Je ňou vyznačená Európska únia (Schengen je braný ako jedna epidemiologická jednotka), EHS + také mimoeurópske štáty, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti a priaznivú epidemiologickú situáciu (Izrael, Austrália, Nový Zéland, Japonsko, ... a i.,zrejme časom pribudnú ďalšie).

Podmienky návratu by mali zostať také, ako navrhlo naše ministerstvo. Ak ste zaočkovaní alebo ak ste prekonali covid v posledných 180 dňoch, tak sa na vás karanténa ani povinnosť testu nevzťahuje.

Pri príchode do vlasti sa zaregistrujete do eHranice (povinné je to pre všetkých, bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú) a môžete pokračovať v bežnom živote.

Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať Ag/RT-PCR test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom.

„Ak vám môžeme odporučiť a poprosiť vás, zaočkujte sa a vyberte si tento rok a toto leto práve krajinu z tejto kategórie, kde sú aj mnohé obľúbené turistické destinácie. Vyhnete sa zbytočným problémom a prekážkam, navyše výrazne si uľahčíte návrat do bežného života po dovolenke či po ceste," poznamenal Klus

ČERVENÁ A ČIERNA FARBA

Momentálne je v červenej „skupine" napríklad Turecko, Tunisko, ale aj Egypt.

Štátny tajomník v tejto súvislosti uviedol, že by nerád hovoril o detailoch pred rozhodnutím vlády. Každopádne v týchto farbách by mal byť rozdiel v dĺžke karantény VŠETKÝCH prichádzajúcich.

„Len dodám, že viaceré červené krajiny majú predpoklad stať sa ešte pred letom zelenými, napr. USA či Kanada , ale bohužiaľ proces môže byť aj opačný, kedy sa z červených krajín môže stať čierna, ak sa v nej masívnejšie objaví niektorý z rizikových variantov (aktuálne najmä tzv. indickej mutácie)," napísal.


DISKUSIA O TZV. ORANŽOVOM SYSTÉME

Otvorenou otázkou zostáva, čo robiť s obľúbenými rezortmi, ktoré sú takmer úplne zaočkované. Napríklad Phuket v Thajsku, či niektoré rezorty v Turecku.

„Myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je totiž stále na stole a je pomerne zaujímavá. Vrátime sa k tomu najskôr o týždeň, dovtedy potrebujeme ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať. Nateraz je táto kategória odložená, v spiacom režime. Sme však ochotní o nej diskutovať, pretože je v našom záujme, aby organizovaní dovolenkári odlietali napríklad do tureckých rezortov zo Slovenska, a nie z Viedne či Budapešti. V tejto súvislosti oslovíme aj naše ambasády v zahraničí, aby nám pomohli s preverením epidemiologickej "dôveryhodnosti" daných rezortov v obľúbených destináciách mimo EÚ. Aby sme si boli istí, že nepredstavujú vážne riziko pre našich občanov," podotkol Klus.

AKÝ BUDE ĎALŠÍ POSTUP

Táto predbežná mapa sa bude prehodnocovať každý týždeň. A to najmä z hľadiska výskytu nebezpečných variantov koronavírusu v Európe a vo svete.

V takomto duchu budú všetky závery a nové pravidlá tlmočiť aj partnerom v Európe a vo svete, aby vedeli, s čím môžu počítať a tiež, aby nás podľa možnosti recipročne preradili k tzv. menej rizikovým krajinám.

„A nakoniec to najdôležitejšie, cestovateľský semafor by po všetkých potrebných legislatívnych krokoch mal začať platiť najneskôr vo štvrtok, 27. mája 2021," uzavrel Martin Klus.