Dobré správy: Cesta Slovákov do Rakúska bude jednoduchšia

18.05.2021

Rakúsko zverejnilo novú vyhláška o režime na hraniciach. Slovensko je v ňom od stredy, 19. mája 2021, zaradené do tzv. A zoznamu.

Foto: Facebook / Martin Klus
Foto: Facebook / Martin Klus

V praxi to znamená, že občania, ktorí predložia potvrdenie o testovaní, zaočkovaní proti koronavírusu alebo vyliečení, resp. prekonaní ochorenia COVID-19, môžu voľne vstúpiť na územie Rakúska.

Ak by ste pri sebe nemali požadovaný dokument, dostanete 24 hodín na to, aby si ešte dali urobiť RT-PCR, resp. antigénový test.

Upozornil na to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

„To, čo sa teda po novom mení a je tou pozitívnou novinkou je, že odpadá povinná karanténa, ako aj doteraz uplatňované špeciálne výnimky či kategórie občanov, ktoré mohli vstúpiť do Rakúska bez nutnosti ísť do karantény," napísal na Facebooku.

Potvrdenia v angličtine alebo nemčine

Naša diplomacia nateraz vie potvrdiť, že znenie príslušného paragrafu pripúšťa vstup do Rakúska aj s potvrdeniami certifikátov zaočkovania prípadne vyliečenia (znenie vyhlášky podrobne popisuje, že má ísť o aspoň jedno zaočkovanie, od ktorého uplynulo 22 dní a nie staršie ako 3 mesiace (po prvej dávke, prípadne 9 mesiacov ak ide o vakcínu s jedným predpísaným zaočkovaním a pod.).

Tieto potvrdenia o zaočkovaní musia byť v nemeckom alebo anglickom jazyku, rovnako ako lekárske či úradné potvrdenie o zotavení sa z ochorenia COVID-19, nie staršie ako šesť mesiacov.

„Žiaľ, pre nejednotnosť potvrdení na slovenskej strane toto môže byť problém práve pre našich občanov, ktorí dostávajú rôzne potvrdenia v slovenskom jazyku. A tak po našich diplomatických linkách pre istotu preverujeme s rakúskou stranou, čo by nám uznali a ako sa priblížiť ideálnemu riešeniu, ktoré uľahčí voľný pohyb našich občanov z/do Rakúska. Verím, že sa nám to podarí už v najbližších hodinách," doplnil Martin Klus.

Detaily nájdete na známej webovej stránke https://hranice.mzv.sk/.

Sputnik V neakceptujú

Medzi krajiny s nízkou mierou nákazy Rakúsko zaradilo okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko, Nemecko, Slovinsko, Taliansko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko, či mnohé ďalšie krajiny EÚ.

Rakúsko sa tiež rozhodlo, že bude uznávať potvrdenie o zaočkovaní vakcínami, ktoré povolila Európska agentúra pre lieky (EMA) alebo úspešne prešli obdobným procesom schvaľovania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Ruská vakcína Sputnik V sa preto uznávať nebude, no naopak, bude možné sa preukázať očkovaním čínskou vakcínou Sinopharm, ktorá získala povolenie WHO," poznamenal štátny tajomník.

Netreba zabúdať:

  • Pred každou cestou do Rakúska je naďalej povinná registrácia na stránke entry.ptc.gv.at, pričom tzv. pendleri ju musia aktualizovať každých 28 dní.
  • Podľa našej diplomacie nemožno vylúčiť, že sa na hraniciach budú tvoriť kolóny a zdržania. „V tejto veci komunikujeme s kolegami na rezorte vnútra a policajným pridelencom na ZÚ vo Viedni, pod ktorých hraničný režim spadá, s prosbou o urgentné riešenie tohto problému s rakúskou stranou," uzavrel Klus.