Dovolenka 2021: Grécko už víta dovolenkárov, sľubuje im bezplatné antigénové testy

18.05.2021

Cestovné kancelárie majú pre dovolenkárov ponuky do destinácií, do ktorých boli zvyknutí cestovať. Otázne však zostáva, do akých miest budú môcť vycestovať v rámci protipandemických opatrení.

Foto: Jeroen den Otter / Unsplash
Foto: Jeroen den Otter / Unsplash

V rádiu Expres to oznámil prezident Slovenskej Asociácie Cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes. Potvrdil, že medzi najobľúbenejšími destináciami Slovákov zostáva aj Grécko.

„Tu je upriamená naša pozornosť na zavedenie cestovného semaforu. Čakáme na to, do akých farieb budú jednotlivé krajiny zaradené. Podľa toho sa bude ponuka špecifikovať," doplnil.

V Grécku sa už pred víkendom oficiálne začala letná sezóna.

„Grécko je už prístupné vybraným krajinám bez povinnosti karantény a s povinným negatívnym PCR testom - nie starším ako 72 hodín," povedal Berkes.

Problémové očkovacie certifikáty

Istota vstupu do Grécka je tak platné negatívne potvrdenie PCR testu. Problémom pre Slovákov je medzinárodné uznávanie certifikátu o očkovaní proti covidu. Na Slovensku totiž nemáme jednotnú formu certifikátu a je iba v slovenčine.

Aj preto je podľa Berkesa otázne, či na hraniciach v zahraničí budú dovolenkárom akceptovať dnešné potvrdenia o zaočkovaní. Hoci by boli preložené do angličtiny.

„Je to na rozhodnutí daného človeka, ktorý ho púšťa, ako sa rozhodne. Či je pre neho tento doklad uveriteľný, či mu rozumie a či ho uzná. Ak tam nájde nejaký problém, vstup do krajiny neumožní," obáva sa.

„Certifikáty nie sú zjednotené. Preto nemôžeme očakávať, že na hranici v Grécku budú colníci poznať všetky desiatky certifikátov," dodal.

Berkes v rádiu pripomenul, že Gréci zahraničné cestovky informovali o snahe poskytnúť všetkým dovolenkárom antigénové testy. Budú hradené štátom. „Bude to v prípade, že dovolenkári takéto testy budú potrebovať alebo sa im budú chcieť dobrovoľne podrobiť," uviedol.


MZV: Podmienky vstupu do Grécka

Vstup na územie Grécka je povolený iba po predložení negatívneho PCR testu, ktorý nesmie byť starší viac ako 72 hodín, musí byť v anglickom jazyku a musí obsahovať meno, priezvisko a číslo cestovného pasu alebo občianskeho preukazu cestujúceho.

Negatívny výsledok PCR testu nemusí pri vstupe preukazovať:

  • dieťa do 5 rokov,
  • osoba, ktorá absolvovala plné zaočkovanie proti COVID-19 a má o tom potvrdenie v anglickom jazyku z ktorého je zrejmé, že od zaočkovania druhou dávkou vakcíny (ak ide o dvojdávkovú vakcínu) uplynulo viac ako 14 dní. Pre tento účel sú akceptované potvrdenia o očkovaní vakcínami : Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm,
  • osoba, ktorá za posledných 9 mesiacov prekonala ochorenie COVID-19 a predloží o tom potvrdenie od verejného zdravotníckeho zariadenia alebo certifikovaného laboratória v anglickom jazyku. Ďalšou možnosťou je potvrdenie o pozitívnom PCR výsledku testu, ktorý potvrdzuje, že osoba prekonala COVID-19, a od ochorenia uplynuli minimálne 2 mesiace a nie viac ako 9 mesiacov pre vstupom do Grécka.

Online formulár

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára, píše slovenské ministerstvo zahraničných vecí (The Passenger Locator Form - PLF), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny (v anglickom jazyku).

Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe (napr. v mobile).

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje cestujúcich, že online formulár musí byť vyplnený dôsledne, s aktuálnymi a správnymi údajmi. V prípade nekorektných informácií vo formulári (údaje nezhodujúce sa pri check-in ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu..) môžu letecké spoločnosti odoprieť cestujúcemu nástup do lietadla.

Letecké spoločnosti ani slovenské veľvyslanectvo nemôžu do online formuláru vstupovať a upravovať zadané údaje a nezodpovedajú za chybne vyplnené PLF formuláre pasažiermi.

<< Elektronický formulár pre vstup do Grécka TU >>

Opatrenia

V Grécku musíte dodržovať niektoré protiepidemické opatrenia. Stále platí nočný zákaz vychádzania medzi 0.30 h a 5.00 h.

Stoly v reštauráciách či tavernách musia byť ďalej od seba. Turisti sa pri vstupe do Grécka musia preukázať aktuálnym PCR testom alebo potvrdením o očkovaní skompletizovanom minimálne pred dvomi týždňami.