Kritika na covid pasy či očkovacie certifikáty? Sťažujte sa na správnej adrese

17.05.2021

Slovensko má problém s nejednotnými certifikátmi o očkovaní. Nie je to však v kompetencii rezortu diplomacie. Na ťahu zdravotníctvo.

Stále sa nedá voľne cestovať do Česka, Rakúska a ani k moru. Iní sú mesiace bez rodiny, partnerov a priateľov za hranicami. Ale „sťažnosti" v tejto otázke nie sú adresované na správnej adrese.

Upozornil na to na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Ozrejmil, že rezort diplomacie je v praxi „najmä akýmsi poštárom".

„Komunikujeme s našimi zahraničnými partnermi, zisťujeme, aká je u susedov aj inde situácia, aké sú tam opatrenia a toto všetko pravidelne dávame do rúk členov konzília odborníkov, alebo našich partnerov na Úrade verejného zdravotníctva SR či na rezorte zdravotníctva, ako návrhy na úpravy," zbilancoval Klus úlohy ministerstva zahraničných vecí.

Vyhlásil, že nie je v jeho silách, ani ministra Ivana Korčoka či tímu profesionálov v rezorte rozhodnúť o uvoľnení hraničného režimu (za ktorý zodpovedá ministerstvo vnútra), ba ani o podmienkach návratu zo zahraničia (čo je zas v kompetencii odborníkov, epidemiológov a vedcov).

„A nezavádzame do praxe ani tzv. digitálne "zelené" certifikáty. Za tie je zodpovedné ministerstvo zdravotníctva spoločne so spolugestormi - rezortom vnútra a Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR," napísal.

Predkladajú návrhy

Ministerstvo zahraničných vecí tak predkladá iba návrhy, ktoré krajiny sú na tom z hľadiska aktuálnej situácie dobre a informuje, aké sú tam pravidlá (pretože aj reciprocita je neraz dôležitá).

„S týmto súvisí aj tvorba tzv. cestovateľského semaforu, ktorá sa pomaly ale isto chýli ku koncu. Lenže to, v akej podobe bude nakoniec prijatý a kedy, nemáme v rukách. A preto prosíme aj občanov o trpezlivosť. Akonáhle vieme, že je niečo oficiálne, hneď to zverejňujeme, aby ste mali ako občania dostatok informácií a najmä, dostali ich včas. Inak povedané, ak ste takúto novinku na stránke mzv.sk alebo napr. aj na tejto stránke nenašli, tak touto informáciou zatiaľ nedisponujem(e) a teda nemám čo odpovedať na mnohé Vaše komentáre. Mrzí ma to," poznamenal.

Rezort diplomacie je pripravený naďalej rokovať s našimi susedmi o vzájomnom uznávaní rôznych potvrdení, keď však podľa neho „bude o čom".

Na ťahu je ministerstvo zdravotníctva

Klus pred víkendom tiež naznačil, že tento týždeň zrejme povolia dovolenky v zahraničí a od konca júna uľahčí cestovanie covid pas.

„Nateraz však platí, čo ma veľmi mrzí, že Slovensko má problém s nejednotnými certifikátmi o očkovaní. Nie je to v kompetencii rezortu diplomacie, preto je na ťahu zdravotníctvo. Najprv musíme zabezpečiť, aby Slovensko vydávalo národné očkovacie certifikáty v jednotnej podobe a až potom sa môžeme pripojiť k regionálnym dohodám, ktoré už okolo nás vznikajú. Taká je realita a ak si mám trúfnuť odhadnúť, domnievam sa, že zásadnou zmenou tohto stavu bude až funkčný digitálny covid certifkát, o ktorom tu informujem pravidelne, nakoľko je dôležitou témou o. i. Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, kde Slovensko zastupujem ja," dodal na Facebooku Martin Klus.