Tréner Michal Gašparík: V Trnave teraz nikto nebude spokojný, ak skončíme na 6. mieste

21.02.2021
Keď chcete vidieť futbalovú stopercentnosť, choďte sa pozrieť do „malého Ríma". FC Spartak Trnava prebral cez zimu Michal Gašparík a po troch jarných zápasoch v lige s ním vyšiel zatiaľ vždy víťazne. Mladý kouč netají, že je 9-bodovým skalpom súperov príjemne prekvapený.
Zdroj: Facebook / Spartak Trnava
Zdroj: Facebook / Spartak Trnava

Červeno-čírni naposledy uspeli v Nitre 0:1.

Spartak si pomerne rýchlo zaručil účasť v skupine o titul a splnil tak sezónny cieľ. O ďalších métach tímu prezradil 39-ročný kouč v rozhovore.

Na pozápasovej tlačovke si vyhlásil, že ste boli o gól lepší než Nitra. Aký to bol zápas?

Duel sme mali po kontrolou. Nitra mala v druhom polčase len jednu pološancu po štandardke. Inak sa po prestávke všetko odohrávalo tak, ako sme chceli. Už v druhej polovici sa hra začalo lámať. Bolo len otázkou, či po ďalších vypracovaných šanciach strelíme gól. Našťastie padol a so stretnutím bola spokojnosť.

Vedenia ste sa ujali v 80-minúte. Bol to na konci veľký nervák?

Samozrejme. Všetci sme boli tak trochu nervózni, či gól nakoniec dáme. Cez prestávku som chalanom hovoril, že tento zápas by mohol skončiť 0:1. Treba veriť, že víťazný gól dáme a nakoniec padol pred koncom.

Nitra chcela do jari vstúpiť ambiciózne a prišli jej k tomu posily zo zahraničia. Bol nejaký zvláštnejší rešpekt pred súperom?

Rovnaký rešpekt, ako pred každým iným súperom. Nevýhodou bolo, že Nitra bola trochu nečitateľná, čo sa potvrdilo. V zostave mali pár zmien. Hráči, ktorí v zime posilnili Nitru, určite majú svoju kvalitu. Otázku je - ktorú my nevidíme - ako sú na tom s dotrénovaním.

ViOn, Senica, Nitra - tri výhry v rade. Čo môžeš po troch kolách povedať o mužstve a čo vám v ňom vychádza nad očakávania?

Veľkým pozitívom je, že v troch zápasoch sme 2-krát udržali nulu. Keby sme to zrátali, dokopy je to 2 a pol zápasu. Inkasovali sme od Zlatých Moraviec dva góly. Tiež vnímam ako veľké plus, že sme také "remízové duely" vedeli rozhodnúť v náš prospech. Po dlhšom čase sme zvíťazili doma a strelili konečne rozhodujúci gól. No a uspeli sme 2-krát vonku, čo sa vždy počíta.


Jarné zápasy Spartaka

  • ViOn 2:4 Trnava
  • Trnava 1:0 Senica
  • Nitra 0:1 Trnava

Cez víkend si kritizoval zbytočné straty lopty proti Nitre. Na čom ďalšom treba ďlaej popracovať?

To je to, kde nás tlačí topánka. Chceme mať vyššie držanie lopty a hrať oveľa efektívnejšie. Celý týždeň sme boli na umelej tráve, kde tá lopta neskočí. Potom sme prišli do Nitry na iný trávnik, kde navyše nebolo ideálne počasie a spočiatku bolo vidieť, že si chalani zvykali na iný terén.

Ktorý jarný zápas bol pre teba najnáročnejší?

Asi prvý v Zlatých Moravciach, lebo išlo o môj premiérový ligový zápas v úlohe trénera. V ňom boli najväčšie očakávania i napätie. Ďalšie kolá boli o jednom góle spojené s nervozitou, aby sa výsledok úspešne zvládol.

Zdroj: Facebook / Spartak Trnava
Zdroj: Facebook / Spartak Trnava

Spartak získal do tabuľky 9 bodov. Nie si z toho trochu prekvapený?

Prekvapenie to asi je. Zrejme nikto úplne nepredpokladal, že z troch zápasov spravíme 9 bodov. Išli sme do začiatku jari s určitými bodovými predpokladmi a napokon to vyšlo nad očakávania moje a všetkých, čo fandia Trnave.

Práve ste si zabezpečili skupinu o titul, to bol aj sezónny cieľ. No a teraz čo bude ďalej?

Najbližšou métou je priamy súboj o 3. miesto doma so Žilinou. Už sa tomu všetko podriaďuje. Je to presne tak. Predsezónny cieľ bola jar v prvej šestke. Ale dnes už asi nikto nebude spokojný, ak v lige skončíme na 6. priečke. Dnes verím, že si to rozdáme s najlepšími mužstvami ligy tak, že budeme bodovať.

Sleduj futbalové rozhovory aj na Facebooku

Čo by bol na konci neúspech?

Myslím, že keď sme sa dostali do TOP 6, o neúspechu sa v Trnave hovoriť nebude. Teraz môžeme spraviť nadstavbu. V tabuľke strácame 2 body na Žilinu a najbližšie kolá ukážu, ako na tom sme. Čakajú nás totiž ťažší súperi.

Tí súperi z hornej časti tabuľke majú svoje kľúčové hráčske opory. Koho medzi také radíš vo svojom mužstve?

Môžem povedať, že je tu veľa kvalitných futbalistov. Podstatné je, že sa mužstvo vhodne doplnilo. Dozadu prišiel Filip Twardzik a Kiko Koštrna, dopredu Milan Ristovski, v zálohe je Daniel Iglesias. To sú hráči na základnú zostavu a rozšírili nám tak konkurenciu. Je z čoho vyberať. Nechcem však nikoho vyzdvihovať. Skôr je to také tímové. Je tu konkurencia a chalani musia dokazovať, že patria do základu.

Najbližšie vás čaká Žilina. Čo na ňu hovoríš?

Je to mladé mužstvo, ale poznám všetkých chalanov. Prešli dorasteneckými kategóriami. Stretával som sa s nimi a môžem povedať, že sú to veľmi šikovní hráči. Mnohí z nich majú našliapnuté za výbornou futbalovou budúcnosťou. To odzrkadľuje aj postavenie v tabuľke. S takým mladým kádrom sú v prvej trojke už polovicu sezóny a dokazujú značnú futbalovú kvalitu.

Žilina je behavé mužstvo s veľmi dobrým prechodom do útoku. Je nebezpečné jej otvárať priestor. Majú kvalitné držanie lopty a to z nich robí nepríjemného súpera.


Michal Gašparík (39)

  • odchovanec Spartaka, za ktorý odohral viac ako stovku zápasov
  • pôsobil tiež v českej (Most,Teplice) či poľskej najvyššej súťaži (Górnik Zabrze)
  • Po skončení hráčskej kariéry sa dal na trénerskú dráhu, od roku 2017 pôsobil pri trnavskom výbere do 19 rokov
  • v tejto sezóne je už tretím kormidelníkom Trnavy

Futbalové rozhovory