Dovolenka 2021: Turecko si chce znovu získať Slovákov, toto leto nepodceňuje

18.05.2021

Turci nechcú dopustiť vlaňajší prepadák s dovolenkami. Chystajú sa aj na Slovákov.

Turecko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov a inak by to namalo byť ani v tomto roku.

„Veľmi intenzívne prebieha komunikácia najmä s Tureckom. Nerado by zopakovalo minuloročnú sezónu, kedy sa celý čas neobjavilo ako menej riziková krajina a tak čísla z turizmu v nej išli výrazne dole. Uvedomme si, že cestovné kancelárie vydali vlani vouchre na neuskutočnené zájazdy. Ak by sa neuskutočnili toto leto, bude to veľký problém. Mnohé z nich sú viazané práve na Turecko," povedal v rádiu Expres štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martín Klus.

Vlani pred sezónou padol záujem Slovákov o Turecko na úroveň 11%. Prieskum na vzorke 1000 respondentov realizovala agentúra Go4insight na prelome mája a júna 2020.

Sľubujú bezpečné destinácie

Klus v relácii Braňo Závodský Naživo ďalej povedal, že Turci nám už dnes avizujú, že očkovanie proti covidu cielili prioritne v dovolenkových strediskách.

„To znamená, že ľudia, ktorí tam budú obsluhovať našich turistov, predstavujú minimálne riziko. Urobili všetko pre to, aby vytvorili takzvané covid free zóny. Mám pocit, že toto je niečo, čo akceptovalo aj naše konzílium v posledných debatách. Prihovárame sa za to, aby sme vedeli niektoré krajiny rozdeliť aj na základe regiónov, nie len ako celok," vyjadril sa štátny tajomník.

Turecko by mohlo byť podľa neho pilotný prípad. "Viem si predstaviť, že by sme takto postupne pokračovali Egyptom, možno aj niektorými vzdialenejšími destináciami, kde sa aktívne očkuje," dodal.

Cestovky čakajú na vývoj situácie

Prezident Slovenskej Asociácie Cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes v Exprese poznamenal, že zahraničné zájazdy dovolenkárov už ožívajú. „Prvé sú naplánované už v budúcom týždni. Malo by ísť prevažne o poznávacie zájazdy," povedal.

Cestovné agentúry podľa Berkesa čakajú, ako sa situácia bude vyvíjať v Turecku. "Je to najobľúbenejšia destinácia turistov cez cestné kancelárie. Tam je situácia taká, že 19. mája bude v krajine končiť takzvaný tvrdý lockdown. Počas neho sa nažili dosiahnuť pozitívne výsledky v rámci celej krajiny," dodal.

Podľa neho je Turecko z ideálnej krajín, aby bolo posudzované na základe pandemickej situácie v jednotlivých oblastiach. V južnej časti - na tureckej riviére boli čísla omnoho lepšie než v iných lokalitách.