Uchmatnú si titul? Neviem, čo sa deje v Slovane, hovorí Martin Jedlička z DAC

13.05.2021

Ešte sa Slovan poriadne nespamätal z porážky, ktorú mu v derby uštedrila Trnava. Cez víkend ho pokoril ďalší úhlavný rival a finále ligy zdramatizoval.

Foto: Facebook / DAC 1904
Foto: Facebook / DAC 1904

DAC vyhral v nedeľu na Tehelnom poli 1:0 a stenšil tabuľkovú stratu na 4 body. Na Žitnom ostrove sa ale o titule nebavia, hovorí brankár Martin Jedlička. So spoluhráčmi predpokladajú, že v Bratislave si ho ustrážia.

Po Trnave uspel nad Slovanom aj DAC. Čo v zápase rozhodlo?

Išli sme do zápasu s jasnou taktikou, ktorá sa ukázala, že bola dobrá. Myslím, že Slovan mal viac vyložených šancí. Ale v takomto zápase potrebujete aj šťastie, aby ste ho ustáli. Bolo to náročné a teší ma, že sa nám podarilo vyhrať. My sme išli za víťazstvom od prvej minúty a sme radi, že sme vonku nad Slovanom vyhrali po 6 rokoch.

Tréner nám vtĺkal do hlavy, že aj my máme kvalitné mužstvo. Je to o tom veriť si a ísť na trávnikom s dobre nastavenou mentalitou. Slovan má oveľa viac skúsenejších hráčov a tak ich môžeme poraziť iba tak, že sa sústredíte od prvej do 90-tej minúty na každú štandardku, prerušenie hry. Na každý moment v zápase. Týmito zbraňami sme slovanistov aj porazili.

Zaslúžené víťazstvo?

Nepovedal by som, že výsledok je zaslúžený. Slovan mal dostatok šancí. Penaltu a dva góly v jeho neprospech odvolali. Keby rozhodcovia nepoužili VAR, zrejme prehráme 2:1. Ale jedno je isté. Išli sme na Slovan s jasnou víziou uspieť a podarilo sa nám to pretaviť na ihrisku. Z tohto pohľadu môžeme konštatovať, že to bolo zaslúžené.

Práve v zápase prvého s druhým poznačili priebeh verdikty rozhodcov a VAR. Ako si to vnímal?

Úprimne, som rád, že nám VAR v nedeľu pomohol. Rozhodcovia to vôbec nemali jednoduché. Neboli to situácie, ktoré by sa nedali posúdiť na ihrisku. Ale aj rozhodca je človek a dokáže pochybiť ako aj my hráči. Vnímal som to pozitívne, že VAR arbitrov presvedčil a penaltu ani góly neodpískali. Keď sa občas pozerám na českú ligu, zdá sa mi, že VAR v nej občas uškodí. Je to také nevyspytateľné.

Slovan vyhral z posledných 5 kôl iba raz. Pôsobil v nedeľu ako majstrovský celok?

Neviem, čo sa deje v Slovane, že chalani nevyhrali v krátkom čase dosť zápasov. To sa ale stáva, na každý tím doľahne kríza. Nám sa to stalo v úvode jarnej polsezóny.

V prípade Slovana však klobúk dolu! V tejto sezóne idú za majstrovským hetrikom. Či sa mi javil majstrovsky? Neviem. Hrali sme s ním v krátkom čase 3-krát a už to tak nevnímate. V tejto lige majú veľkú silu a o to viac nás teší, že sme ich zdolali.

Vychytal si nulu, čo sa proti tomuto tímu vždy počíta. Kedy si mal v zápase najviac práce?

Súhlasím, nula proti Slovanu je super a podarilo sa mi to 2-krát v kariére. Teraz to bolo na jeho domácej pôde. Najviac som sa tam zapotil až v 90. minúte. Eric Davis loptu tečoval, ale našťastie som ju reflexívne chytil.

Po zápase si novinárom spomínal, že na belasých strácate 4 body. Vraj si s chalanmi musíte sadnúť s tým, čo chcete teraz robiť. Na čo ste prišli?

(Smiech...) Tak to bola taká spontánna reakcia. Ale nič to nemení na tom, že chceme získať ešte 6 bodov. Urobili by sme veľkú radosť fanúšikom, ale aj nám v klube. Najťažšie je potvrdiť tri body v ďalšom kole. Chceme uspieť v Trenčíne, nech sa potom na seba nemračíme. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia u nás a tiež v Slovane.

Foto: Facebook / DAC 1904
Foto: Facebook / DAC 1904

Začalo sa po víkende v kabíne viac hovoriť o zisku titulu?

Vôbec nie. Keď sme v apríli vyhrali nad Trenčínom 2:0, povedali sme si, že sa budeme pozerať sami na seba. Ani hore, ani dole. V tabuľke boli na Slovan veľké bodové rozostupy, až teraz sa scvrkli. Aj keby Slovan "spravil" dve remízy, ten titul si uhrá. Zároveň má lepšiu bilanciu zo vzájomných zápasov, takže si to postrážia. Samozrejme, vnímam, že skrsla nádej aj pre nás vyhrať titul. Ale naším cieľom je pozbierať 6 bodov. Či budú stačiť na titul? To je vo hviezdach.

Liga sa v závere dramatizuje, kde vidíš dôvody, že dnes DAC nie je Slovanu v tabuľke ešte bližšie?

Skazili sme si to v iných zápasoch. V domácich, keď sme neporazili najmä slabšie tímy. Teraz by sme sa o tom nemuseli baviť a možno by sme boli v tabuľke aj pred Slovanom.

My hráči sme sa tak trochu uspokojili s priebehom ligy. Mysleli sme si, že to asi pôjde nejako samo. Že slabších súperov porazíme aj vtedy, ak budeme hrať "na dvojku". Bola to chyba a teraz asi aj príčina toho, prečo nevedieme ligu. Úspešné mužstvá musia poraziť slabších. Tak to skrátka chodí. Je dobré ponaučenie do budúcej sezóny. Toto sa už nemôže stávať.

DAC začal sezónu veľmi sľubne. Bude to tvoja najúspešnejšie sezóna?

Myslím, že už tri roky chytám stabilne v lige. Niekto by možno namietal, že dobre nechytám, ale čísla hovoria za všetko. Keď vyhráte titul alebo pohár, potom máte najúspešnejšiu kariéru. Keď skončíte znovu druhí, nedá sa to takto vnímať. Na druhej strane, skončiť lige na tejto pozícii je krásne. A aj pre Dunajskú Stredu je to pecka.

V médiách sa už zašpekulovalo, že by si mohol po sezóne klub opustiť. Môže sa to stať?

Neviem. Do konca sezóny zostávajú dve kolá a zmluvu mám platnú do konca budúcej sezóny. O jej predĺžení sme sa v klube nezhovárali. Uvidíme, čo bude. Musíme si po sezóne sadnúť s agentom alebo s vedením. Ja som v Dunajskej Strede spokojný, no určite by ma to lákalo aj do zahraničia prípadne do Česka. Nehovorím však, že by som v DAC nemohol zostať.

Najbližšie hráte proti Trenčínu, potom doma proti Trnave. Je silách tímu uhrať 6 bodov?

Doma je určite Trenčín ťažký súper. Hrá na umelke, má nový štadión i trénera. Potrebujú zbierať body. Veď prehrávať nechce nikto, musia sa zodvihnúť. Bude to náročné. Preto potrebujeme nastúpiť s nasadením ako proti Slovanu. Verím, že duel vyhráme. Nakoniec nás čaká krajské derby s Trnavou. Spartak má formu, ale doma ho chceme zvládnuť. Každý si želá, aby výhra v derby zápase zostala doma.