10 potravín, ktoré vám pomôžu zmierniť stres

11.05.2021

Ak cítite, že ste v strese, je prirodzené hľadať úľavu. I keď je ťažké sa občasným záchvatom stresu vyhnúť.

Foto: Usman Yousaf / Unsplash
Foto: Usman Yousaf / Unsplash

Článok je v spolupráci s KetoMix

Chronický stres si môže vybrať vážnu daň na vašom fyzickom aj emočnom zdraví. V skutočnosti môže zvýšiť výskyt rizikových stavov, ako sú srdcové ochorenia a depresia. Našťastie existujú určité jedlá a nápoje, ktoré vám môžu pomôcť stres uvoľniť. Poďme sa pozrieť na to, o aké potraviny ide.

1. Mangold

Švajčiarsky mangold je listová zelená zelenina plná živín bojujúcich proti stresu. Jedna šálka (175 gramov) vareného mangoldu obsahuje 36 % odporúčaného denného príjmu horčíka, ktorý hrá dôležitú rolu pri stresovej reakcii vášho tela. Nízka hladina tohto minerálu je spojovaná s úzkosťami a záchvatmi paniky. Okrem toho môže chronický stres vyčerpať zásoby horčíka v tele, takže ak ste v strese, tento minerál je obzvlášť dôležitý.

2. Sladké zemiaky

Konzumácia sacharidov bohatých na živiny, akými sú sladké zemiaky, môže pomôcť znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu. I keď je hladina kortizolu v organizme regulovaná, chronický stres môže viesť k disfunkcii kortizolu, čo môže spôsobiť zápal, bolesť a ďalšie nepriaznivé prejavy.

Osem týždňová štúdia žien s nadváhou alebo obezitou zistila, že tie ženy, ktoré jedli stravu bohatú na živiny s množstvom sacharidov, mali významne nižšiu hladinu kortizolu ako tie, ktoré dodržiavali štandardnú nezdravú a tučnú stravu s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov. Sladké zemiaky sú taktiež nabité živinami, ktoré pomáhajú pri reakcii na stres, ako je vitamín C a draslík.

3. Artičoky

Artičoky sú neuveriteľne koncentrovaným zdrojom vlákniny a sú bohaté na prebiotiká, čo je typ vlákniny, ktorá kŕmi priateľské baktérie vo vašich črevách. Štúdie naznačujú, že prebiotiká, ktoré sú koncentrované v artičokách, môžu pomôcť znížiť hladinu stresu. Aby sme znížili riziko stresu, je dobré zaradiť kvalitné prebiotické výrobky do nášho jedálnička a užívať ich ako doplnok stravy. Artičoky majú vysoký obsah draslíka, horčíka, vitamínov C a K, ktoré pomáhajú v boji proti psychickej nerovnováhe.

4. Mastné ryby

Mastné ryby ako makrela, sleď, losos a sardinky sú neuveriteľne bohaté na omega-3 tuky a vitamín D - živiny, u ktorých je preukázané, že pomáhajú znižovať hladinu stresu a zlepšovať náladu. Omega-3 sú nielen nevyhnutné pre zdravie, ale môžu zároveň pomôcť vášmu telu zvládať stres. Nízky príjem omega-3 je v skutočnosti v západných krajinách spojovaný so zvýšenou úzkosťou a depresiou. Vitamín D hrá zásadnú rolu v duševnom zdraví a pri regulácii stresu.

5. Petržlenová vňať

Petržlen je výživná bylinka plná antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím nás chránia pred oxidačným stresom. Oxidačný stres je spojený s mnohými ochoreniami, vrátane porúch duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť. Štúdie naznačujú, že strava bohatá na antioxidanty môže pomôcť predchádzaniu stresu a úzkosti. Antioxidanty môžu pomôcť aj znížiť zápaly, ktoré sa často vyskytujú u pacientov s chronickým stresom.

6. Cesnak

Cesnak má vysoký obsah zlúčenín síry, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu glutatiónu. Tento antioxidant je súčasťou prvej línie obrany nášho tela proti stresu. Cesnak preto účinne pomáha bojovať proti stresu a zmierňuje príznaky úzkosti a depresie.

7. Slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú bohatým zdrojom vitamínu E. Tento vitamín rozpustný v tukoch pôsobí ako silný antioxidant a je nevyhnutný pre duševné zdravie. Jeho nízky príjem je spojený so zmenami nálad až depresiami. Slnečnicové semienka majú zároveň vysoký obsah ďalších živín znižujúcich stres, vrátane horčíka, mangánu, selénu, zinku, vitamínu B a medi.

8. Brokolica

Brokolica je známa pre svoje blahodarné účinky na zdravie. Jedálniček bohatý na túto zeleninu môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, srdcových ochorení a porúch duševného zdravia, akým je napríklad depresia. Brokolica je jedným z najkoncentrovanejších zdrojov niektorých živín - vrátane horčíka, vitamínu C a kyseliny listovej, u ktorých bolo preukázané, že účinne pomáhajú proti depresívnym stavom. Brokolica je bohatá aj na sulforafán, ktorý má upokojujúce a antidepresívne účinky.

9. Cícer

Cícer je plný vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú v boji proti stresu, vrátane horčíka, draslíka, vitamínov skupiny B, zinku, selénu, mangánu a medi. Táto lahodná strukovina je zároveň bohatá na L-tryptofán, ktorý vaše telo potrebuje na produkciu neurotransmiterov regulujúcich náladu. Výskumy ukázali, že strava bohatá na rastlinné bielkoviny, ako je napríklad cícer, môže pomôcť zlepšiť nielen zdravie mozgu, ale pomáha duševnej výkonnosti.

V štúdii s viac ako 9 000 osobami mali tí, ktorí dodržiavali stredomorskú stravu bohatú na rastlinné potraviny - ako sú strukoviny - lepšiu náladu a menej stresu ako tí, ktorí dodržiavali typickú západnú stravu bohatú na spracované potraviny.

10. Harmančekový čaj

Harmanček je liečivá bylina, ktorá sa od staroveku využíva ako prírodný prostriedok na zníženie stresu. Harmančekový čaj alebo harmančekový extrakt podporujú pokojný spánok a znižujú príznaky úzkosti a depresie. Osem týždňová štúdia u 45 ľudí s úzkosťami preukázala, že užívanie 1,5 gramu výťažku z harmančeka znížilo hladinu kortizolu v slinách a zlepšilo príznaky úzkosti.