Brankár Dominik Takáč po derby: Slovan musel byť prekvapený, nebáli sme sa ho!

18.04.2021

Derby vraj nemáva favorita. Na Tehelnom poli síce favorit pasovaný jasne bol, ale papierové prognózy roztrhala na franforce Trnava. Nad Slovanom vyhrala 2:1 a o cenný skalp - súpera rozbehnutého za ďalším titulom  - sa postaral aj mladý gólman Dominik Takáč.

Foto: Facebook / Spartak Trnava
Foto: Facebook / Spartak Trnava

Už v štyroch zápasoch v rade stojí medzi žrďami bílych andelov 22-ročný mladík. Dokončí sezónu na pozícii brankárskej jednotky?

Aj týmto otázkam čelil v pozápasovom rozhovore.

Zvládli ste sobotný zápas v Bratislave, ako sa dá hodnotiť s odstupom niekoľkých hodín?

Som veľmi rád, že sa nám ho podarilo zvládnuť. Boli sme lepší a dôraznejší v súbojoch. Bola tam cítiť väčšia túžba vyhrať a určite to bolo zaslúžené víťazstvo. Na Slovan sme boli nachystaní, lebo tréner ho mal dobre zmapovaného. Takže sme vedeli, čo čakať.

Zamerali sme sa na štandardné situácie, keďže slovanistom už takto padlo niekoľko gólov. Najmä v posledných dueloch z nich dokázali ťažiť. Upozorňoval nás, že po zisku lopty majú veľmi rýchly prechod a vďaka futbalovej kvalite dokážu následne skórovať. Toto sa nám podarilo eliminovať a aj preto sme mohli byť úspešní.

Prekvapila vás hra slovanistov a prakticky aj vývoj stretnutia?

Skôr sme museli prekvapiť my ich svojou hrou a tým, že sme sa hráčov Slovana nebáli. V každom jednom súboji s protihráčom nechýbal dôraz. Chalani nešetrili krokmi a všade sme boli skôr. Myslím, že aj toto mohlo byť kľúčom k úspechu.

Čelili ste najlepšiemu tímu ligy. Kedy si sa v bráne najviac zapotil?

Naozaj, veľa situácii dokázali spoluhráči vyriešiť za mňa. Boli tam azda dve momenty, keď som niečo musel urobiť sám. Bola to Strelcova štandardka z boku po polčase. Trafil to do múru a lopta išla do protipohybu. Našťastie som tam stihol dať ruku. Druhým momentom bola Hentyho šanca. Našťastie som sa k nemu dokázal včas dostať a trafil to do mňa.

Slovanu sa ale podarilo skórovať z penalty.

Ako si Ratao dával loptu na biely bod, tak mu ušiel pohľad k pravej tyči. Skúsil som sa tam nasmerovať. Ale zjavne kopol loptu dosť prudko a ja som mal smolu. Bol som si istý, že ju pošle práve tam. Penalta bola to kopnutá dosť dobre, no je to aj o šťastí. Následne som si uvedomil, že mužstvo čaká ešte veľmi veľa ťažkých 10 minúť. Našťastie sme vyhrali a až tak to nemrzí.

Dominik Takáč. foto: fcspartaktrnava.com
Dominik Takáč. foto: fcspartaktrnava.com

Spozoroval si, že mužstvo znervóznelo?

Keď inkasujete - a najmä proti Slovanu - posledná 10-minútovka je veľmi náročná. Na druhej strane, Slovan sme potom nepúšťali do veľkých príležitostí. Záver sme ustáli celkom v poriadku.

Na Slovane sa nevyhráva často a takéto víťazstvá sú sviatočné. Patrí to sobotné k tvojím míľnikom v kariére?

Jednoznačne áno. Vyhrať nad Slovanom vnímam ako veľkú vec. Najmä, keď je to na Tehelnom poli. Veľmi si to cením a budem si to dlho pamätať. To sa nepodarí hocikomu a hocikedy.

Zranil sa Dobrivoj Rusov a ty si sa od apríla stal brankárskou jednotkou. Očakával si po zimnej pauze, ze môžeš byť v takejto pozícii?

Nemohol som to očakávať a v podstate takto ani nechcel. Lebo by to muselo znamenať, že sa Dobo (Rusov pozn.) musí zraniť alebo sa ocitnúť v obdobne nepríjemnej situácii. Ale som v Trnave štvrtý rok a snažil som sa byť vždy nachystaný. Keď tá šanca prišla - a bohužiaľ za takýchto okolností - tak som sa jej musel chopiť. Vyradenie z hry pre zranenie naozaj nikomu neprajem.


Zápasy v skupine o titul

Žilina 2:1 Trnava

Trnava 3:2 Dunajská Streda

Trenčín 0:1 Trnava

Trnava 3:0 Zlaté Moravce-Vráble

Slovan - Trnava 1:2


S osobnými úspechmi však môžeš byť prirodzenie vážnou konkurenciou pre Doba či Ľuboša Kamenára.

Nechcem nad tým takto rozmýšľať. Do konca ročníka zostáva ešte päť zápasov, v ktorých chceme pochopiteľne uspieť. Nebude to nič jednoduché. Skôr sa zameriavam na tímové ciele, ako to bude ďalej, uvidí sa.

Opýtam sa inak. Odohráte ešte 5 kôl a pokiaľ by si počas Dobovho zranenia zostal brankárskou jednotkou, určite by si jar hodnotil pre seba pozitívne.

Z tohto pohľadu by ma to tešilo. Ale zranenie Doba ma mrzí. Vždy sa mi s ním pracuje dobre a rovnako tak s Ľubom. Sú to rozumní ľudia. Myslím, že si dobre rozumieme a lepších kolegov si azda ani nemôžem predstaviť.

Dokázali ste nedávno vyhrať a streliť tri góly DAC či ViOnu. Kde vidíš hlavné dôvody, že sa tímu darí a bojuje o TOP3?

Myslím, že po zime je vidieť u chalanov túžbu za víťazstvom. Nechýba bojovnosť, ochota behať a v osobných súbojoch ukazujeme veľkú silu. Dokážeme zbierať druhé lopty a myslím, že bránime skvele.

Prínosom bol aj nový tréner, Gašparík, ktorého mladší chalani poznajú, keď ich trénoval. Starší s ním dokonca ešte kedysi hrávali. Keď sme sa dozvedeli, že sa ujme mužstva práve on, veľmi nás to potešilo. Má zaujímavú trénerskú filozofiu. Dobre prepracovanú a na výsledkoch je vidieť, že funguje.

Neviem, či sme boli vôbec radení medzi favoritov na tretie miesto. Ale určite sa o to pokúsime a jednoducho sa tam chceme dostať. Nad neúspechmi nerozmýšľame.

Najbližšie nás čaká Trenčín. Ak sa chceme dostať do TOP3, každý súper musí byť vhodným na tri body. Nie len náš najbližší súper.

Fanúšikovia s hráčmi v Trnave po výhre nad Slovanom. foto: Facebook / Spartak Trnava
Fanúšikovia s hráčmi v Trnave po výhre nad Slovanom. foto: Facebook / Spartak Trnava

V Trnave vás po derby vítali fanúšikovia a hráči si to museli poriadne užiť ešte aj doma.

Bol to skvelý pocit a to víťazstvo si zaslúžili aj oni. O to viac, keď sa nám darí, chcú nás podporiť a najradšej by boli na štadióne. Žiaľ, v tejto situácii to stále nejde. Tím potešilo, že sa nám prišli poďakovať a my sme zasa ďakovali im.

Prekvapilo nás, keď sme ich zbadali. Bolo to pre chalanov veľmi príjemné. Naozaj, skvelý pocit a ešte raz im za to ďakujeme.


Dominik Takáč (22)

  • s futbalom začínal ako 7-ročný v Galante, v žiackom veku prestúpil do Spartaka.
  • Prvé 4 roky v Trnave strávil v mládežníckych celkoch
  • bol súčasťou mužstva, ktoré v roku 2018 získalo majstrovský titul, hoci priamo do zápasov nenastúpil

Ďalšie futbalové rozhovory:

fajnoviny.sk/sport na facebooku