Szilárd Németh: Nad Slovákmi chce na Eure vyhrať každý. Škrtel, Nemec či Ďurica chýbajú

13.06.2021

Európsky turnaj je rozohraný a zápas Slovákov proti Poľsku sa blíži. Podarí sa nám postúpiť zo skupiny na veľkých turnajoch aj do tretice? Szilárd Németh je optimistom, no hovorí aj o nedostatkoch, s ktorými repre dlhodobo bojuje.

Szilárd Német, Foto: YouTube / ŠK Slovan Bratislava
Szilárd Német, Foto: YouTube / ŠK Slovan Bratislava

„Futbal je môj svet," povedal 59-násobný reprezentant, keď pred desiatimi rokmi končil s aktívnou kariérou. Tak som sa ho dnes pýtal na Európu a slovenský tím.

Repre má za sebou dve remízové generálky proti Bulharsku (1:1)ca Rakúsku (0:0). Čo očakávate od nášho tímu na Eure?

Máme ťažkú skupinu a tak nás čakajú ťažké zápasy. Zdá sa mi, že ešte nie sme takí zohratí. Nepodarila sa nám generačná výmena. Niektorí hráči z posledných majstrovstiev Európy sú v repre aj teraz. Preto chémia s novými chalanmi ešte nie je na úrovni, ako bola na ostatných turnajoch.

K nominácii trénera Tarkoviča mala futbalová verejnosť či fanúšikov zopár výhrad. Vás v niečom prekvapila?

Každý má svoj názor. V prvom rade ale treba pripomenúť, že nemáme taký veľký výber, aby sme mohli vyberať z 50- či 60-tich futbalistov. Prekvapením je, že Albert Rusnák odohral celú kvalifikáciu, no v vzniesla sa kritika na jeho adresu. Matúš Bero bol taktiež stálym členom národného tímu a na turnaj sa nedostal. Tieto dve mená sú prekvapením aj pre mňa.

Možno je to na úkor hráčov, ktorí v kluboch hrávali menej. Bude otázkou, či sa títo budú schopní fyzicky a kondične pripraviť na Euro. Nepochybne má však tréner Tarkovič zverencov podrobne zmapovaných. Každý týždeň ich sledoval a len on vie, prečo mal takéto zámery.

Na Eure môže niekto z nových aj pozitívne „zasvietiť".

Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Sú tam tiež hráči, ktorých som osobne hrať nevidel. Napríklad Erika Jirku. Ale zdal sa zaujímavý na krídlo, lebo všetci vieme, že topánka nás tlačí najmä v útoku. V krídlach nemáme dominantných hráčov, ktorí by robili akcie jeden na jedného. Chýba nám taký strelec, ktorý by zápasy rozhodoval.

Čo hrá dnes v súvislosti s postupom zo skupiny v náš prospech?

Stihol som si prečítať, že v Poľsku nie sú spokojní s výkonmi tamojších hráčov. To by mohla byť výhoda. V prvom zápase budú Poliaci pod tlakom a verím, že v ňom sa nám niečo podarí uhrať. Potrebujeme, aby slovenskému tímu rástlo sebavedomie.

No, ťažké duely budú so Španielmi, ale aj so Švédmi. Len dúfam, že nebudeme hrať úplne defenzívne. Stiahnutí na jednej polovici. Potom bude cesta k súperovej bráne strašne ďaleko. A myslím, že momentálne nemáme také mužstvo, ktoré by bolo schopné urobiť 50-60-metrové prechody k súperovej bráne.

Aké mužstvo máme? Keď išla repre na MS do Afriky, bola prekvapením a v pozícii nováčika. Na Eure 2016 boli hráči ako Škrteľ, Kucka či Hamšík v najlepších futbalových rokoch. Obraz národného tímu je teda iný.

No, určite je iný. Mali sme Škrtela, Nemca či Ďuricu, ktorí boli veľmi dôležití pre národný tím. Hrávali v dobrých kluboch a ťahali reprezentáciu. Určite nám dnes chýbajú. Aj Lobotka bol v minulosti v top forme a značným prínosom. Ani Robo Mak, ktorý nám kedysi strieľal veľa gólov, už nie je v takejto forme. Na druhej strane, hráči, ktorí do repre prišli nedávno, ešte nie sú na takej úrovni než spomínaní odídení.

Črtajú sa nástupcovia za Hamšíka, Kucku, Hubočana? Do niekoľkých mesiacov či najbližších rokov môžu z repre odísť.

Som zvedavý, ako sa dá Marek do poriadku. Vlani pol roka nehral. Iba trénoval v domácich podmienkach. Potom odišiel do Göteborgu, kde absolvoval pár tréningov. Mal problémy s lýtkom. Prajem mu, aby bol v takej forme, aby bol schopný tím potiahnuť a že ostatní sa popri ňom zlepšia.

A či prídu noví? Myslím, že v obrane Šatka, Hancko či Valjent hrávajú pravidelne a pri Milanovi Škriniarovi môžu vyrásť. V zálohe? Páčilo sa mi, ako sa Hromada v Slavii výborne vypracoval. Uvidíme, ako to bude v útočnej fáze. Stále hovoríme o Strelovi (Dávidovi Strelcovi, pozn.). Škoda, že sa zranil.

Dúfam, že v Slovane bude hrávať pravidelne a prenesie to aj do repre. Boženík mal výbornú sezónu ešte v Žiline. Po odchode sa tiež zranil a dnes sa zatiaľ hľadá.

Pod vedením trénera Kozáka či Weissa sme porazili Španielsko, Taliansko. Ale aj Poľsko, Česko či Turecko. Stále máme na to, aby sme získavali skalpy top tímov?

Samozrejme, že máme na to. Keď budú hrať chalani sústredení a ako jeden kolektív - ako sme videli v baráži - tie výkony boli dobré. Bohužiaľ, potom prišli "facky" na začiatku novej kvalifikácie s Maltou a Cyprom. Ale na Rusov sme sa zasa zomkli a hráči ukázali charakter. Naša hra nebola až taká vynikajúca, ale nám vyhovujú takí súperi, ktorí chcú hrať. Tam je priestor na úspech. Dnes ešte aj všetko nasvedčuje tomu, že nálada v kádri je dobrá a tak sa dá vyhecovať na zápasy a uhrať dobré výsledky.

Konkrétne sa spýtam na duel s Poľskom.

Očakávam, že to bude opatrné z obdivoch strán. Nikto nechce prehrať prvý duel a tak sa asi každý tím bude zameriavať na defenzívu. Bude to opatrené a uvidí sa, kto urobí prvú chybu a zápas sa otvorí.

Ono je to svojím spôsobom ako susedské derby. A hovorí sa, že derby nemá favorita. Platí to aj v tomto prípade?

Neviem, či je to derby (smiech...) V skupine sú jasní favoriti Španieli. Otázne v ich prípade bude, či nebudú mať problémy s covidom - ako sa písalo. Švédi majú veľmi dobre organizované mužstvo. V prípade Poliakov čelia tlaku z domu. Nie sú spokojní s tým, čo hrajú. A každý si tu myslí, že so Slovenskom musí vyhrať. Možno nás trochu podceňujú a možno to bude naša výhoda. Keď však Poliaci nie sú vo forme, táto cesta by bola pre nás priechodná.

Na aké tímy z Eura ste zvedavý a koho tipujete na majstra Európy?

Na Francúzov. Majú silné mužstvo a čakám, že pôjdu ďaleko. Bol som zvedavý na Talianov. V prvom polčase proti Turecku sa mi trochu nepáčili. Po prestávke však mali väčší priestor a už to bola iná hra. Videl som prípraváky Nemcov. Prešli na trojčlennú obranu, s ktorou doteraz nehrávali. Uvidí sa, či im to prospeje. Okrem nášho tímu som teda zvedavý na týchto.

Video: Gól Szilárda Németha v zápase Slovenska s Anglickom (12.10.2002)

Čo Španieli? Vy sa môžete pochváliť tým, že ste im v baráži o MS 2006 strelili gól, hoci ten zápas v Madride sme prehrali 1:5. Stále patria medzi najsilnejších v Európe. No sú rovnako silní ako počas ich najväčších úspechov?

Od baráže a MS 2006 budovali tím, ktorý na ME 2008, MS 2010 a ME 2012 vyhral všetko, čo sa len dalo. A treba tiež povedať, že my sme v období baráže nemali také skúsené mužstvo ako máme dnes. Len zopár z nás začalo hrávať v zahraničí. No a dnes takmer celý slovenský káder hrá za hranicami. Chalani majú väčšie a cennejšie skúsenosti. Španieli však majú úžasnú kvalitu. Budú držať loptu a bez lopty sa hrá proti nim len veľmi ťažko.