V tíme pod majstrom sveta a Alpami: Futbalový pendler Ľubomír Tupta je už v FC Sion

12.02.2021

Stabilne nastupovať do zápasov. To je veľkým cieľom mládežníckeho reprezentanta Ľubomíra Tuptu. Umožniť mu to má hosťovanie vo Švajčiarsku.

Facebook / FC Sion
Facebook / FC Sion

Kmeňový hráč Hellasu Verona bude do leta obliekať dres FC Sion. Mužstvo vedie majster sveta z roku 2006 Fabio Grosso. „Obaja sa vieme rozprávať po taliansky," teší sa v rozhovore mladý slovenský talent.

Tvoja futbalová jar bude vo Švajčiarsku. Bola to ponuka na dlhšie rozmýšľanie?

Záujem zo Sionu bol o mňa už v lete, ale napokon som sa rozhodol pre Seriu B a Ascoli. V tamojšom tíme sa potom udiali viaceré zmeny, tak sme sa s manažérom rozhodli, že zmením pôsobisko. V Ascoli by som nedostával toľko príležitostí hrávať, než som po tých všetkých zmenách očakával. Sion bol s ponukou dosť konkrétny. Aj na základe nej sme sa zhodli, že to bude najlepšia možnosť.

Naznačovali Švajčiari, že budeš mať väčšiu príležitosť nastupovať?

To nemôže nikto nikomu zaručiť. Verím, že takéto šance prídu a bude ich viac. Všetko závisí aj od hráčskej konkurencie. No najmä od trénera, komu dá do zápasov dôveru.

Ciele Sionu na jar sú jasné. Poskočiť v ligovej tabuľke čo najvyššie. Musíme viac zabojovať. Momentálne je medzi tretím a posledným tímom veľmi malý bodový rozdiel. Tam sa ešte môže udiať všetko. Bude to ešte veľmi zaujímavé.

Odchádzaš do zaujímavej ligy. Mal si o nej doteraz nejaké informácie?

Sem-tam som si pozrel výsledky a čo-to som vedel do akej súťaže idem. V septembri v „dvadsaťjednotke" sme v kvalifikácii nastúpili proti švajčiarskym rovesníkom, ktorí boli prakticky všetci z domácej súťaže. No a žiaľ, všetci sme videli, akú mali neskutočnú kvalitu. Vyhrali 4:1, čo napovedá, aká silná je tamojšia liga.

Som rád, že som sa o švajčiarskom futbale mohol presvedčiť na vlastnej koži. Po príchode do Sionu mi pripomenuli, že som dal Švajčiarom náš jediný gól. Ale neviem o tom, že by si ma odvtedy všímali.

Pred rokom si odchádzal na polsezónu do Visly Krakov, na jeseň si pôsobil v Ascoli. Zbilancuj tieto hosťovania.

Krakov hodnotím iba pozitívne. Mal som sa naozaj výborne, čo sa týka futbalových podmienok alebo zázemia. Išlo o hosťovanie bez opcie, takže následne som sa vrátil do späť do Verony. V lete prišlo hosťovanie do Ascoli.

Tam som zo začiatku hrával a všetko vyzeralo byť dobré. Neskôr ale urobili zmeny v kádri a pomaly som prestával pravidelne nastupovať. Ale ani na toto pôsobisko nemôžem povedať nič zlé. Cítil som sa tam dobre.

Sleduj futbalové rozhovory aj na Facebooku:

V priebehu roka si v treťom klube. Cítiš sa byť takým futbalovým "pendlerom"?

(Smiech...) No, futbalový život vie byť všelijaký a už som naň zvyknutý. Zo dňa na deň sa môže všetko zmeniť a nerobí mi to problém.

Dojmy z FC Sion si si už stihol spraviť?

S tímom som prakticky ani netrénoval. V stredu odohrali pohárový zápas. Do klubu som prišiel v utorok večer, v stredu bol individuálny tréning a vo štvrtok ma čakalo trénovanie so spoluhráčmi, ktorí v stredu nehrali. Podmienky sú ale na vysokej úrovni.

V meste rozprávajú skoro všetci po francúzsky, ale tréner je Talian a je to pre mňa výhoda. Čo sa týka mužstva, veľa chalanov rozpráva v taliančine a angličtine. Nebudem mať problém.

Ľubomír Tupta (22)

  • útočník Hellasu Verona
  • mládežnícky reprezentant
  • vlani na jar hosťoval vo Visle Krakov, na jeseň v FC Ascoli
  • s futbalom začína v Sabinove, bol hráčom tiež Prešova i talianskej Catanie

Čítaj ďalšie futbalové rozhovory