Tréner Jurkemik sfúkol Maka za „neprajných fanúšikov“: Rusko nie je žiadne veľké mužstvo!

31.03.2021

Kvalifikačnú cestu na majstrovstvá sveta do Kataru si slovenskí futbalisti neustlali na ružiach. Ale mohli, nebyť úvodných remíz s Cyprom a Maltou. V Trnave potom porazili Rusko 2:1.

Ladislav Jurkemik, foto: stream/RTVS
Ladislav Jurkemik, foto: stream/RTVS

Niekdajší tréner reprezentácie Ladislav Jurkemik sa vie ozvať s kritikou, keď je na ňu dôvod. Urobil to aj v tomto rozhovore - po prvej várke kvalifikačných kôl.

Uznal, že víťazstvo nad komandou Stanislava Čerčesova „letelo do sveta". Zároveň vystríha, aby sme si zbornú neplietli s top mužstvami.

Po remízach s Cyprom a Maltou ste mali chuť pozrieť si futbal s Ruskom?

Chcel som to vidieť, lebo som predpokladal, že sa budú chcieť revanšovať a nemôžu do tretice spraviť hanbu. Viac bojovali a behali, než v predošlých dvoch stretnutiach. Len to stačí tak na Rusov. Prišli na Slovensko ako veľkí machri a podcenili nás.

To nie je veľké mužstvo. Veľké mužstvo je Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Chorvátsko a napríklad aj Česko. Keď proti takýmto odohráme dobrý zápas, môžeme byť spokojní.

Rusi nemajú generáciu. Že tam majú jedného útočníka, ktorý sa v utorok celý zápas prechádzal po ihrisku, ešte neznamená, že sú nejaký veľký tím. Dokonca si myslím, že na MS nepostúpia cez Chorvátov. Porazili náhodou Slovinsko, ale ten futbal, čo hrali v Trnave, to bolo čosi hrozné. Naši boli disciplinovaní a organizovaní a tak spravili dobrý výsledok a jednoznačne išiel do sveta.

V čom ste videli rozdiel v porovnaní s výkonmi proti Cypru a Malte?

Predtým nebehali, nešli do súbojov. Vrátili sa síce 10-ti do šestnástky napríklad pri prvom góle proti Malte. Z povinnosti sa vrátili, ale nepristupovali k hráčom. Proti Rusom to bolo inak. Dostupovali. Rusom nič nedarovali.

Zužovali priestor, ale viete, mne to z našej strany pripadá taký bojazlivý futbal. Hra s rešpektom. Prečo máme mať my rešpekt pred Rusmi? Lebo sú v našej skupine prví a porazili Maltu a Slovinsko? To si nemyslím. Rešpekt môžeme mať pred Chorvátmi.


Kvalifikačné zápasy o MS 2020

Cyprus  0:0  Slovensko

Slovensko  2:2  Malta

Slovensko  2:1  Rusko


V médiách ste sa vyjadrili, že ste na na začiatku kvalifikácii videli slovenský tím ako „unavené mužstvo".

Lebo nebehali a nebojovali. Sú dve veci. Buď sú unavení, alebo sú urazení. A kto sa bude pozerať na unavenú alebo urazenú reprezentáciu? Na to nemá chuť nikto. Nebudem porovnávať Nemcov či Belgičanov. Ale vyberme Čechov. Veď tí jazdia na ihrisku. Prepol som a počúvajte: s deviatimi napádali Walesanov v ich šestnástke. To je ochota! Ochota behať aj v oslabení o jedného, ale idú. Nedávno Česi porazili nás. Takže týchto, keď porazíme, potom môžeme hovoriť, že sme dobrí.

Nerozumiem, prečo náš tím v televízii stále chválili. Vôbec to nechápem. To je na chválenie, keď sa postavíme desiati 20 metrov od brány proti Rusom? Proti kvalitným mužstvám, by som tomu porozumel. Ale nie proti Rusom.

Keď spomínate urazenosť, Robert Mak po zápase uviedol, že takých neprajných fanúšikov, ako má Slovensko, nemá asi žiadny tím. S tým zrejme súhlasiť nebudete.

Preboha živého. Oni sa sťažujú na neprajných fanúšikov po tom, čo ukázali proti Malte a Cypru. V normálnej situácii by ešte mohli byť radi, že im niekto príde na zápas. Keď je Mak  s týmto spokojný, potom je jasné, že asi nemôžeme mať nejaké veľké ciele. Veď ľudia stále Slovensku fandia a stále mali plný štadión.

Dva zápasy sa prechádzal po ihrisku. V treťom trošku pobehal a dal jeden gól, teraz bude kritizovať fanúšikov. To kde sme, čo je toto za generáciu? Ani som netušil, že to povedal. Teraz ste ma naozaj dorazili. Po zápase som to vypol s tým, že človek bol spokojný a urobili dobré meno Slovensku.

Na druhej strane, pri takých výkonoch, ako proti Malte a Cypru, pália mosty pre ďalšiu generáciu - aby sa naši mladí hráči vôbec dostali do zahraničia. Toto by mali povedať Makovi. Hráčov 21-tky takto nezoberú za hranice. Viac na toto nemám slov.

Futbalové rozhovory na Facebooku

Nebyť dvoch remíz, po výhre nad Ruskom by sme viedli s 9 bodmi kvalifikačnú skupinu. Je v našich silách ju vyhrať?

Hneď by sme mali inú pozíciu a hneď by z nás mali súperi rešpekt. Vrátane Chorvátska. Lenže, keď si to vezmete, teraz sme - 4 body. Prvé dve remízy, to je pre nás čistá strata. Kto chce postúpiť na majstrovstvá, musí vyhrať na Cypre a Malte a s nimi samozrejme doma.

Teraz sa to v tabuľke zdá síce pekné, ale na konte máme povinné víťazstvo len nad Rusmi. No a keď doma povyhrávate proti favoritom, alebo remizujete v Rusku a v Slovinsku, potom môžete pomýšľať na to, že postúpite. Chorváti síce prehrali v Slovinsku, no ja si myslím, že oni sa ešte rozbehnú.

Kto z repre vás v začínajúcej kvalifikácii najviac potešil?

Brankár Kuciak ma potešil, ale aj obrana. Šatka so Škriniarom Rusov ubránili a bolo to v poriadku. V zálohe si odviedol dobrú robotu Jakub Hromada. Sledujem ho v českej lige a je v nej výborný. Je to veľmi pozitívne, že sa v Slavii presadil napriek veľkej hráčskej konkurencii.

Čo sa týka útoku, je dobré, že postavili Schranza. V Jablonci nabehal veľa a „okope" to tam. Je to veľký bojovník s veľkým nasadením. No a Boženík? On do toho príde. Je to poctivý chalan, akurát ho trochu zabrzdilo nedávne zranenie. V Holandsku začal fantasticky a góly bude dávať aj za reprezentáciu.

Zdroj: flashscore.sk
Zdroj: flashscore.sk

Futbalové rozhovory: